Курси саперів можна пройти в Харківській області: умови та можливості (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У Державній службі зайнятості України можна отримати ваучер для навчання на сапера. Навчанням цієї небезпечної, але необхідної країні професії, займаються в Міжрегіональному центрі розмінування Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) у Харківській області. Як триває підготовка фахівців, і хто може стати слухачем курсів саперів — бачила кореспондентка телеканалу FREEДОМ Наталя Білокудря.

Міжрегіональний центр гуманітарного розмінування та швидкого реагування, база якого розташована в Харківській області, — єдиний в Україні. У ньому навчають що таке вибухонебезпечні предмети, як їх шукати, а головне — ліквідувати. До повномасштабного вторгнення Росії курс тривав три місяці. Його слухачами були здебільшого силовики — поліцейські, рятувальники, співробітники науково-дослідного центру Міністерства внутрішніх справ України. Після вакансію “Оператор протимінної діяльності” відкрили і для військових, і для цивільних осіб, яких можуть відправити на навчання підприємства.

“Людина, яка в нас проходить навчання, не важливо, це сапери ДСНС, це на договірних засадах, які люди навчаються, всі отримають робітничу професію — сапер розмінування. Ця професія, якщо порівняти з міжнародними стандартами з протимінної діяльності, підпадає під рівень, коли людина може займатись пошуком вибухонебезпечних предметів, їхнім знешкодженням, вилученням та знищенням”, — розповів старший викладач пункту підготовки фахівців піротехнічних підрозділів Антон Путря.

Один зі слухачів курсів Міжрегіонального центру розмінування та швидкого реагування ДСНС України — Сергій Солодкий. Він фермер із Гуляйполя Запорізької області, мав 2 тис. га землі, багато сільськогосподарської техніки, займався тваринництвом. Усе довелося залишити, евакуюватися із сім’єю до Запоріжжя. Поки його рідна земля тимчасово перебуває під окупацією противника, вирішив опанувати нову професію — хоче допомогти розмінувати територію України та повернутися додому.

“Мало що залишилося, фактично села всі розбиті, і будівлі розбиті, території підприємства, поля також. Ми ж коли виїжджали, то поля були повністю засіяні, все підготовлено, це якраз була весна, тому лишилося все, повністю все… Думаю, що спочатку ми поїдемо на деокуповані території, можливо, це буде Херсонська область, можливо, Харківська. А потім, звісно, як тільки деокупують наші території, ми працюватимемо на своїх територіях”, — поділився чоловік.

Курс розрахований на 2 місяці інтенсивних занять, щодня по 10 годин. У центрі — вісім навчальних майданчиків, де відпрацьовують навички ручного вилучення вибухівки.

У слухача курсів Олександра Паталашка за тиждень іспит. Він уже опанував теорію і пройшов практику. Каже, до повномасштабної війни справу з вибухівкою не мав, професійно займався спортом. Але війна змінила його спосіб життя, і тепер він хоче стати сапером. Вважає, що ця професія в Україні довго буде затребувана.

“Дуже актуальна, дуже. У нас за прогнозами, якщо ручним розмінуванням, на 750 років замінована країна, нам треба розвиватися в цьому напрямку, і все до цього йде. У нас дрони тощо. Я думаю, що все буде добре і ми все зможемо”, — сказав Олександр.

Навчальну базу в Харківській області знають не лише в Україні. Туди постійно приїжджають іноземні інструктори, щоб проводити тренінги. Але тепер, як розповів начальник центру розмінування Володимир Лаврик, і українці можуть не лише навчатися, а й навчати.

“Постійно ведеться міжнародна діяльність на території центру. До повномасштабного вторгнення нам надавали і нас десь навчали. А зараз у зв’язку з війною ми можемо навчити будь-яку країну і будь-який особовий склад, щодо поводження з сучасними боєприпасами”, — заявив він.

До 24 лютого 2022 року за рік Міжрегіональний центр з розмінування та реагування випускав до 250 фахівців на рік. Зараз одночасно там можуть навчатися 330 слухачів. І лише за 11 місяців цього року відбувся випуск 1,5 тис. новобранців.

Стати сапером тепер можна і через Державну службу зайнятості України. Для цього потрібно подати заявку та отримати ваучер на навчання.

“Для отримання ваучера необхідно звернутися до найближчого відділення служби зайнятості, і оформити необхідні документи. Необхідно мати освіту якусь першу, далі необхідно мати бажання, і необхідно відповідати певним категоріям людей, які можуть отримати ваучер. Перша категорія — це люди віком 45 і більше років. Друга категорія — це тимчасово переміщені особи. Третя — люди, які є учасниками бойових дій, або вже демобілізувалися”, — пояснив начальник Харківського обласного центру зайнятості Олександр Котуков.

У Харківській області ваучери від Центру зайнятості отримали вже 10 осіб і за два тижні розпочнуть навчання нової професії.

Читайте також: На землі, в небі і на морі: як ЗСУ зірвали плани Кремля із захоплення України

Нагадаємо, як заявив голова правління Асоціації саперів України Тимур Пістрюга, наразі роботи з гуманітарного розмінування, як-от очищення або технічне обстеження, не проводять, оскільки їх неможливо виконувати через мінусові температури та сніг, що випав на частині територій.

Прямий ефір