“Кримський урок і складний, і простий одночасно”: три головні завдання Кримської платформи окреслила Джапарова

Еміне Джапарова. Фото: gettyimages.com

Якщо світ не засвоїть кримський урок, то глобальна війна буде перекинута на інші країни. Про це в проєкті “Високий кабінет” телеканалу FREEДОМ заявила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.

У перші роки окупації Криму західні партнери неохоче говорили на тему повернення Криму під контроль України.

Я пам’ятаю, який спротив це викликало, як ніхто не хотів говорити про Крим. Ставлення до Криму було як до вже вирішеного питання: “не будемо провокувати”, “Крим — це ядерна війна”, “для Путіна це сакральна земля”. Ми все це чули в неформальних бесідах“, — констатувала Джапарова.

З приходом до влади президента Володимира Зеленського було порушено кримське питання, і президенту України було запропоновано ідею Кримської платформи.

І його особиста залученість у цю ініціативу створила міжнародну платформу, яка не має прецедентів у світі. У світі немає платформи, яка була б присвячена якійсь окремій території “, — наголосила заступниця міністра.

23 серпня 2021 року в Києві відбувся установчий саміт Кримської платформи, на якому було представлено понад 40 країн.

Це показало, по-перше, що Крим — це невирішене питання. Друге — все-таки міжнародне право має величезне значення. І третє — кримський урок. Кримський урок і складний, і простий одночасно. Чому простий? Тому що ми розуміємо, що якщо агресія не зупиняється, то вона наростає. Складний, тому що ми побачили це в лютому 2022 року з початком повномасштабного вторгнення “, — сказала Джапарова.

Сьогодні на міжнародних майданчиках українські представники акцентують: якщо світ не зуміє консолідуватися і зупинити російську війну в Україні, то ця війна стане ще більшою.

“І ми, напевно, як ніколи до цього, перебуваємо на порозі глобальної війни. Вона вже є в інформаційному просторі — це вже Третя світова війна. У просторі економіки це вже Третя світова війна. Вона просто не класична, а комбінаційна. І якщо ми це не зупинимо і цей кримський урок не завчимо, то ця глобальна війна буде перекинута на кордони інших країн уже фізично”, — впевнена заступниця міністра.

Джапарова акцентувала, що перше головне надбання Кримської платформи — тему Криму вдалося повернути у міжнародний порядок денний. І на сьогодні вже 74 держави (а це майже третина світу) та міжнародних організацій є частиною цієї координаційної платформи.

“Наступна головна заслуга Кримської платформи — світ визнає, що Україна сама має окреслити шлях повернення Криму. Далі йде підтримка України в цьому питанні. Тому, мені здається, Кримська платформа впоралася із завданням”, — продовжила вона.

У межах Кримської платформи проводиться Чорноморська безпекова конференція. Цього року Україна проводитиме її вдруге, у Болгарії (перша конференція відбулася 2023 року в Румунії).

“Завдання яке? По суті, сьогодні в Чорному морі є домінанта двох країн. Наше завдання — інтегрувати й наше бачення, тому що ми є чорноморською країною, і ми розуміємо, що Російська Федерація є джерелом небезпеки в Чорному морі. Тому ми хочемо закликати не тільки країни НАТО, але насамперед чорноморські країни об’єднатися навколо цього великого виклику і напрацювати спільне бачення”, — пояснила Джапарова.

“Вся ця архітектура працює на те, що в підсумку деокупація [Криму] відбудеться так, як це бачить Україна, і світ підтримає Україну в цьому”, — резюмувала вона.

Повна версія інтерв’ю: Проєкт “Високий кабінет”: велике інтерв’ю з Еміне Джапаровою

Нагадаємо, в інтерв’ю Еміне Джапарова також зазначила, що Росія на Криму відпрацювала колонізаторські практики, які сьогодні застосовує на нових окупованих територіях. Вона також розповіла про шляхи повернення півострова під контроль України.

Читайте також: Ми знищимо його як символ окупації, — Джапарова про долю Кримського мосту

Прямий ефір