Кремлівська пропаганда в шкільних підручниках: як росіяни спотворюють історію (ВІДЕО)

"Юнармія". Скріншот: uatv.ua

Бенефіціаром війни Російської Федерації проти України нібито є Сполучені Штати, а частини Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей і Крим — не тимчасово окупована російською армією територія, а нові землі федерації.  Усе це — тези з нового підручника з історії Росії, який росіяни завезли й в школи на тимчасово захоплених українських територіях, інформує FREEДОМ.

У розділі російського підручника, який доречніше назвати агіткою, про повномасштабне вторгнення — 17 параграфів пропаганди. За словами російського міністра освіти Сергія Кравцова, посібник потрібен для “боротьби з розколюванням народів і поширенням недовіри між людьми”.

“У прямому сенсі переписують історію. Ми, наприклад, аналізували підручник 11 класу, у ньому є геніальний стратег Йосип Сталін, а про репресії практично нічого не йдеться. Повоєнну відбудову подають у прекрасному світлі, водночас забуваючи, що в 1947 році був голод, який буквально охопив європейську територію тогочасного Радянського Союзу”, — зауважив експерт і аналітик Центру громадянської освіти “Альменда” Олег Охредько.

На окупованих територіях України Росія не лише нав’язує дітям антиукраїнські та антизахідні настрої, а й мілітаризує освіту. 

Створює “Юнармію”, дитячі військово-патріотичні табори, кадетські школи, проводить позаурочні заняття “Розмови про важливе”, змушує учнів дивитися патріотичні російські фільми.  

Так, школярі в анексованому Криму, починаючи з 5-го класу, у новому навчальному році будуть змушені відвідувати військову підготовку. 

“У 5-9 класах буде запущено курс позаурочної діяльності “Основи військової підготовки” з 1 вересня, також учні 10-11 класів у рамках федеральної робочої програми ОБЖ (основи безпечної життєдіяльності) вивчатимуть чотири модулі з “Основ військової підготовки”, — з повідомлення окупаційної влади Криму.

Але російські школи, особливо на територіях окупованих у 2022 році, відвідують далеко не всі. Багато дітей навчаються в українських навчальних закладах в онлайн-форматі. Станом на початок минулого навчального року таких було майже 100 тисяч.

“Діти через онлайн-формат або навіть через так зване сімейне навчання — тобто, коли вони отримують завдання через Google-диск, вони продовжують навчання і в школах України. Частина дітей поєднує навчання, а частина дітей навіть не ходить у так звані російські школи на окупованих територіях”, — розповів Охредько.

Російські окупанти роблять усе, щоб не дати дітям навчатися в українських школах, — аж до катувань і знущань з їхніх батьків. Дістається і вчителям, які не стали співпрацювати з росіянами. 

“Ми запросили директора школи з Каховки Херсонської області, і він розповідав, як окупаційна влада намагалася переламати, перемолоти, відправляла його на підвал, слідкували, щоб діти українські не навчалися онлайн в українських школах, а йшли і слухали цю нісенітницю, і дуже часто привозять якраз російських вчителів. До речі, ці російські вчителі, які на це погоджуються, також можуть понести відповідальність, адже це — сприяння окупації”, — наголосила представниця Комітету культури, науки, освіти та медіа ПАРЄ Євгенія Кравчук. 

Випускники з тимчасово окупованих територій можуть вступити до українських вишів за квотою. Для цього потрібно скласти іспити з української мови та історії й надати кілька документів. Усе це можна зробити дистанційно. У 2023 році заяви до університетів приймають до 23 вересня.

Читайте також: Без деокупації Криму та Донбасу не буде справжнього сталого миру ані в Україні, ані у Європі, — Зеленський

Раніше голова незалежної російської профспілки “Альянс вчителів” Данило Кен зауважив, що агресивна пропаганда негативно впливає на російських школярів. Вона погано позначається на дитячій психіці, а довгостроковій перспективі — на інтелектуальному розвитку й загалом системі освіти. 

Прямий ефір