Корупція, проблеми із верховенством права, авторитаризм: Угорщина не дотягує до стандартів ЄС — деталі

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

За більш як 10 років на посаді прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заробив собі непросту репутацію. Але розплачуватися довелося всій країні. І розплачуватись — у прямому розумінні цього слова. Євросоюз заблокував майже 15 млрд євро фінансування. Офіційна причина — порушення демократичних принципів в Угорщині, інформує FREEДОМ.

“Вони стосуються систематичних порушень, недоліків та слабких місць у сфері державних закупівель. По-друге, недоліків у розв’язанні проблеми конфлікту інтересів. По-третє, недоліків у ефективному проведенні розслідувань та судового переслідування у справах, пов’язаних із фондами Союзу. І, нарешті, недоліків у системі боротьби з корупцією”, — зазначив комісар Європейського союзу з питань бюджету Йоганнес Хан.

15 млрд євро досить відчутна для Угорщини сума. Це майже 10% ВВП усієї країни. Деякі експерти вважають, що без цих грошей на країну чекає банкрутство.

“Це відчутний удар, тому що угорська економіка, вона не найбільша в Європі, і вони, звичайно, залежать від грошей, які виділяються з бюджету ЄС. Вони, це одна з країн, які отримують найбільше з бюджету. Орбану важливо не здати назад, бо інакше ЄС тиснутиме на них надалі”, — пояснив експерт із міжнародної політики Українського інституту майбутнього Ілля Куса.

І турбується Орбан не дарма, адже причиною таких фінансових санкцій ЄС може бути не лише корупція в країні.

“Таке серйозне обмеження у фінансуванні з боку Єврокомісії на адресу таких держав як Угорщина, які ведуть специфічну зовнішню політику, варто завжди розглядати такий підхід. Справді спробувати змінити політику Угорщини тому, що те, що звучить із Будапешта від офіційних осіб, те, що Будапештом робиться, воно дуже часто суперечить європейській зовнішній політиці”, — сказав голова Центру політичних студій “Доктрина” Ярослав Божко.

Адже для Євросоюзу важливо, щоб країни-члени дотримувалися єдиної позиції щодо принципових питань. Таких як підтримка України та антиросійські санкції.

Віктор Орбан, навпаки, зблизився з Путіним, лобіюючи його інтереси до ЄС. Наприклад, Угорщина, на відміну від європейських сусідів, погодилася й надалі купувати російські газ та нафту. І заборонила постачати озброєння Україні через свою територію. Орбан блокував санкції проти глави Російської православної церкви патріарха Кирила, неоднозначно висловлювався про війну Росії проти України.

“Останньою краплею, на мою думку, стало те, що Угорщина заблокувала виділення Україні близько 18 млрд допомоги Європейським Союзом. Крім того, поки одні країни скорочують російських дипломатів, наприклад, у Польщі залишилося 20 дипломатів, у Словаччині ще менше, Угорщина збільшила кількість російських дипломатів з минулого року до 42 представників. Як кажуть люди професійні, певна частина — це не дипломати, а під дипломатичним дахом працює ФСБ”, — наголосив народний депутат України Михайло Цимбалюк.

Втім, тиск Євросоюзу таки спрацював. І Угорщина розпочала реформи. Зокрема, в країні мають намір зміцнювати незалежність судів та боротися з корупцією.

“Втрата коштів може статися лише у тому випадку, якщо ми не реалізуємо заходів. Але ми їх реалізуємо. Ми взяли на себе зобов’язання, які, як ми знаємо, можуть бути виконані. Ми хочемо їх виконати, і ми їх виконуватимемо, тому ми не зіштовхнемося з втратою коштів”, — міністр регіонального розвитку Угорщини Тибор Наврачич.

Але навіть запровадження всіх реформ, які вимагає ЄС, — не гарант стабільного фінансування. Адже подальші вливання залежатимуть від дотримання стандартів демократії, а це означає, що Брюссель знову може заморозити необхідні Угорщині кошти.

Читайте також: Наслідки чергового масованого ракетного удару РФ — збитки вперше завдані європейській енергоструктурі (ВІДЕО)

Прямий ефір