Починаючи з жовтня 2023 року, по російських нафтопереробних заводах (НПЗ) було завдано щонайменше 20 ударів. Такі підрахунки оприлюднює видання Foreign Affairs. У ньому наголошується, що Київ має перемагати там, де може, а кампанія зі знищення російських нафтопереробних потужностей приносить реальну вигоду за обмеженого ризику, повідомляє FREEДОМ.
“Перший завод” — найбільше нафтохімічне підприємство Калузької області Росії — було атаковано безпілотниками в ніч проти п’ятниці, 10 травня.
“На об’єкті сталося п’ять потужних вибухів, внаслідок яких виникла масштабна пожежа. За попередньою інформацією, вдалося вразити установку атмосферно-вакуумної “трубчатки” АВБТ-101 (виробнича потужність — переробка 1,2 млн тонн на рік), а також три цистерни з дизельним пальним та одну цистерну з мазутом”, — повідомив співробітник спецслужб України в анонімному коментарі ресурсу Hromadske.
Уражений НПЗ розташований неподалік Калуги. Там займаються переробкою товарної нафти та газоконденсату. Атаковано завод не вперше. Попереднього удару було завдано 15 березня 2024 року.
А в четвер, 9 травня, дрон атакував підприємство “Салаватнафтооргсинтез” у Башкортостані. На заводі, що належить “Газпрому”, почалася пожежа. Тієї ж ночі безпілотники вдарили по нафтобазі “Темп” у Краснодарському краї — пошкоджені резервуари.
“Чорна смуга” для російської нафтопереробної галузі триває вже не перший місяць. Станом на кінець березня 2024 року атаками було знищено близько 14% потужностей. Це змусило уряд країни-агресора запровадити шестимісячну заборону на експорт бензину та навіть почати його імпортувати.
“Не секрет, що на всіх підприємствах, які були атаковані, було по кілька установок первинної переробки нафти, і якщо виведена з ладу одна з них, то інші цілком можуть продовжувати виробництво. Але, якщо судити з сумарних втрат — безпосередньо втрат, які обчислюються за рік — то ці втрати вже станом на сьогодні становлять 31 млн тонн за сировиною, що переробляється”, — прокоментував експерт енергетичного ринку Геннадій Рябцев.
Після атак безпілотників на НПЗ російські нафтові компанії мають серйозні труднощі з ремонтом. Вони не можуть купити необхідні складники, оскільки корпорації, які обслуговували заводи, пішли з Росії, а придбати потрібне обладнання за кордоном не дозволяють західні санкції.
“Удари по російських нафтопереробних заводах зараз роблять те, чого не зміг домогтися режим санкцій. Не ставлячи під загрозу глобальне енергопостачання та не підвищуючи ціни, атаки з’їдають доходи Росії та обмежують її здатність переробляти сиру нафту у види палива, необхідні для роботи танків та літаків. Поки українські сили уникають ударів по нафтопроводах або великих терміналах відвантаження сирої нафти, вони можуть підтримувати цей баланс”, — йдеться у публікації Foreign Affairs.
Нафтобаз і терміналів у Росії чимало. І щодо атак на НПЗ величезні російські території Москві не на руку. Збройні сили РФ просто не зможуть прикрити підприємства від подальших ударів із повітря. У такому разі дефіцит у Росії може торкнутися не лише бензину, а й інших нафтопродуктів. А це торкнеться багатьох галузей промисловості.
Читайте також: НПЗ у Башкортостані та Калузькій області зазнали атаки БпЛА — коментар командира спецпідрозділу “Білий орел”
Нагадаємо, раніше експерт енергетичного ринку Геннадій Рябцев зазначив в ефірі FREEДОМ, що в режимі санкцій проблеми в нафтопереробці для Росії лише наростатимуть. Відновлювати свої нафтопереробні заводи після атак росіяни можуть лише частково.
Читайте також: Війна неминуче має бути перенесена на територію Росії, — Подоляк