Країни НАТО готуються об’єднати свої оборонно-промислові комплекси, Україна від цього тільки виграє. Про це заявив глава українського МЗС Дмитро Кулеба за підсумками першої зустрічі на рівні міністрів закордонних справ у межах Ради Україна — НАТО. Україна виступила з пропозицією щодо комплексної реформи оборонної індустрії країн-членів НАТО та ЄС. Подробиці — у матеріалі спеціального кореспондента FREEДОМ у Європі Віталія Сизова.
“Союзники погодилися, що Україна стане членом НАТО. Ми надали рекомендації щодо пріоритетних реформ, включно з боротьбою з корупцією, зміцненням верховенства закону та підтримкою прав людини і прав меншин. Україна стала ближчою до НАТО, ніж будь-коли раніше. Ми продовжимо підтримувати її на цьому шляху і продовжуємо підтримувати боротьбу Української держави за свободу”, — заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
На засіданні ради обговорювали не тільки реформи в Україні, але й сама Україна запропонувала принципову, структурну реформу оборонного сектору країн-членів Альянсу.
Як зазначив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, союзники вже готові перебудовувати свою оборонну промисловість відповідно до пропозицій України.
“Почув, що те, про що ми так давно говорили і до чого закликали, зрезонувало. І вони вже говорять не тільки про те, що будуть підтримувати свої оборонні компанії, але й про те, що справді треба створювати систему, тому що тільки цілісна система оборонно-промислового комплексу здатна задовольнити потреби цієї війни”, — резюмував Кулеба.
Міністр запевнив, що українські компанії стануть невід’ємною частиною оборонної індустрії Європи.
“Українські компанії будуть необхідними на різних стадіях. Наприклад, розробки технології, на стадії випробування технології, і, безумовно, ми будемо одними з найбільших споживачів… На все, що ми робимо, дивимось крізь призму, насамперед, збільшення потужностей власного оборонного комплексу. Наша “оборонка” буде в результаті цих зусиль інтегрована, умовно, в систему НАТО”, — акцентував Дмитро Кулеба.
Створення єдиної структури оборонної промисловості Європи дасть змогу ефективніше використовувати ресурси та допоможе Україні в боротьбі проти російської агресії.
“Ми вже в рази збільшили виробництво снарядів. Зараз цей результат досягнутий Україною. Інші країни, які виготовляють снаряди, також збільшили виробництво, але всі, і ми, і вони, впираємося в питання доступу до порохів. Якщо не буде комплексно вирішено питання порохів, то ми впремося в стелю виробництва снарядів і вище неї не підемо. Тут необхідні спільні зусилля”, — сказав глава МЗС України.
Учасники зустрічі вважають, що Україна вже досягла значних військових успіхів, незважаючи на складну ситуацію на фронті.
“За зачиненими дверима я почув, і всі це почули, всі це відзначили, — категоричне “ні” будь-яким натякам на втому від війни, і не менш категоричне “так” продовженню і збільшенню підтримки України”, — сказав Кулеба.
Зі свого боку, глава МЗС Британії Девід Камерон звернув увагу на досягнення українських військ у Чорному морі — відтіснення флоту РФ.
“Якщо подивитися на загальну картину, то нещодавно відбулося те, що українці відтіснили російський флот у Чорному морі. Вони відкрили морський шлях для експорту. Їхня економіка зростає. І, звичайно ж, вони стукають у двері як НАТО, так і ЄС. І отримують дуже теплий відгук. Це величезні досягнення”, — резюмував він.
У заяві за підсумками зустрічі Ради Україна — НАТО йдеться про те, що союзники залишаються непохитними у своїх зобов’язаннях стосовно подальшого посилення політичної та практичної підтримки України, оскільки вона продовжує захищати свою незалежність, суверенітет і територіальну цілісність у межах міжнародно визнаних кордонів. Партнери продовжуватимуть надавати підтримку стільки, скільки буде потрібно.
“Дехто задається питанням, чи варто США та іншим союзникам по НАТО продовжувати підтримувати Україну, коли ми перебуваємо наприкінці другого року жорстокості Путіна, але відповідь тут, сьогодні, в НАТО, абсолютно чітка: ми маємо і ми продовжуватимемо підтримувати Україну”, — резюмував державний секретар США Ентоні Блінкен під час виступу в Брюсселі.
Читайте також: Дорога України до НАТО подолала точки повернення, — Подоляк
Нагадаємо, після засідання Ради Україна — НАТО Альянс затвердив програму роботи на наступний рік і дав Україні рекомендації щодо необхідних реформ.
Читайте також: Нове домашнє завдання для України від НАТО — оцінку озвучених реформ зробив Фесенко