Нове домашнє завдання для України від НАТО — оцінку озвучених реформ зробив Фесенко

Єнс Столтенберг і Дмитро Кулеба. Фото: nato.int

Список запропонованих НАТО Україні реформ — майже на 9 сторінок, вони деталізовані, прописані, але зводяться в основному до реформ у військовому секторі. Для України важливо насамперед, що цей документ ухвалено. Про це сьогодні, 29 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив політолог Володимир Фесенко.

Він пояснив, що це як з отриманими рекомендаціями, коли Україні надали статус кандидата в члени Євросоюзу.

“Щодо НАТО нам потрібно було отримати конкретний список того, що ми повинні робити. Тому що були побоювання, що сформулюють один річний список реформ, потім другий, потім третій, і це може тривати до нескінченності. Така небезпека була. Зараз список узгоджено, конкретизовано й ухвалено. Після його виконання, а це буде 2024 рік здебільшого, деякі реформи, мабуть, потрібно буде здійснювати і 2025 року. Усе, щодо, наприклад, теми боротьби з корупцією, теми, пов’язаної з політичними реформами (важливий критерій — рівень демократії в країні та системи верховенства права)”, — каже Фесенко.

Політолог уточнив, що оскільки одночасно Україна йде і шляхом європейської інтеграції, то для уникнення дублювання, політичні реформи, які будуть за лінією європейських реформ, враховуватимуться.

Реформи ж, запропоновані НАТО у військовому секторі, зокрема стосуються цивільного контролю над військовим сектором і сектором безпеки. Щодо взаємодії з партнерами, наприклад, буде система контролю за державними закупівлями. Частково це пов’язано з темою корупції.

“Ми показуємо, що ми готові до створення системи контролю. І ми готові до подолання тих проблем, які нам дісталися з минулого. Їх одномоментно не можна розв’язати, тим паче це в системі не тільки військових закупівель, а й інших секторах економіки. Але вже чітко прописано, що і як це робитиметься. І так покроково, можна сказати, конкретно, з описом конкретних дій і процедур”, — розповів Фесенко.

Також, за його словами, там є ціла низка реформ, яка стосується взаємодії на рівні оперативного планування, командного управління.

“По суті, це вже інтеграція українських Збройних сил у систему управління НАТО. Це вже процес нашої інтеграції в НАТО, він просто прописаний ще до того, як ми станемо членами Північноатлантичного альянсу”, — уточнив політолог.

Фесенко вважає, що ухвалення цього документа, безсумнівно, — хороша новина.

“Нам ще належить зробити роботу з виконання цих вимог, а виконавши її, ми можемо ставити питання перед нашими партнерами, що ми свою роботу зробили, потрібен тепер крок з боку НАТО, ми маємо отримати позитивне рішення щодо алгоритму нашого входження до НАТО, коли і як це станеться. Зрозуміло, що вже після завершення нинішньої війни, але, тим не менш, тут має бути конкретика. Тому нинішній процес руху до НАТО чітко зафіксований, а далі наприкінці 2024 – на початку 2025 року можна буде оцінювати, коли і як стоятиме питання щодо входження України до НАТО”, — резюмував політолог.

Читайте також: Дорога України до НАТО подолала точки повернення, — Подоляк

Нагадаємо, як розповів генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг сьогодні, 29 листопада, після засідання Ради Україна – НАТО, Альянс затвердив програму роботи на наступний рік і дав Україні рекомендації щодо необхідних реформ.

Прямий ефір