Хвиля еміграції з Росії — це серйозний удар по путінському режиму — думка соціолога

Ігор Ейдман. Фото: Facebook

З Росії за останні 2 роки виїхали понад мільйон осіб, більшість з яких — це молоді люди з високим рівнем освіти та з дефіцитними професіями. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів російський соціолог і публіцист Ігор Ейдман.

“За останній, активний етап війни, з лютого 2022 року виїхало понад мільйон людей із Росії в різні країни світу. Таких чітких якихось демографічних характеристик немає. Не проводилися якісь фундаментальні дослідження. Але за різними непрямими даними можна сказати, що більшість із цих людей — це молоді люди з гарним, із високим рівнем освіти, багато хто з них — із дефіцитними професіями, насамперед програмісти, яким просто простіше влаштуватися в будь-якій країні світу зараз”, — сказав він.

Ейдман підкреслив, що багато хто з тих, хто виїхав, — це ті чоловіки в працездатному віці, які втекли від мобілізації, і це сильний удар по трудових ресурсах Росії.

“Дуже добре, що росіян якраз багато країн світу тією чи іншою мірою приймають. Тим самим послаблюється путінський режим. Його можливості як воювати, так і працювати, розвиватися, створювати якісь нові технології, тримати свою економіку на високому рівні, долати технологічну відсталість, зриваються, тому що ті люди, які повинні долати цю відсталість, і їдуть. Так що, я думаю, ця хвиля еміграції — це серйозний удар по путінському режиму. Але найголовніше, що, найімовірніше, це ще квіточки”, — сказав соціолог.

На його думку, щойно Кремль неминуче оголосить про нову хвилю насильницької мобілізації, почнеться ще більший відтік молодих людей із Росії.

“Якщо 2022 року, восени, коли була перша хвиля, можливо, було ще не дуже зрозуміло, до чого це все веде, і люди мали якісь ілюзії, що вони десь у штабі писарями відсидяться. Зараз величезна кількість інформації про жертви, величезна кількість інвалідів країною переміщується, і все це вже люди знають. І навіть найтупіший росіянин уже зрозуміє, що потрібно, найімовірніше, тікати, тому що інакше ймовірність того, що його вб’ють, буде високою. Безумовно, величезна кількість людей однаково, як стадо, підуть у ці військкомати і їх пошлють на забій. Але якраз найбільш просунуті — просунуті люди серед освічених, серед фахівців зустрічаються частіше — і спробують втекти. Це буде зробити важче, ніж минулого разу. Але я думаю, все одно всі канали, якими можна втекти з Росії, не перекриють”, — сказав Ейдман.

Він переконаний, що поки триває війна і поки Путін при владі, росіяни виїжджатимуть, а РФ позбавлятиметься свого майбутнього.

Читайте також: Обвал рубля, інфляція, дефіцит кадрів: як війна позначилася на житті звичайних росіян – думки глядачів FREEДОМ і експертів

Нагадаємо, близько 2,5 тисячі російських учених виїхали з РФ з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Такий підрахунок зробили журналісти видання “Новая газета. Европа”. Учені, зокрема зі світовим ім’ям, покинули країну через антивоєнну позицію, тиск влади, прямі погрози з боку силовиків і неможливість займатися наукою. Дефіцит наукових та інженерних кадрів визнав секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев. Раніше він закликав заборонити російським студентам навчатися на Заході і вимагав припинити “витік мізків” із Росії.

Прямий ефір