У Росії відбуваються безпрецедентні облави на строковиків. Військкомати країни масово організовують “призов одним днем”, відправляючи в армію людей із серйозними захворюваннями та приїжджих з інших регіонів. Деякі батьки та близькі новобранців намагаються протистояти системі — записують звернення до Міністерства оборони. Як правило, після потрапляння на строкову службу громадян Росії змушують підписати контракт, а потім відправляють на фронт в Україну, повідомляє FREEДОМ.
“Наших дітей забрали в цю будову. Кілька годин перебуваємо тут, наші діти теж перебувають тут — без їжі, без води”, — розповіла мати одного з призовників у відео.
Відео батьки російських призовників записали біля стін збірного пункту в Москві. За їхніми словами, у збірному пункті проводять медкомісію й одразу ж призначають у військові частини.
“Тут зібралися батьки тих дітей, яких сюди привезли, і які виявилися непридатними до військової служби. Практично у всіх є оскарження суду, а також медичні довідки”, — пояснила мати призовника.
Скарги не допомогли, і непридатних до служби синів забрали в армію.
“Зі мною ніхто не виходив на зв’язок, жодної інформації не надавав. Мені вдалося передати моєму хлопчику кнопковий телефон без виходу в інтернет”, — сказала мати іншого призовника.
У хлопця москвички Вікторії — складний діагноз, але призовна комісія на це закрила очі. Росіянин намагався оскаржити рішення в поліції, проте з відділу додому його вже не відпустили, а відвезли на збірний пункт.
“Вчора абсолютно незаконно дільничний поліції забрав його у відділ, а потім його відвезли сюди. У Артема з дитинства діагностовано астму, цей діагноз підтверджено 2021 року, і вони визнають його придатним”, — каже подруга призовника.
Для відстеження призовників використовують камери вуличного спостереження. Сина Наталії, 20-річного студента Микиту, вирахували саме за відеозаписами.
“Я розумію, що це боротьба з системою, і боротьба ця дуже складна. Ми гаєчки-гвинтики. Дуже багато батьків подали скаргу. Можливо, всі разом чогось зможемо домогтися”, — вважає Наталя.
Поліціянти забирають навіть тих молодих людей, хто оскаржує рішення призовних комісій у судах. Їх забирають одним днем, не чекаючи судових вердиктів.
“Сиджу вдома, оскільки я в розшуку. Хоча я не можу це перевірити. Зайти в метро і поїхати знову туди я не хочу”, — зізнався росіянин Валерій Васильєв.
Він опинився під добровільним домашнім арештом після того, як побував у пункті збору. Про його хворобу там ніхто не захотів слухати.
“Коли ти кажеш, що в мене суд, що в мене захворювання, ти намагаєшся відстояти свої права, але там це важко зробити. У теорії, коли кажуть: “Не підписуйте і все”, але тебе заводять у приміщення, за тобою слідкують п’ятеро дорослих людей, які на тебе тиснуть, що, якщо не підпишеш, поїдеш у Магадан, до чеченців, де тобі життя не дадуть”, — зазначив Валерій.
Правозахисники повідомляють, що зараз військкомати почали застосовувати тактику “призов одного дня”. Раніше в Росії збільшили вікові рамки для строкової служби: тепер її мають проходити ті, кому від 18 до 30.
“Чиновники намагаються продемонструвати, які вони спритні, які сучасні. Військкомат хоче вас мобілізувати одним днем. Найбільше на світі вони хочуть, щоб усе відбулося швидко, якщо все затягується, вони втрачають ентузіазм”, — пояснив прессекретар проєкту “Ідіть лісом” Іван Чувіляєв.
Російська влада стверджує — строковиків на поле бою в Україну не відправляють. Ірина Чистякова шукала сина-строковика два роки. У нинішньому квітні його поховали в закритій труні. Тіло повернули з України. Ця історія стала найгучнішим спростуванням заяви Кремля.
Читайте також: Путіну нема потреби оголошувати повну мобілізацію, — Сидельников
Нагадаємо, соціолог і публіцист Ігор Ейдман розповів, що дружини російських мобілізованих знову вийшли під Міністерство оборони РФ з проханням зустрітися з новим міністром оборони Андрієм Бєлоусовим. Подібний протест не має потенціалу. Але влада РФ може використати його у своїх цілях.