Україна працює над заходами, потрібними для реінтеграції Криму. Вони включають питання люстрації, відповідальності за колабораціонізм, амністію. Водночас сама стратегія деокупації та реінтеграції, яка була затверджена на засіданні Ради національної безпеки та оборони та введена в дію указом президента України Володимира Зеленського у 2021 році, залишиться актуальною. Про це сьогодні, 18 травня, заявила постійна представниця президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.
“Ми як держава готуємося до деокупації та подальшої реінтеграції Кримського півострова та інших окупованих та новоокупованих територій, у тому числі областей чи окремих районів. Тому що люди, які живуть навіть нинішні кілька місяців в умовах окупації, вже зараз відчули на собі цілком ті наслідки, які несе ця окупація та режим окупаційної адміністрації”, — зазначила Ташева.
Серед заходів, які, за її словами, необхідно провести у Криму та над якими вже ведеться робота, — люстрація, притягнення до відповідальності за колабораційну діяльність та пособництво. При цьому поспред президента України в АРК наголосила, що відповідальності підлягають лише ті люди, які вчиняли військові злочини, порушували права людини.
“Більшість населення, яке проживає на тимчасово окупованих територіях, не будуть нести відповідальність за те, що вони проживали в окупації, продовжували працювати тощо. Це дуже важливий, мені здається, посил, який ми повинні говорити нашим людям”, — пояснює Ташева.
Також вона вважає дуже важливими питання, пов’язані з амністією, як для новоокупованих територій, так і для тих, які перебувають під окупацією з 2014 року.
“Ті зміни законодавства, які були ухвалені вже після повномасштабного вторгнення, мають досить широку рамку, і під неї можуть потрапити досить широкі верстви населення. Тому дуже важливо спочатку продумати, яким чином ми амністуватимемо людей за те, що вони, в принципі, не здійснювали жодних злочинів”, — коментує Таміла Ташева.
Водночас вона зазначила, що ухвалена до повномасштабної війни стратегія реінтеграції залишається актуальною і її положення необхідно імплементувати.
“Сама стратегія деокупації та реінтеграція, яка була прийнята на засіданні РНБО і введена в дію указом президента минулого року, вона, насправді, не втратила своєї актуальності. Усі ті дії, які там є, у будь-якому разі, необхідно імплементувати. Це дуже рамковий документ, який і зараз є актуальним”, — підкреслила Ташева.
Читайте також:
“Л/ДНР” — не єдині: як, де і навіщо Росія спонсорує сепаратизм
Україна розраховує скористатися програмами ЄС ще до вступу до Союзу – Кравчук