Глобальний Південь: чому для України стратегічно важливий цей регіон — розбір (ВІДЕО)

Прапор України. Фото: ecoaction.org.ua

У той час як країни Заходу підтримують Україну в її боротьбі проти російської агресії, від гуманітарної допомоги до поставок зброї, держави глобального Півдня продовжують займати нейтральну позицію. Заручитися їхньою підтримкою не просте завдання через вплив Росії. За словами глави українського Міністерства закордонних справ (МЗС) Дмитра Кулеби, ситуація на глобальному Півдні вимагає посиленої постійної дипломатичної уваги, інформує FREEДОМ.

Аргентина першою в Латинській Америці засудила вторгнення Росії в Україну. Про це заявив міністр закордонних справ країни Сантьяго Каф’єро. Політичні ініціативи Кремля на міжнародних майданчиках не знаходять великої підтримки серед країн глобального Півдня. 

 “Картина, де Захід стоїть поруч з Україною, а решта країн світу ні, не є коректною. Особливо, якщо подивитись на результати голосування щодо резолюції Генеральної Асамблеї ООН, яка була ухвалена в жовтні 2022 року, вона отримала 143 голоси. Тоді багато країн так званого глобального Півдня проголосували “ЗА”. Ситуація на глобальному Півдні справді має свої нюанси, і йдеться не про економічну взаємодію, а про основи міжнародних відносин і безпеки”, — звернув увагу Кулеба.

Проривом у відносинах із глобальним Півднем для України став візит міністра закордонних справ Королівства Саудівська Аравія до Києва — вперше за 30 років. Крім того, раніше Саудівська Аравія проголосувала за резолюцію Генасамблеї ООН щодо сталого миру в Україні. 

“Королівство Саудівська Аравія хотіло б зробити все можливе, щоб зменшити гостроту бойових дій. Як відомо, будь-яка війна закінчується переговорами, але звісно, це все повинно бути під егідою ООН — з повагою до міжнародного права. Ми й надалі робитимемо все для зміцнення двостороннього співробітництва”, — наголосив міністр закордонних справ Саудівської Аравії принц Фейсал бін Фархан Аль Сауд.

“Що можна вважати успіхом України? За ті резолюції, генеральної асамблеї, які ухвалюються на підтримку України, їх уже кілька було ухвалено. Все-таки країн, які виступають проти дуже мало навіть серед глобального Півдня”, — зазначив експерт Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.

Навіть давні партнери Росії поступово відступають від політики лояльності. В Індії під час міжнародної конференції на заяву очільника російського МЗС Сергія Лаврова про те, що Росія, мовляв, війну проти України не розпочинала, а навпаки, намагається її зупинити, — науковці, дипломати та бізнесмени в залі відреагували сміхом та вигуками незгоди. 

Лавров останнім часом багато подорожує країнами Азії, Африки та Близького Сходу, намагаючись просувати російський порядок денний. Водночас особливу увагу цьому регіону приділяє канцлер Німеччини Олаф Шольц. 

За словами експертів, і Захід, і Росія збирають союзників з-поміж країн, які за часів холодної війни вважалися позаблоковими, а сьогодні об’єднані під загальним терміном — “глобальний Південь”. Серед них: Індія, країни Латинської Америки та Південна Африка.

“Нам потрібна допомога наших Західних партнерів, і ось те, що робить Шольц, він робить величезну роботу. Він повернувся з Індії, де теж був із дводенним візитом і де обговорював із прем’єр-міністром Індії питання російсько-української війни та просив, щоб війна нарешті була названа війною, попри жоден нейтралітет”, — сказала провідна наукова співробітниця Національного інституту стратегічних досліджень Олена Бордиловська.

Тема війни Росії проти України під час нещодавніх переговорів в Індії міністрів закордонних справ країн G20 (“Великої двадцятки”) викликала розбіжності. А ось за підсумками зустрічі тільки Китай і Росія відмовилися підписувати резолюцію, що засуджує російську агресію.

“Потужність глобального Півдня настільки велика, що навіть невеликі градації позицій вони дуже важливі. Тобто або, припустимо, буде дотримуватися повне збройове ембарго проти Росії, або не буде. Чи то будуть дотримуватися стелі цін на енергоносії російські, чи то не будуть, від цього дуже багато залежить. Але не варто було б очікувати якоїсь потужної підтримки Росії з боку цих країн, швидше вони дивляться на Китай”, — зауважив Олексій Їжак.

Сподівається на діалог з Пекіном і Київ, про це заявляв президент України. Щоправда, у відповідь на пропозицію Володимира Зеленського зустрітися з Сі Цзіньпіном, МЗС КНР заявило: “Китай завжди підтримував зв’язок з усіма сторонами, включно з Україною”.

Читайте також: Політична підтримка, економічні зв’язки та ізоляція Росії: чим важливий для України глобальний Південь

Прямий ефір