Міністр енергетики України Герман Галущенко впевнений, що найближча зима стане останньою, коли країна-агресор РФ зможе застосовувати газовий шантаж щодо країн Європейського Союзу. Таку думку він висловив 26 липня у Брюсселі перед початком неформального ланчу з міністрами енергетики членів Євросоюзу, що пройде на полях позачергового засідання Ради ЄС з питань енергетики.
“Головна мета – припинити отримувати газ із Росії. Я впевнений, що це остання зима, коли РФ зможе чинити тиск на ЄС, використовуючи газ. Звичайно, потрібен час, щоб диверсифікувати постачання, є низка питань. Але те, що ми бачимо і те, з чим ми вже зіткнулися – мета, яку можна досягти. Ми зможемо досягти цього разом”, – заявив він.
Український міністр наголосив на важливості позбутися залежності від поставок російського газу “якнайшвидше”.
“Будь-яке рішення має бути прийняте швидко – ми не маємо часу на роздуми. Інше важливе питання – це солідарність у ЄС. Головна мета для росіян – розділити нас, спробувати впливати на окремі країни. Ми знаємо, що наше головне завдання – бути солідарними, бути єдиними у ЄС. І Україна – це важлива частина цього. Завдяки цій солідарності ми переможемо у цій енергетичній війні з Росією”, – пояснив Герман Галущенко.
На думку очільника енергетичного відомства, ЄС та Україна опинилися перед лицем “найважчої за останні десятиліття енергетичної кризи”.
При цьому він послався “на багатий досвід України, коли Росія припиняла постачання газу посеред зими, але ми змогли це пережити”. “Я хочу поділитись цим досвідом”, – запропонував Галущенко.
Міністр нагадав, що Росія розпочала енергетичну війну ще до початку її вторгнення в Україну: “Восени минулого року вони вже почали знижувати обсяги газу, що постачається через українську газотранспортну систему. Ми бачили поступове зниження з 70 до 60-40. Але в перший день війни вони збільшили обсяг до максимального рівня 109. І я думаю, що те, що вони намагаються показати, що, мовляв, це війна, але не хвилюйтеся, у вас газ буде. Але коли вони побачили, що це не працює, оскільки всі країни були єдиними у підтримці України, вони знову зменшили обсяги”.
Він назвав важливою досягнуту сьогодні у Брюсселі політичну домовленість щодо зниження країнами-членами ЄС споживання газу на 15%: “Рішення знизити споживання газу є дуже важливим. Це те, з чим ми зіткнулися до того, як почалася війна. Санкції працюють. Те, що ми бачимо зараз – це спроби Росії маніпулювати цим питанням, стверджуючи, що санкції неефективні. Але це неправда. Нам потрібні санкції, і рівень санкцій має бути збільшений”.
Міністр підтвердив, що Україна на даному етапі здатна експортувати до ЄС електроенергію обсягом до 1,5 гігават, що “дозволить ЄС не купувати до п’яти млрд кубометрів російського газу”.
Раніше ЄС та Азербайджан уклали угоду про постачання газу в обхід Росії. Очікується, що Азербайджан вже зараз збільшить постачання природного газу до ЄС із 8 млрд кубометрів у 2021 році до очікуваних 12 млрд кубометрів у 2022 році. Загалом країна постачатиме до ЄС до 20 млрд кубометрів газу на рік.
Крім того, Саудівська Аравія та Ірак нарощують постачання нафти до Європи на тлі поступової відмови від російських енергоносіїв.
Читайте також: Рябцев пояснив, чому танкери під іншими прапорами не врятують РФ від санкцій ЄС на нафту