Щоб мінімізувати збитки від західних санкцій та підтримати курс рубля, у Кремлі планують відмовитися від продажу газу на європейський ринок за долари, євро та фунти. Росія хоче, щоби їй платили за енергоресурси рублями. Що з цього вийде і чи вдасться Заходу запровадити повноцінне ембарго, розповів експерт енергетичного ринку Геннадій Рябцев під час марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.
— Навіщо Російська Федерація користується ось таким комплексом шантажу на міжнародному ринку?
— Ці заяви військово-політичного керівництва Російської Федерації таки спрямовані на те, щоб шантажувати ті країни, які вважаються або названі недружніми. Це ті, хто запроваджує санкції проти Російської Федерації. До речі, тут слід зазначити, що не існує угод між РФ та Німеччиною, РФ та Австрією, РФ та Польщею чи Угорщиною. Існують угоди між суб’єктами господарювання, а не державами. І в угодах між суб’єктами господарювання чітко має бути зазначена валюта, в якій відбуваються платежі. Якщо в цих угодах ця валюта зазначена, то ніхто, крім як за згодою сторін, не має права цю валюту змінювати. Але це якщо в угодах дійсно чітко прописано цей пункт. Крім того, є країни, які заявили, що вони не проти купувати рублі та платити за російський газ у рублях. Наскільки мені відомо, такі заяви були від болгарської, угорської та молдовської сторін. Принаймні у засобах масової інформації про це повідомляли. Тож далеко не всі активно запроваджують санкції проти Російської Федерації.
— Що ви можете сказати про масштаби кризи, в якій зараз опиняється Російська Федерація. І чи, фактично, є ця криза (газова, нафтова)?
— Не можна сказати, що зараз це щось таке катастрофічне. Справа в тому, що всі негативні зміни відбуватимуться не одразу. І ні газове, ні нафтове ембарго не настане завтра. І ембарго не буде всеосяжним. Неможливо запровадити такі санкції, які швидко вплинули б на таку протяжну країну, якою є Російська Федерація. І це означає, що вся суть санкцій полягає у сталості та в комплексності. Якщо справді буде запроваджено санкції проти Російської Федерації як держави-агресора, проти компаній Російської Федерації як представниць держави-агресора, то тоді можна буде очікувати великого скорочення як валютних надходжень до бюджету країни, так і взагалі негативного впливу цих санкцій на російську економіку. Ще раз наголошую, не слід очікувати, що в Росії буде погано сьогодні чи навіть завтра. Просто Російська Федерація крок за кроком стане токсичною країною, з якою ніхто не захоче мати справу. Причому слово “ніхто” стосується не лише європейських чи англосаксонських країн. Це стосується, зокрема, і Китаю.
Ми бачимо зараз парадоксальний факт, що навіть ті компанії, які не запроваджували санкції проти Російської Федерації, ті банки, які теоретично можуть працювати з російськими контрагентами, зупиняють розрахунки або співпрацю. Вони побоюються, що проти них буде запроваджено американські, європейські санкції тощо. Тобто всі починають рахувати гроші та зіставляти ті прибутки, які вони отримують від роботи з російськими компаніями, з тими збитками, яких вони можуть зазнати внаслідок того, що на них усі показуватимуть пальцем: “Ви маєте справу з кривавими грошима, ви маєте справу з червоним газом чи червоною нафтою”.
— Наскільки диверсифікація зможе замінити паливо, яке зараз постачає Російська Федерація? Цілковита відмова, ембарго. Ми вже чули про постачання із США. Напевно, фарватером у цьому питанні є Польща. Хочеться від Вас почути таку оцінку.
— На жаль, це не три роки. Це щонайменше десь до 2028 року, і йдеться не про весь світ. Йдеться про ті країни, які є союзниками України, які запроваджують санкції. Повного ембарго нам не слід очікувати. Однак буде скорочення обсягів продажу і, відповідно, скорочення обсягів надходжень до державного бюджету Російської Федерації щонайменше вдвічі. Це те, чого слід очікувати російській економіці після 2025 року.
Посол України Сергій Кислиця – Радбезу ООН: Після провалу бліцкригу війська РФ перейшли до плану “Б