Ідентичність росіян формувалася у Києві в першому тисячолітті нашої ери, а після розпаду СРСР вона зависла у повітрі. Опозиційний політик, колишній депутат Держдуми Ілля Пономарьов в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів, чому росіяни ще мають перезавантажити свою ідентичність і знайти власну національну ідею. А також як поразка Росії у війні проти України вплине на її державну цілісність.
— Що буде з російським наративом у разі деокупації Донбасу та Криму?
— Не у випадку, а коли це станеться. Нюанси у тому, яким чином це станеться. Коли відбувалися зміни після поразки у Другій світовій війні Німеччини, союзні держави диктували свою політику та брали участь у формуванні органів влади звільненої Німеччини.
— Чи вплине перемога України у війні з Росією на її цілісність?
— Хтось із окремих народів, які проживають на території Росії, може захотіти вийти зі складу Росії, але станеться це чи ні – факт, що не відбувся. Велика кількість цих територій, які могли б хотіти жити окремо, матиме проблеми з економікою. Вони не самодостатні. Залежить від того, як відбуватиметься крах путінського режиму і що прийде йому на заміну. Якщо прийде влада, яка дасть права автономіям та корінним народам, то вони не захочуть виходити. Якщо, навпаки, прийдуть прихильники централізації влади, а в російській опозиції таких повно, тоді може статися розпад. Ми не повинні бути імперіалістами, ніхто не має вирішувати за інші народи. Двері повинні бути відчинені завжди. Якщо люди захочуть вийти зі складу Росії, то вони повинні мати можливість це зробити. Але ніхто не повинен їх підштовхувати чи утримувати, це має бути вибір вільних людей. Думаю, що в Росії майбутнього потрібно змінити національний поділ, зробити децентралізацію схожу на ту, яку провела Україна.
— Українська ідентичність формувалася за відсутності державності. За яких умов формувалася російська ідентичність?
— Російська ідентичність формувалася у Києві в першому тисячолітті нашої ери, і після монголо-татарської навали ця ідентичність почала розходитися. Та, яка опинилася у північній частині, й та, яка опинилася у південній частині. Після розпаду Радянського Союзу ідентичність росіян зависла у повітрі. Це і є глибинною причиною війни Росії проти України. Тому що російська ідентичність становить три різні джерела, які народжують сучасних росіян. Без цивілізаційного базису, що на території України, вся конструкція висить у повітрі. Росіянам ще доведеться перезавантажити свою ідентичність.
— Яка національна ідея сучасної Росії?
— Росіяни з погляду життя схожі на американців. Вони з недовірою ставляться до своєї держави, хитрі та заповзятливі. Тому те, що у політиці формулюється “два стовпи”. Американська мрія (російською “из грязи в князи”) і друге – нести смолоскип демократії іншим країнам, навіть проти їхньої волі. А якщо вони не розуміють, що це і є свобода, значить до останньої краплі крові будемо їх у цьому переконувати. Це залишиться назавжди і не зникне. Це складова фенотипу. Питання лише, щоб це було спрямоване на благо, а не на шкоду.
— Виходячи з того, якою є російська держава наразі, наскільки довгим буде шлях перетворення держави? Німеччина досі відходить від падіння нацистського режиму.
— У Німеччині процес забрав 15-20 років, після чого усталилися певні підходи та загальноприйняті погляди, які після цього не піддавалися сумніву. Є базис життя, його економічна складова, а є надбудова – усі державні інституції. Вони змінюються швидко, і людське уявлення про це швидко змінюється. Нація завжди формується через кров, тому для України трагедія, яку зараз вона переживає, принесе користь. Фрагментованість країни зникне, а нація об’єднається. У Росії ж неминуча поразка, яку переживе країна, стане серйозним шоком, і він дозволить винайти державу. Державу треба по-чесному прописати, щоб це було не як у 1993 році, а на користь більшості.
— Чи рефлексуватимуть жителі післяпутінської Росії над ставленням до українців, як жителі постнацистської Німеччини стосовно СРСР?
— Безперечно. Люди, які зараз кажуть: Так, ми за. Ми звільняємо Україну, там-таки нацисти. Ми проти фашизму” – зрозуміють, що це є брехня, кров на їхніх руках, і вони фашисти. Гнів на адресу людей, буде великим, як було в нацистській Німеччині. У Росії є переконані імперіалісти, та їх максимум 15% населення. Інші будуть натовпом приходити на могилу Путіна і знущатися.
— Як нинішня боротьба українців за Україну може вплинути на стовп Росії, розмиття культурних, ментальних та фізичних кордонів внаслідок експансії?
— Україна для росіян дає великий приклад. Чим більше росіяни вважають українців із собою одним народом, тим наочніший приклад того, що можна жити по-іншому – бути частиною Європи. Можна вільно подорожувати і бути вільною людиною, а не ходити і не кланятися великому вождю. Цей приклад для нинішньої влади Росії страшний, а для мене основне джерело надії. Тому що завжди можна буде показувати, що у сусідів вийшло, і в нас вийде.
— Чи з’явиться у очищеної від путінізму Росії національна ідея і якою вона може бути?
— Вона не зміниться. Це ті дві основні тези – коди, які є у нації, які виходять із казок і того, що мама говорить у дитинстві. Тут важливо, як це люди розуміють. Де виправдання завдань і засобі, до якої межі можна доходити, щоб реалізовувати свої ідеали. Як можна пробиватися “из грязи в князи”, тобто потрібно займатися корупцією та крадіжкою, чи можна займатися творчою діяльністю. Про волю, тобто. потрібно насилати армії на сусідні країни, чи можна разом із ними робити спільні університети, культурні проєкти та розвивати спільне життя. Про це треба говорити, адже це йде зі школи, із позицій держави.
— Як створюватиметься національна ідея для нової Росії і ким вона створюватиметься?
— Завдання формулювання національної ідеї – це завдання інтелігенції, культурної еліти країни, художників, музикантів, письменників та поетів, які можуть це вдягнути у зрозумілі слова. Але вони мають наділити те, що вже існує в народі. Вони не повинні нав’язувати людям свій погляд на світ, не мають бути прогресорами, цивілізаторами, які приносять ззовні. Вони можуть допомогти зрозуміти, що люди самі по собі відчувають. Колись Ленін сказав, що інтелігенція – це послід нації. Цю фразу люблять обривати на слові послід. Він же мав на увазі, що інтелігенція не повинна присвоювати собі право вести людей. Вона має переробляти те, що проходить через тіло народу і удобрювати цим ґрунт, на якому далі зростатиме сад нової державності.
Кремль залякує Кишинів: чи є загроза нападу і чи готова Молдова протистояти агресору
Читайте також: США ведуть переговори із союзниками щодо приєднання до ленд-лізу для безперебійного постачання озброєння в Україну – експерт