Дипломатична криза Австралії та Франції: чому вирішення конфлікту важливе для України

Скріншот відео UA

У 2016 році Австралія уклала військовий контракт на постачання 12 підводних човнів із Франції. Найбільший за всю історію країни. Проте 2021 року в односторонньому порядку уряд Канберри розриває контракт, пов’язуючи це зі створенням нового військового альянсу AUKUS між США, Британією та Австралією. Франція різко негативно реагує на це та відкликає послів із Канберри та Вашингтона, інформує UA.

“Цей інцидент, перший в історії відносин Парижа та Вашингтона, дуже символічний. Це була брехня, було лукавство, було серйозне порушення довіри і зневага. Тому між нами не все гаразд. Це ніж у спину. Ми створили довірчі відносини з Австралією, і ця довіра була підірвана. Я злий і засмучений. Так не робиться між союзниками”, —  заявив міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан у коментарі французькій пресі.

Проте вже у травні цього року прем’єром Австралії стає лейборист Ентоні Албенізі, який бере курс на відновлення відносин із Францією. Як підсумок — візит до Парижа, компенсація понад пів мільярда євро та нова угода про партнерство.

“Відносини Австралії з Францією дійсно важливі. Важливі довіра, повага і чесність. На цих принципах я буду вибудовувати стосунки. Я прибув до Парижа під час війни в Європі та складної геостратегічної ситуації в Індо-Тихоокеанському регіоні. Мій уряд рішуче засуджує незаконне і абсолютно невиправдане вторгнення Росії в Україну. Франція стане важливим партнером у досягненні нових цілей Австралії. Австралія та Франція сподіваються на розширення інших областей обміну та відкриття нової глави у наших відносинах”, — заявив прем’єр-міністр Австралії Ентоні Албенізі.

Двостороння угода стосується проблем продовольчої безпеки, клімату та спільних оборонних проєктів. Зокрема, спільної підтримки України.

“Ми засуджуємо незаконне вторгнення Росії в Україну та нагадуємо про нашу солідарність з урядом та народом України. Ми погодилися продовжувати разом виступати на захист міжнародного порядку, заснованого на нормах права та цілісності міжнародного права, необхідних для нашої спільної безпеки та процвітання як у Європі, так і в Індо-Тихоокеанському регіоні”, — йдеться в офіційному комюніке Австралії та Франції.

Нагадаємо, що до угоди країни в окремому порядку надавали Україні підтримку, зокрема передаючи важке озброєння. Так з Австралії надійшла бронетехніка серії “Бушмастер” та М113, а Франція серед іншого передала далекобійні гаубиці “Цезар”.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський у недільному відеозверненні до нації заявив, що українська армія повернеться на тимчасово окуповані території завдяки тактиці та нарощуванню постачання сучасної зброї.

Читайте також: 

Велика Британія підтримує ідею передачі заморожених активів РФ на відновлення України

Буданов прогнозує, що війна РФ проти України закінчиться наступного року виходом на адміністративні кордони 1991 року

Прямий ефір