Країни Балтії припинили мовлення російського опозиційного телеканалу “Дождь”. Причиною для цього став телесюжет, у якому ведучий закликав допомагати мобілізованим російським військовослужбовцям, які воюють в Україні.
Першою на такий контент відреагувала Латвія: 6 грудня Національна рада з електронних ЗМІ (Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome, NEPLP) Латвії вирішила анулювати ліцензію каналу “Дождь”. Згодом аналогічне рішення щодо російського мовника ухвалила влада Литви та Естонії.
Латвійська ліцензія давала право поширювати створений “Дождем” контент у державах Європейського Союзу, США та інших країнах, однак після її анулювання телеканал зникне з екранів телеглядачів у багатьох частинах світу.
Російський опозиційний канал як загроза нацбезпеці
Згідно з інформацією NEPLP, ліцензію у телеканалу “Дождь” анулювали у зв’язку “із загрозою національній безпеці та громадському порядку”.
“Діяльність “Дождя”, спрямована на систематичне порушення регулювання електронних ЗМІ Латвії та надання підтримки країні-агресору Росії, чиї дії в Україні визнано терористичними, прямо суперечить цілям функціонування електронних ЗМІ та інтересам безпеки Латвії та її інформаційного простору”, — ідеться в документі NEPLP.
Телеканал припинив мовлення на території Латвії в ніч із 7 на 8 грудня. Голова NEPLP Іварс Аболіньш заявив, що Нацрада домагатиметься блокування “Дождя” на відеохостингу YouTube на території Латвії.
“Керівництво телеканалу “Дождь” не розуміє і не усвідомлює тяжкості власних проступків і не вважає за потрібне виправляти свої помилки, тому NEPL не вважає, що цей засіб масової інформації може продовжувати працювати в Латвії”, — заявив Аболіньш.
Він наголосив, що “законів Латвії повинні дотримуватися і поважати всі”.
“Це не російські ЗМІ, TV Rain — це латвійський телеканал, який повністю підпорядковується латвійському законодавству — вони приїхали до Латвії, зобов’язавшись поважати наші закони”, — нагадав Аболіньш.
Рішення було ухвалено після того, як 1 грудня в одному з новинних ефірів ведучий “Дождя” Олексій Коростельов закликав росіян повідомляти про порушення під час проведення мобілізації, а також висловив надію, що телеканал нібито зміг допомогти російським мобілізованим з оснащенням на фронті.
“Ми сподіваємося, що багатьом військовослужбовцям, зокрема, ми змогли допомогти, наприклад, з оснащенням і з просто елементарними зручностями на фронті”, — заявив Коростильов у випуску програми “Здесь и сейчас”.
Він також закликав глядачів писати про порушення прав мобілізованих громадян.
За кілька годин після скандального ефіру керівництво “Дождя” звільнило Коростельова, а незабаром на знак солідарності телеканал залишили телеведучі Маргарита Лютова і Володимир Роменський.
Головний редактор “Дождя” Тихон Дзядко попросив вибачення за слова Коростельова і сказав, що програму, в якій вони були сказані, видалили із записів і повторів ефірів.
“Телеканал “Дождь” не займався, не займається і не буде займатися допомогою з оснащенням російської армії — на фронті або за його межами. Поштова скринька [email protected] створена для збору особистих свідчень про злочини російської армії в Україні та про порушення під час проведення злочинної та безглуздої мобілізації в Російській Федерації”, — написав Дзядко.
Через деякий час гендиректорка “Дождя” Наталія Сіндєєва попросила вибачення перед Коростильовим і закликала його, а також журналістів, які пішли слідом за ним, повернутися на телеканал.
Служба державної безпеки (СДБ) Латвії почала перевірку телеканалу через підозри в наданні допомоги “російським окупаційним силам”. Крім цього, СДБ рекомендувала МВС занести Коростельова до чорного списку осіб, яким заборонено в’їзд до країни.
Зі свого боку, міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс закликав анулювати посвідки на проживання співробітників телеканалу “Дождь”. Глава Міноборони вважає, що фраза Коростильова про те, що канал “зміг допомогти” мобілізованим росіянам “на фронті”, свідчить про сприяння військовій агресії Росії проти України.
Аналогічної позиції дотримується і міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс.
“Навіть якщо хтось каже: ми морально допомагаємо мобілізованим — це теж підтримка війни. Є грань між свободою слова і підтримкою війни. Я думаю, що жодна латвійська інстанція не буде затягувати з ухваленням конкретних рішень щодо телеканалу “Дождь”, але це має бути рішення, ґрунтоване на фактах і законах”, — заявив глава латвійського МЗС в інтерв’ю місцевій газеті Neatkariga.
“Наша армія”, “російський Крим” та інші гріхи “Дождя”
Варто зазначити, що це далеко не перші претензії в Латвії до телеканалу “Дождь”, який отримав ліцензію на мовлення в цій країні 6 червня 2022 року. Так, влітку відомий латвійський театральний режисер Алвіс Херманіс висунув вимогу відкликати ліцензію “Дождя” після інтерв’ю заступниці головного редактора телеканалу Катерини Котрікадзе з мером Риги Мартіньшом Стакісом.
Під час бесіди Котрікадзе ставила меру запитання про ставлення російськомовних жителів Латвії до знесення пам’ятників радянським солдатам. Після заяв Херманіса в Латвії розгорілася широка дискусія, частина політиків і журналістів висловилися проти “Дождя”.
15 вересня на телеканал “Дождь” у Латвії було вже заведено першу адміністративну справу. У програмах телеканалу не було титрів латиською мовою, що є порушенням умов дозволу на мовлення. За це порушення “Дождь” оштрафували на 4 тис. євро.
Через місяць на “Дождь” завели другу адміністративну справу. Цього разу телеканал звинуватили в тому, що з 1 до 10 жовтня в ефір виходили програми, в яких російську армію, що воює в Україні, було названо “нашою армією”, а на екрані демонстрували мапу, де Крим показано частиною Росії. За це “Дождь” було оштрафовано на 10 тис. євро.
“Ми з Україною на одному фронті. У нас не може бути каналу, який говорить “наша армія” про російську”, — сказав голова Комісії Сейму з прав людини Дідзіс Шмітс.
В Україні трансляція телеканалу “Дождь” почалася в березні 2014 року. Він прийшов на зміну іншим російським телеканалам, які після анексії Криму і початку війни на Донбасі були заблоковані у зв’язку з оскаженілою антиукраїнською пропагандою.
Однак 12 січня 2017 року Національна рада з питань телебачення і радіомовлення України виключила телеканал із переліку іноземних програм через численні порушення українського законодавства.
Зокрема, на каналі виходили сюжети, які свідчили про невизнання державних кордонів України, а також прямо закликали до посягання на територіальну цілісність країни.
Крім цього, у вищезгаданій програмі “Здесь и сейчас”, а також на сайті телеканалу демонструвалися карти, на яких Крим був показаний як частина Росії, а в одному з сюжетів йшлося про державний кордон між Кримом і Україною. Співробітники телеканалу при цьому часто незаконно відвідували окупований півострів.
Телеканал “Дождь”, крім усього іншого, порушував також рекламне законодавство України, а в його ефірі демонструвалися художні фільми, які популяризували правоохоронні органи країни-агресора.
2021 року в Росії цей телеканал було оголошено “іноагентом”. 1 березня 2022 року, за тиждень після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Генпрокуратура РФ зажадала заблокувати сайт “Дождя” через “фейки про дії російської армії і заклики до екстремістських дій”. Через два дні телеканал призупинив свою роботу.
Читайте також: Замість “ми проти війни” — “за мир”: про роботу незалежних ЗМІ в РФ говоримо з Дмитром Гудковим
Рекція на припинення мовлення “Дождя” в Латвії
Припинення мовлення телеканалу “Дождь” у країнах Балтії викликало неоднозначну реакцію в медійному та політичному середовищі. Зокрема, Латвійська асоціація журналістів (LŽA) виступила на захист російського телеканалу і вважає анулювання ліцензії неспівмірним із допущеними порушеннями покаранням.
У LŽA зазначають, що “важливо розуміти, з якого середовища прийшли ЗМІ та за яких обставин вони були змушені покинути територію країни, проти ідеології якої вони виступають, так само як і латвійське суспільство та журналісти виступають проти путінського режиму”.
“У цій ситуації й наглядові органи, і суспільство латвійських журналістів повинні були працювати з “Дождем” та іншими російськими журналістами, допомагаючи зрозуміти принципи латвійських і європейських цінностей, незалежності ЗМІ, прав і обов’язків”, — йдеться в заяві асоціації.
Прогнозовано підтримали “Дождь” також практично всі так звані “ліберальні” російські ЗМІ, наприклад, “Медуза” і “Настоящее время”. Там вважають, що телеканал нібито “незаслужено позбавили ліцензії”, звинувачуючи латвійський регулятор у сприянні російській пропаганді та позбавленні права росіян на об’єктивну інформацію.
Зі свого боку, українські засоби масової інформації та медійні неурядові організації підтримують рішення Національної ради з електронних медіа Латвії. На їхню думку, рішення позбавити ліцензії російський телеканал “Дождь” є вмотивованим, а занепокоєння регулятора з приводу загрози нацбезпеці Латвії, яку несе це медіа – обґрунтованим.
“Позиція окремих міжнародних, латвійських і російських організацій і людей, які закликають скасувати це рішення, або ґрунтується на необізнаності, недостатньому розумінні контексту і суті подій, або є політично вмотивованою. На нашу думку, рішення Нацради має легітимні, законодавчі та політичні підстави, а також продиктоване міжнародними зобов’язаннями, які Латвія має в контексті свого членства в ЄС. Це рішення не є наступом на свободу слова, оскільки відповідає процедурам, закріпленим у латвійському законодавстві, і загальноприйнятим традиціям співпраці”, — ідеться в заяві, яку опублікував “Детектор Медіа”.
Про причини анулювання ліцензії телеканалу “Дождь”, про “опозиційність” деяких російських ЗМІ, і чому “Дождь” емігрував до Латвії, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- представник президента у Верховній Раді України, член комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський;
- політтехнолог Тарас Загородній;
- депутат Сейму Латвії Айнарс Латковскіс.
Федір Веніславський: У РФ немає нічого опозиційного
— Кейс “Дождя” дуже показовий, оскільки демонструє, що в Російській Федерації опозиційного нічого, навіть за її межами, бути не може взагалі. Тобто, найімовірніше, це було санкціоновано вищим політичним керівництвом, дозована опозиційна діяльність цього каналу.
Якщо згадати перші дні війни й ведучих цього телеканалу, то вони тоді вже напряму якісь категоричні оцінки неприйняття війни не висловлювали. Вони намагалися якось маневрувати, так обтічно говорили, що так, є проблеми, але ці проблеми пов’язані ще з чимось і так далі.
А ось це — та ситуація, коли вони фактично відкрито виступили на допомогу окупаційній владі, і наші партнери, балтійські країни сказали, що їхня діяльність у такому плані є неприйнятною.
Це означає, що реальне кураторство цих опозиційних каналів сидить на Луб’янці або ще на інших майданчиках, де спецслужби Російської Федерації ретельно дозують ту інформацію, яку дозволено і ту, яку не дозволено подавати для російських глядачів.
Судячи з цих подій і з риторики, велика ймовірність, що опозиційність у Російській Федерації під таким самим контролем, як і всі інші складові інформаційного простору.
Тарас Загородній: Ліберали ненавидять Україну більше, ніж “ватники”
— “Дождь” завжди таким був. Вони просто мімікрували під нібито ліберальні цінності. Я це називаю “ліберальний відділ ФСБ”. Тобто, якщо “ватники” відкрито нас ненавидять і готові нас вбивати, то це погано, умовно кажучи, негарно.
А всі ці “хороші росіяни”, ліберали ненавидять Україну ще більше. Тому що вони розуміють, у яку прірву котиться їхня країна. Головне, що вони розуміють — у тій країні взагалі немає ніякого майбутнього.
У “ватника”, який кричить “Бей хохлів!”, “Давайте всіх вбивати!”, є кар’єра в тій країні: когось убивати, голови різати. А в цих “хороших росіян” нічого немає, вони все прекрасно розуміють.
І тому вони потай мріють не про руйнування імперськості Росії, вони хочуть поміняти владу і ставати частиною влади. Потім, зібравшись із силами, вони вже хочуть диктувати свої правила всьому світу. Тому я взагалі не здивований.
Найсмішніше з приводу “Дождя” і всіх цих деяких “хороших росіян” — це те, що вони досі продовжують писати в себе “Цей контент створений іноземним агентом” і так далі. Тобто в мене запитання: а навіщо ви це все пишете? Коли їх запитали про це, то вони сказали, що “ми законослухняні громадяни своєї країни, дотримуємося їхніх законів”. Тобто ви збираєтеся дотримуватися цих людожерських законів навіть на території нормальних країн?
Тим більше, що “Дождь” не вперше потрапив у халепу. Щодо Криму було питання, а коли вийшов цей кореспондент, почали говорити, що це обмовка. Ні, це не обмовка. Передача чому була взагалі присвячена? Розв’язанню проблем поганого забезпечення російської армії.
Тобто це було в рамках редакційної позиції, в рамках того, щоб росіянам було комфортно вбивати українців. Ось і все. У мене великі сумніви в тому, що вони не розуміли, про що йдеться.
Якби “Дождь” поїхав не в Латвію, а в якусь іншу європейську країну, то такого б скандалу не було. Тому що любов до Росії обернено пропорційна відстані від її кордонів. Латвії все давно зрозуміло. Литві теж усе давно зрозуміло. Їм реально страшно. Вони розуміють: не факт, що країни старої Європи їх захищатимуть.
Ось де-небудь у Німеччині, я думаю, вони цілком можуть влаштуватися. І там, з огляду на настрої старої Європи, особливо її еліти, яка вірить у “хороших росіян” і все інше, вони могли б “спливти”. Ідеальною, я думаю, для них буде Австрія, яка ще з часів Другої світової війни не проходила денацифікацію.
Айнарс Латковскіс: Рішення про закриття “Дождя” ухвалено законно і незалежно
— Це дуже голосно сказано, що Латвія забрала ліцензію. У нас є незалежна, не контрольована політиками Національна рада з електронних ЗМІ, яка це рішення ухвалила. Вона здійснює нагляд над електронними ЗМІ в Латвії.
І тільки вона, ні політики, ні уряд, ні парламент, не ухвалюють такі рішення. Це рішення, яке ухвалено абсолютно незалежно. І це тому, що це було вже третє порушення телеканалу “Дождь”.
Від початку війни я завжди нашим репортерам у Латвії й тим ЗМІ, які в Латвії ведуть мовлення російською мовою, говорив, що зараз час такий, коли тобі треба обирати, на якому боці ти будеш: на боці зла чи на боці добра.
Те ж саме, що треба обирати тим російським лібералам, які тікають із Росії, від путінського режиму.
Але це не все, що вони можуть робити. Їм треба вибирати, тому що зло — це вся російська машина, це армія, це навіть ті хлопці, які йдуть воювати за Росію. За добро зараз воює одна країна — це Україна.
Читайте також: “Не грати на руку Кремлю” — опозиційні ЗМІ Росії налагоджують роботу в еміграції