На сьогодні немає жодної впевненості в тому, що спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон внесе законопроєкт, який включає 61 млрд дол. допомоги для України, на голосування. Майбутнє законопроєкту “туманне та невизначене”. Робота ведеться як із боку друзів України, так і з боку недругів. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав політолог Петро Олещук.
“Поки що позиція Джонсона — нічого не вносити. Хоча, звичайно, весь цей час не припиняються спроби вплинути на Джонсона. І остання спроба полягає в тому, що демократи у Палаті представників почали збирати підписи під петицією, яка має дозволити проголосувати допомогу для України без підтримки Джонсона. Тут слід пояснити, що, згідно з американською політичною моделлю, саме спікер Палати представників вносить на голосування ті чи інші рішення. І якщо він їх не вносить, то альтернатива — лише подібна петиція”, — зазначив він.
За словами Олещука, це непроста процедура, яка триває близько місяця. До того ж залишається незрозумілим, чи вистачить для неї голосів.
“Для того, щоб ця петиція пройшла, потрібно, щоб до підписів демократів додалися підписи принаймні 10-15 республіканців, щоб гарантовано це питання було поставлене на голосування в обхід спікера. Чи відповідні голоси будуть серед республіканців, поки що незрозуміло. Просто тому, що республіканці, навіть ті, які підтримують Україну, напевно, до кінця, до останнього моменту не хотітимуть демонструвати будь-який розкол у своїй партії, намагатимуться, очевидно, не вдаватися до таких крайніх методів. Чому вони крайні? Тому що застосування подібних методів продемонструє слабкість спікера та відсутність у нього авторитету у власній палаті”, — коментує політолог.
Він вважає, що сама петиція — це швидше засіб тиску на Джонсона з боку демократів. Зі свого боку, низка республіканців погрожує поставити питання про відставку спікера у разі, якщо він винесе законопроєкт на голосування.
“Який тиск виявиться більш результативним, сказати важко”, — зазначив гість ефіру.
Експерт додав: у будь-якому випадку, Палату представників, коли вона збереться 1 березня, чекає дуже важливе рішення про продовження тимчасового бюджету США. Мабуть, тільки після цього там зможуть перейти до обговорення інших рішень, до яких належить і допомога для України.
“Тому поки що все це дуже туманно і невизначено. Робота ведеться як із боку друзів України, так і з боку недругів України. Поки що важко сказати, коли та в якому саме вигляді все це розв’яжеться. Не виключено, що на нас чекатимуть нові переговори, спроби нових компромісів для того, щоб забезпечити все-таки ухвалення цього рішення”, — припустив Петро Олещук.
Нагадаємо, Палата представників США пішла на канікули до кінця лютого без голосування щодо допомоги Україні. Перед цим Сенат США проголосував за пакетний законопроєкт, який передбачає 61 млрд дол. для України у протистоянні агресії РФ, 14 млрд дол. для Ізраїлю у його війні проти ХАМАС і ще 4,8 млрд дол. для підтримки партнерів США в Індо-Тихоокеанському регіоні, зокрема Тайваню, і стримування агресії з боку Китаю. Законопроєкт був підтриманий 70 голосами. Для того, щоб його зміг підписати президент США Джо Байден, законопроєкт має бути проголосований у Палаті представників.