Для України це вікно можливостей, а для РФ — точка роздратування, — політолог про Глобальний саміт миру

Ігор Петренко. Фото: uatv.ua

Україна продовжує підготовку до Глобального саміту миру в Швейцарії. Одна з головних його цілей — об’єднати коло країн, які готові своїми діями підтримувати справедливий мир і знаходити нові механізми для протистояння російській агресії. Саміт миру може стати майданчиком для вирішення глобальних проблем. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 8 травня, висловив кандидат політичних наук Ігор Петренко.

“Це інавгураційний саміт — ми зараз формуємо пул країн, які будуть готові підтримувати підхід до миру в тому плані, що він повинен бути справедливим насамперед. Одне з наших завдань — показати, що ті механізми, які мали бути задіяні в тому, щоби припинити агресію Російської Федерації, сьогодні не працюють. Тому нам потрібні країни, які готові брати на себе відповідальність і бути активними в питанні припинення агресії та формуванні єдиного підходу до того, як потрібно діяти щодо самого агресора — Російської Федерації”, — сказав політолог.

За його словами, для України зараз важливо сформувати прецедент, який потім може бути своєрідною рамкою для розв’язання інших конфліктних ситуацій або воєн, що можуть виникати в майбутньому. 

“Очевидно, що ООН не може виконувати свої функціональні призначення в повному обсязі. Тому ми намагаємося зараз не те, щоб створювати альтернативу, а формувати коло країн, які готові діяти в певний спосіб і формувати рішення в межах тих можливостей, які існують на сьогодні”, — сказав Петренко. 

Також одна з головних цілей саміту миру — інформаційно донести позицію України, показати необхідність того, що мир має бути справедливим.

“Важливо показати, що будь-які інші варіації — це винятково питання перепочинку, який використовуватиме Російська Федерація, щоб перегрупуватися і почати новий виток агресії в осяжному майбутньому. Очевидно, що ми цього не хочемо, і це буде дуже погано для світу. Тому і тут має бути спільний підхід”, — сказав гість ефіру. 

Плюс Україна формує розуміння того, що дії Російської Федерації негативні не тільки для неї, доповнив політолог. 

“Питання ядерної безпеки, екологічної, продовольчої — це те, що актуально для досить великої кількості інших країн. І оскільки світ на сьогодні глобалізований, з’єднаний між собою, то такі дії точно не повинні залишатися поза увагою інших країн. І тут, очевидно, має бути спільний підхід. Важливим є розуміння того, що це не проблема двох країн, України та Росії, не проблема найближчих до них держав, не проблема стосунків Росії та Заходу. Це ті проблеми, які відчуваються і в країнах глобального Півдня, і в інших півкулях”, — резюмував Петренко.

Він також вважає, що Росія і далі мобілізуватиме свої ресурси, щоб перешкоджати проведенню саміту, але цієї мети країна-агресор навряд чи досягне. 

“Російська Федерація має ресурси, і не сильно зважає на те, що може, скажімо, не виконувати якісь свої соціальні зобов’язання і так далі. Тому можуть спробувати й далі зірвати саміт. Але мені здається, що поки якихось тенденцій, які б свідчили про те, що буде тут успіх, немає. Вони намагаються зараз розкручувати ситуацію з “нелегітимністю” (президента України, — ред.). Але, знову ж таки, відгуку в світі особливого поки що не знаходять. Погрози іншим країнам — ще один інструмент. Мовляв, ось ви там не будете брати участь. Це теж поки погано працює”, — зазначив політолог. 

Він наголосив, що Російська Федерація втрачає свій авторитет і вплив в інших регіонах у зв’язку з тим, що Путін одержимий війною в Україні. 

“Йому просто банально не вистачає ресурсів для того, щоби забезпечувати належним чином ті позиції, які у РФ були раніше в різних регіонах. Тому очевидно, для нас це вікно можливостей, а для Росії — точка роздратування”, — акцентував Петренко.

Читайте також: Україна готується до Глобального саміту миру, незважаючи на спроби РФ його зірвати — подробиці (ВІДЕО)

Нагадаємо, раніше радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк заявляв, що для України на майбутньому Глобальному саміті миру в Швейцарії важливо зафіксувати, що формула миру є єдиною продуманою, логічно й правильно вибудуваною дорогою до справедливого миру як такого. Тобто війна має закінчитися на її підставі.

Прямий ефір