Депортація кримськотатарського народу: історія геноциду та зв’язок із війною РФ проти України (ВІДЕО)

Депортація кримських татар. Ілюстрація: qirim.news

Сьогодні, 18 травня, в Україні — День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. 79 років тому цього дня за наказом Йосипа Сталіна розпочалася насильницька депортація кримських татар з їхнього рідного півострова. Сьогодні Москва повторює злочини Радянського Союзу — примусово вивозить громадян України на територію Росії. Про події 1944 року та про їхній зв’язок із війною Росії проти України — у матеріалі журналістів FREEДОМ.

18 травня 1944-го року о 3:00 32 тис. співробітників НКВС почали операцію з депортації. Озброєні загони вривалися в будинки кримськотатарських родин і наказували всім вийти. На збори давали не більше ніж пів години. Потім людей у щільно набитих товарних вагонах відправляли в азіатські республіки або на Урал. Примусове виселення тривало два дні. 

Жертвами рішення Кремля стали понад 200 тис. людей. Близько половини з них — загинули. Але й на цьому переслідування кримськотатарського народу не закінчилися. 

“Після депортації існував режим поселення, який діяв до 1956 року. Люди були позбавлені права на вільне пересування. Понад 50 років була політика заперечення існування кримськотатарського народу взагалі. Проводилася асиміляція мови, культури та фальсифікація історіографії Криму і кримськотатарського народу. Крім того, у 1970-1980 роки минулого століття проводили вторинну депортацію, тобто людей, які прагнули повернутися сім’ями, насильно вивозили за межі Криму і викидали в поле”, — розповів голова правління Кримськотатарського Ресурсного Центру Ескендер Барієв.

Трагедія насильницької депортації торкнулася кожної кримськотатарської родини. Тема повернення додому стала центральною для мистецтва і політики народу. 

Коли Росія окупувала Крим 2014 року, кримські татари першими чинили опір загарбникам. Тому саме проти корінного народу півострова Москва застосувала найсуворіші репресії.

“Проводиться активне заміщення населення в Криму. Використовуючи репресії, здійснюється залякування кримських татар та українців, які цілеспрямовано видавлюються за межі Криму як нелояльне до Росії населення”, — зазначив Барієв.

Росія повторює злочини 1944 року, але в більш прихованій формі. Це і є історична спадкоємність. Московське царство, Російська імперія, Радянський Союз і нинішня Російська Федерація використовують депортацію як один зі звичних інструментів підкорення та асиміляції етносів, зазначають експерти. 

“Також депортаціям піддавалися й інші народи СРСР. Крім українців, ми говоримо про 60 народів і національних груп. Ми говоримо про німців, ми говоримо про греків, не тільки про кримських татар. Це чеченці, інгуші, калмики і багато інших. Депортації — одне з базових, ключових рішень проблем для цієї країни: депортації як геноцид, Голодомор як геноцид, війна як геноцид”, — акцентував історик Олександр Алфьоров. 

У 1944 році Москва затаврувала всіх кримських татар “зрадниками”, щоб обґрунтувати депортацію. Жодних реальних підтверджень цьому не було. 

Сьогодні ж Кремль заявляє про нібито “нацизм” в Україні. І під приводом “захисту” незаконно депортує жителів тимчасово окупованих Росією територій. 

Згідно з Женевськими конвенціями, дії Росії можуть бути визнані геноцидом. І Міжнародний кримінальний суд у Гаазі вже звинуватив президента РФ Путіна в насильницькій депортації українських дітей. 

Київ на міжнародному рівні вказує на спадкоємність дій Кремля, і активно працює над притягненням Росії до відповідальності за всі злочини.

“Будуть проведені різні заходи. Конференції, дискусії та інтерв’ю в різних країнах і куточках світу, де посли розповідатимуть про історію кримських татар. Також про історію Криму сьогодні, про те, чому важливо за півострів воювати, боротися, і доводити, що це — невід’ємна частина України. Сьогодні, оскільки ключовою темою є війна, і все є частиною цієї війни, то все, що ми робимо — навіть якщо і здається, що це не про війну — насправді це про війну. Адже ми воюємо за себе. За своє сьогодення. За своє майбутнє. Ми воюємо за Україну”, — резюмувала перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова. 

Спроба сучасної Росії мімікрувати під цивілізовану країну повністю провалилася. Гасла про міфічних “нацистів” діють хіба що на аудиторію в самій РФ. Однак поки Україна не отримає можливості звільнити всі свої суверенні території — кремлівський режим продовжить тероризувати мирне населення. Тому підтримку України цивілізований світ сприймає як боротьбу за власні цінності.

Читайте також: Кримські татари тікають від путінської “мобілізації” до Казахстану — подробиці (ВІДЕО)

Нагадаємо, з початком повномасштабного російського вторгнення до України Кримський півострів остаточно перетворився на територію, яка працює винятково на обслуговування військової машини РФ. Росія тепер використовує анексований Крим як транзитний вузол для забезпечення всього угруповання окупаційних військ на лівому березі Херсонської області та в частині Запорізької. З території півострова вона здійснює ракетний терор України.

Прямий ефір