Проміжний звіт щодо ситуації з правами людини в Україні викликав неоднозначну реакцію українських правозахисників та чиновників. Доповідь ООН містить неангажовану інформацію з обох сторін конфлікту. Водночас факт нападу Росії в доповіді відсутній, зазначив експерт, і все розглядається як “гра двох команд на нейтральному полі”. Про це заявив правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко. Він вважає, що Україна все ж таки повинна стояти на цінностях і стандартах міжнародних інститутів, ООН у тому числі. Але держава і сама має готувати подібні, повніші доповіді, продовжувати роботу на рівні правоохоронних органів та фіксувати порушення, додав спікер в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.
“Те, що Росія напала, є агресором і має свою спеціальну політику, яку вона встановлює на окупованих територіях, – цього немає в доповіді. У мене виникло відчуття, що розглядається гра двох команд на нейтральному полі з точки зору, хто скільки порушив правил, хто неправильно вдарив по м’ячу, хто вибіг раніше і таке інше. Тобто не розглядається суть, що йде агресія Російської Федерації, яка веде загарбницьку війну, порушуючи всі правила. І наступний момент – виробляється оцінка із позицій норм, закріплених у документах Організації Об’єднаних Націй. І це також дуже важливо відзначити. Тобто ми повинні стояти на цінностях та стандартах ООН, які зафіксовані в основних інструментах та інших міжнародних інституціях, той самий Римський статут, Європейська конвенція з прав людини, загальна декларація з прав людини – ці документи завжди мають бути основоположними у законодавстві України, яка не повинна їх порушувати. І тому ми повинні постійно пам’ятати, що це контроль, який здійснюється за нами і завдяки якому ми бачимо ситуацію ніби очима інших. Завдяки йому ми отримуємо міжнародну підтримку, маємо статус жертви, на яку напали, і яка бореться за цінності, які по-справжньому є цінностями демократичного суспільства та демократичних держав”, – сказав Павліченко.
Він наголошує, що Україна сама має готувати якісні документовані доповіді такого ж рівня, з такою самою аналітикою чи детальніше та глибше. Також Україна має чітко працювати на рівні правоохоронних органів та піж час ведення всіх бойових дій фіксувати всі порушення, які відбуваються, уникаючи таких порушень зі свого боку.
“Вони тут також представлені. І я згоден у тому, що пропорційність порушень зовсім різна. Пропагандистська логіка Російської Федерації полягає в тому, що вони нібито борються з якимись неправильностями, порушеннями, і вони прийшли такі правильні і дуже коректні, і намагаються встановити хороший правильний порядок. Цю логіку треба розвінчати, слід показати всю сутність фашистського російського втручання”, – сказав правозахисник.
Павліченко розповів, як працюють наглядові групи ООН, на підставі записів яких робиться доповідь. Він зазначив, що без прямих свідків та жертв злочин знімається зі статистики міжнародних правозахисників.
“Я не звинувачую чи не ставлю під сумнів істинність матеріалу, але зроблю посилання на фінальну частину цієї досить великої доповіді. Заключна частина – це висновки та рекомендації. Якщо ми подивимося, хоча б пропорційно, кому які рекомендації, то до України належать, напевно, 75% рекомендацій, а до Росії, напевно, 10%. Це викликає питання: чи бачать війну в Україні як найбільшу війну після Другої Світової війни на Європейському континенті? Перше завдання у доповіді – припинити всі ворожі дії. Тобто Україна має, змушена просто скласти зброю та погодитися на ситуацію, яку диктуватиме Росія? Відсутність логіки, як мені здається, робить трохи неповноцінним цей документ”, – висловився Павліченко.
Він вважає, що ООН бачить вирішення ситуації у світі за будь-яку ціну, не оцінюючи, які втрати будуть для України, тому що Росія веде загарбницьку війну на чужій території.
“Проблема вирішення хвороби залежить від правильного діагнозу. У цій ситуації абсолютно правильного діагнозу немає, є аналіз деяких наслідків цього діагнозу одного з учасників конфлікту, скажімо так, без якихось конкретних пропозицій, хоча вони є у плані спільних рекомендацій для міжнародного співтовариства. Як я бачу, тут не вистачає активної ролі міжнародних організацій щодо контролю ситуації на окупованих територіях. Дуже добре та доступно все можна отримати на підконтрольній Україні території, цю ситуацію описано з великими деталями. Але належним чином не відображається те, що відбувається на непідконтрольній Україні території. В організації кажуть, що, якщо немає інформації, ситуацію неможливо оцінити. А ви спробуйте оцінити цю інформацію щодо аналізу фактів від тих, хто вийшов із місць позбавлення волі і може свідчити про тортури, яких вони там зазнали”, – розмірковує правозахисник.
Читайте також:
Армія РФ обстрілює Миколаївщину, влаштовуючи пожежі на полях з урожаєм – Кім
Жданов: Тепер російські війська зосередяться на захопленні Слов’янська і Бахмута
Авіаракетний удар по центру Краматорська — все, що відомо, та кадри з місця події