Чого чекати жителям Афганістану після захоплення влади талібами: “5 вопросов” з Вікторією Нестеренко (ВІДЕО)

Фото AP

Після захоплення влади в Афганістані представники “Талібану” провели свою першу пресконференцію. Вони запевнили, що за останні 20 років угруповання еволюціонувало, і зараз вони працюють над створенням нового уряду. Також таліби заявили, що нібито не будуть мстити своїм опонентам.

Попри такі заяви, тисячі людей намагаються полишити Афганістан через аеропорт у Кабулі. Також у країні люди почали видаляти всі свої профілі в соцмережах, щоб їх не звинуватили у співпраці з США. Чого чекати жителям Афганістану після захоплення влади талібами – розовела голова правління правозахисної організації “Разом із законом” Вікторія Нестеренко у програмі “5 вопросов” телеканалу UA.

Що зараз відомо про ситуацію в Афганістані?

– Як мені відомо зі слів моїх знайомих, в Афганістані ситуація лякає, люди не знають, як їм далі жити й що робити. Вони кажуть, що вони якось намагаються знайти вихід із ситуації, якось виїхати з країни, але вони, на жаль, не можуть цього зробити.

Тому люди говорять, що вони намагаються якось жити з цим, що вони повинні якось звикнути, але у них підвішений стан, вони не розуміють політику, яку зараз хоче запровадити “Талібан”. Багато хто хоче виїхати, але у них просто немає можливості.

– Понад 150 українців хочуть евакуюватися з Афганістану. Яка може бути правильна позиція в України щодо ситуації в Афганістані?

– Я не можу робити якісь заяви щодо цього, тому що я не компетентна в цьому питанні. Це все-таки державна політика.

Якщо ми говоримо про людей, які повинні повертатися звідти, українці, яких хочуть повернутися, звісно, якщо вони хочуть повернутися звідти, держава повинна докласти будь-яких зусиль, щоб їх звідти повернути.

Таліби, які захопили Афганістан і столицю, планують ввести шаріат. Якщо я не помиляюся, шаріат за деякими пунктами прямо порушує міжнародні права людини, чи так це?

– Це не зовсім так, тому що не всі закони в шаріаті порушують права людини. Тобто є деякі моменти, які дійсно порушують, наприклад, смертна кара. Також є закони, які порушують права дітей, деякі права жінок.

У кожній ісламській країні, в кожній державі зараз немає остаточних і точних законів шаріату. Тому що в кожній країні є своє законодавство, яке базується як на шаріаті, так і на своїх якихось окремих законах. Ті закони, які зараз намагається ввести “Талібан” в Афганістані, вони до кінця ще незрозумілі, тому що вони не говорять офіційно, не роблять якісь заяви з приводу того, які будуть встановлені остаточні правила для людей. Відповідно, люди не знають, як їм поводитися в тій чи іншій ситуації, вони бояться.

Але люди просто бачать, що таліби, можливо, змінилися. Люди пам’ятають, які вони були 20-30 років тому, і зараз вони намагаються з ними якось комунікувати, бачити, що вони роблять, слухати, що вони говорять, тому що вчора таліби говорили одне, сьогодні вони говорять зовсім інше. І тому наразі їхня політика не є до кінця зрозумілою, і зробити якийсь об’єктивний висновок тут неможливо.

Які фіксують порушення прав людини в захопленому талібами Афганістані вже зараз?

– Це тільки вбивства, які були. За сьогодні я не чула, щоб були якісь вбивства людей. Зараз питання незрозуміле з освітою, тому що напередодні школи, ліцеї, університети були закриті. Але вчора була заява про те, що з часом, коли стабілізується ситуація в Афганістані, діти продовжать вчитися в школах, зокрема дівчатка теж.

Чому тоді уряд Афганістану казав, що, навпаки, з приходом талібів дівчаткам заборонять вчитися?

– Так було 20 років тому, коли приходили таліби, вони забороняли жінкам вчитися, працювати. Проте зараз те, що ми бачимо, те, що говорять таліби, – трохи інша ситуація. Тому що вчора кілька людей, які називають себе талібами, прийшли до однієї з медичних установ Кабула і попросили жінок залишитися на своїх робочих місцях, ні в якому разі їх не залишати, тому що суспільство потребує їхньої роботи.

Щодо цієї ситуації склалося багато думок. Як у самому Афганістані ставляться до цього? Чи можна говорити, що велика частина населення підтримує або не підтримує талібів?

– Ми не здійснювали жодних моніторингових підрахунків, тому що це неможливо. Це не в наших силах і, відповідно, дуже складно зрозуміти, який відсоток людей підтримує “Талібан” і який відсоток людей проти цього.

Тому що кожна людина в інтернеті бачить якусь свою інформацію. Відповідно, є групи, які підтримують “Талібан”, зокрема є групи людей і в Україні, які підтримують талібів і кажуть, що це добре. Але також є і групи людей, які проти цього.

Якби всі люди в Афганістані підтримували “Талібан”, не було б такої великої кількості біженців, які, наприклад, перебувають у місті Кандагар. Також не було б усіх тих подій, які відбувалися напередодні в аеропорту. Відповідно, зробити якийсь остаточний висновок про те, який відсоток людей підтримує “Талібан”, тут неможливо, я вважаю.

– Ви згадали про жахливу ситуацію, яка склалася в аеропорту Кабула. Чому люди так масово намагаються залишити країну? Вони бояться за своє життя або просто хочуть виїхати з країни?

– Мої знайомі, які живуть в Кабулі, – вони бояться. Вони не знають, що буде далі, тому що ситуація нестабільна. Вони не знають, чого очікувати від політики талібів.

Як я вже говорила, вони запам’ятали той негативний образ талібів, який склався у них 20-30 років тому. Те, що зараз відбувається, – так, ситуація трохи інша, до кінця незрозуміла. Відповідно, багато хто хоче втекти, тому що вони не готові до нових правил. Їх влаштовувала та політика й та влада, яка була раніше. Тому люди, у яких є можливість втекти, – вони, звичайно, біжать звідти. Але не всі можуть це зробити, тому що немає віз, немає перельотів.

Відповідно, можна з Афганістану виїхати тільки наземним шляхом, і це або ж Узбекистан, або Таджикистан, Іран. Але мало хто хоче туди їхати, тому що це також небезпечно для людей, які біжать.

Прямий ефір