Вранці 21 вересня російський диктатор Володимир Путін виступив зі зверненням до народу на федеральних телеканалах, в якому оголосив про часткову мобілізацію в Росії. Телеканал FREEДОМ зібрав реакцію світових політичних лідерів.
НАТО
Президент Володимир Путін не виграє війну в Україні попри наказ мобілізувати тисячі додаткових військових. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, інформує “Голос Америки“.
Столтенберг зазначив що перша мобілізація Росії з часів Другої світової війни призведе до ескалації конфлікту та забере більше життів, але цей крок є доказом того, що Путін прорахувався після вторгнення в Україну 24 лютого.
“Промова Путіна демонструє, що війна йде не за планами президента Путіна. Він зробив великий прорахунок… Більше військ призведе до ескалації конфлікту. Це означатиме більше страждань, більше втрат – життів українців, але також і росіян “, — сказав генсек НАТО, коментуючи промову президента РФ.
Промова Путіна відбулася після повідомлень про значні втрати та провали на полі бою для російських військ, які були витіснені з районів захоплених на північному сході України. З цього питання Столтенберг зазначив, що попри погане оснащення російських військ, важко очікувати завершення конфлікту в короткостроковій перспективі, доки Росія не визнає, що Україна є суверенною, незалежною державою.
“Єдиний спосіб покласти край цій війні — довести, що президент Путін не переможе на полі бою. Коли він це зрозуміє, він повинен сісти за стіл перемовин і домовитися про розумну угоду з Україною”, — наголосив генсек.
США
В Білому домі плани Путіна щодо мобілізації назвали ознакою того, що Кремлю складно воювати в Україні..
“Це однозначно ознака, що Путіну складно, і ми це знаємо. Він зазнав десятків тисяч втрат, у них жахливий бойових дух і згуртованість на полі бою. Проблеми із командуванням і контролем досі не вирішені. Він має проблеми із дезертирством і змушує поранених повертатися до бою, тому для нього це очевидно проблема особового складу. Путін відчуває загрозу, особливо на північному сході та в районі Донбасу”, — заявив координатор зі стратегічних комунікацій Національної ради безпеки США Джон Кірбі, пише “Голос Америки“.
Він відзначив, що плани Міністерства оборони Росії щодо мобілізації 300 тис. резервістів, “це багато — практично вдвічі більше, ніж він надіслав на війну у лютому”.
Сполучені Штати продовжать підтримувати Україну попри оголошену в країні-агресорці Росії часткову мобілізацію. У цьому запевнила у Twitter пані посол США у Києві Бріджит Брінк. За її словами, фальшиві референдуми та мобілізація “є ознаками слабкості, провалу Росії”.
Велика Британія
Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес заявив, що порушення Путіним обіцянки не проводити мобілізацію в РФ і не анексувати окуповані території України є визнанням того, що повномасштабне вторгнення Росії зазнає краху. Відповідну заяву опублікувала пресслужба Міноборони Британії.
Він зазначив, що Путін і міністр оборони РФ Сергій Шойгу відправили на смерть десятки тисяч своїх громадян із поганим екіпіруванням та поганим управлінням.
“Жодні погрози та пропаганда не можуть приховати той факт, що українці перемагають у цій війні, міжнародне співтовариство згуртоване, а Росія стає глобальним вигнанцем”, — заявив Воллес.
Посол Британії в Україні Мелінда Сіммонс, коментуючи звернення Путіна, наголосила, що він все ще відмовляється розуміти Україну.
“Він все ще відмовляється розуміти Україну. Часткова мобілізація та фіктивні референдуми не змінять цієї суттєвої слабкості”, — написала пані посол у Twitter.
Європейський Союз
“Ми засуджуємо дії Путіна і погоджуємося з тим, що його заклики до мобілізації частини населення є ознакою слабкості. Вторгнення Росії зазнає невдачі”, — оцінила президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн.
На тлі заяв про мобілізацію в РФ голова Європейської ради Шарль Мішель запевнив у непохитній підтримці України Євросоюзом. Він наголосив, що у цій війні є лише один агресор — Росія.
“Кремль оголошує мобілізацію у Міжнародний день миру, тоді як на Генеральній Асамблеї ООН країни працюють заради співпраці, безпеки і процвітання. У цій війні є лише один агресор — Росія, і одна країна, на яку спрямована агресія, — Україна. Підтримка ЄС України залишиться непохитною”, — написав очільник Євроради.
Очільник Представництва Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас за підсумками промови Путіна заявив, що ЄС, як і раніше, підтримує Українську державу для перемоги у війні проти РФ.
“Не дивно, що Росія обрала Міжнародний день миру для ескалації своєї невиправданої війни. Україні потрібен мир на її власних умовах, які поважають суверенітет та територіальну цілісність держави. ЄС продовжує підтримувати Україну для перемоги у війні, оскільки Україна також бореться за наш мир”, — написав Маасікас.
Заяви президента РФ Володимира Путіна про “референдуми” та часткову мобілізацію — це ще одне підтвердження того, що він не прагне миру. На цьому наголосив спікер Єврокомісії Петер Стано під час брифінгу у Брюсселі.
“Ці заяви також чіткий сигнал усьому міжнародному співтовариству, особливо під час проведення Генасамблеї ООН, що він (Путін, — ред.) прагне лише продовжувати руйнівну війну, яка вже має багато поганих наслідків у всьому світі, не лише в Україні”, — наголосив спікер.
Німеччина
Часткова мобілізація в Росії є “поганим та невірним кроком”, який призведе до ескалації конфлікту в Україні. Про це заявив віцеканцлер, міністр економіки ФРН Роберт Хабек у Берліні.
“Ми оцінимо це з погляду політики та обговоримо, як на це відповісти”, — сказав він.
Хабек наголосив, що ФРН попри все — продовжить підтримувати Україну.
Латвія
Глава МЗС Латвії Едгарс Рінкевічс заявив, що його країна не даватиме візи росіянам, які ухиляються від мобілізації.
“З міркувань безпеки Латвія не видаватиме гуманітарні чи інші види віз тим громадянам Росії, які ухиляються від мобілізації, а також не змінить обмеження на перетин кордону для громадян Росії з шенгенськими візами, запроваджені з 19 вересня”, — написав він.
Естонія
“Панічним та безглуздим кроком” назвав оголошення часткової мобілізації в РФ міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу.
“Путін та Росія оголосили часткову військову мобілізацію. Це означає, що в Україну буде направлено більше людей і більше військової техніки для ведення геноцидної війни проти України. Це відчайдушний, панічний та дурний крок”, — написав він.
Чехія
Прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала заявив, що часткова мобілізація у Росії “є спробою подальшої ескалації війни, розв’язаної РФ проти України”, і “ще одним доказом того, що лише РФ є агресором”, пише BBC.
Польща
Заява про часткову мобілізацію в Росії — черговий доказ того, що Москва не залишила ідеї знищити сусідню державу та забрати її території. Цьому слід протиставити оборонну силу. Таку думку висловив прем’єр Польщі Матеуш Моравецький.
“Росія не зможе перемогти в Україні. Дії Путіна лише змушують НАТО ставати сильнішим, а польська армія модернізується рекордними темпами. Поставимо заслін російському імперіалізму тут і зараз”, — заявив політик.
Китай
У Міністерстві закордонних справ КНР знову закликали до переговорів. Про це на брифінгу заявив представник МЗС Китаю Ван Веньбінь, інформує Sky News.
За його словами, Китай закликає Україну та Росію “почати діалог та консультації, щоб знайти спосіб розв’язувати загальні проблеми безпеки”.
“Позиція Китаю щодо України послідовна і зрозуміла”, — сказав Ван Веньбінь.
Новина доповнюється…
Читайте також: Україна має повне право звільняти свої території: реакція світових лідерів на псевдореферендуми РФ