Скасування російської культури відбувається у всьому цивілізованому світі. Епоха імперіалізму — на останньому подиху. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Європа не обмежилася економічними санкціями. Вона також бойкотує культуру. Без представників РФ обійшлися майже всі культурні форуми останніх місяців: росіяни нічого не заспівали на “Євробаченні”; закрито павільйон Росії на Венеціанському бієнале; скасовуються гастролі; а зараз із програм кінофестивалів викреслюють російські фільми. Маніфест Cancel Russia набирає небувалих обертів, інформує UA.
Маніфест Cancel Russia популяризується по всьому світу зі швидкістю світла. Основне гасло — ігнорувати імперську Росію, а натомість підтримати Україну та її культуру. Сьогодні РФ стала послідовником російської імперії та СРСР, які століттями поневолювали країни. А культура як ніщо інше чудово відбиває її характер.
“Можливо, в демократичному суспільстві, де кожен має можливість, право і здатність висловлювати свою думку, свою точку зору це так: культура живе за своїми законами, які не завжди узгоджуються з політикою. Але в суспільствах тоталітарних, авторитарних, якою сьогодні є Росія, офіційна культура є частиною пропаганди. І нав’язування того, що культура та спорт поза політикою — це інструмент пропаганди, щоб послаблювати, зокрема й українців”, — вважає заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак.
Євробачення, Венеціанське бієнале, європейські гастролі та кінофестивалі проводяться вже без Росії. Виняток — Каннський фестиваль. Попри листи-протести, картину “Дружина Чайковського” все ж таки показали. Представляючи свій фільм у Франції, режисер Кирило Серебренніков, який постраждав від кремлівського режиму, висловився проти війни в Україні.
Першим на “культуру скасування” поскаржився російський президент Володимир Путін.
“Досить згадати таке явище, як культура скасування, інакше кажучи, публічне бойкотування, замовчування книг, імен історичних громадських діячів, літераторів. Просто людей, які не вписуються, не вкладаються в сучасні шаблони, якими б абсурдними вони насправді не були. З концертних афіш вимарюють Чайковського, Шостаковича, Рахманінова, забороняються російські письменники, книги”, — заявив Путін.
Однак і тут, як завжди, російський президент лукавив. В Європі ігнорують лише посланців сьогоднішньої Росії. До речі, протестує не лише Європа, а й сама Росія. Наприклад, соліст гурту “ДДТ” Юрій Шевчук під час свого концерту в Уфі висловився про свою батьківщину.
“Зараз убивають на Україні людей. Навіщо? Наші пацани там гинуть. Навіщо? Заради якихось “наполеонівських планів” чергового нашого “Цезаря”. Батьківщина, друзі, — це не дупа президента, яку треба весь час ялозити, цілувати. Батьківщина — це бабуся-жебрачка на вокзалі, яка продає картоплю. Ось це батьківщина”, — заявив зі сцени Шевчук.
Продюсер Олександр Роднянський, який покинув Росію, оголосив про роботу над серіалом про Володимира Путіна. Фільм заснований на книзі Михайла Зигара “Вся кремлівська рать”. Серіал буде присвячений тому, як “непоказний колишній офіцер КДБ перетворився на одного з найстрашніших політиків у світі”. Поки що про дату виходу серіалу не відомо.
Сьогодні світову популярність набирає фільм “Окупант”, який опублікувало 11 травня видання “Українська правда”. Це історія про життя лейтенанта Юрія Шалаєва, випускника Московського вищого командного училища. До війни він був командиром мотострілецького взводу, дислокованого в Чечні. 3 березня Шалаєв вирушив в Україну, все те, що відбувається на війні, військовослужбовець знімав на телефон.
На початку квітня він потрапив у полон, а відео з його телефону опинилися у розпорядженні редакції “Української правди”, яка перетворила ролики на 24-хвилинний фільм.
“Головна мета — показати цю людину. Оскільки відео було таке, історія склалася саме таким чином. Це чергова особа російської армії, армії Путіна. Кремлівський курсант, офіцер. Його історія ось така. Ми показали її такою, якою вона є. Ніяких цілей і задач олюднити окупантів або дискредитувати російську армію ми перед собою не ставили. Тим більше ніхто не дискредитує російську армію більше, ніж вона сама”, — повідомив в інтерв’ю виданню “Медуза” голова відділу розслідувань “Української правди” Михайло Ткач.
Сьогодні на жахливі, нелюдські дії російських окупантів відгукується весь світ. Наприклад, нещодавно британський поп-гурт Pet Shop Boys опублікував у соцмережах заяву про своє ставлення до поточної ситуації в Росії.
“Ми з нетерпінням чекаємо того дня, коли фашизм у Росії впаде, злочинні політики постануть перед судом, правду буде розказано, сусідні країни не будуть наражатися на погрози або вторгнення, і народиться нова Росія. Я сподіваюся, що ми все ще будемо поблизу, щоб побачити це”, — йдеться у заяві музикантів.
Ідеологи Cancel Russia закликають скасувати російську культуру в Європі замість небувалої присутності України в міському просторі. Наразі українські прапори скрізь: на балконах, білбордах, ліхтарних стовпах. ЄС все більше посилює візову політику через війну, а Чехія та країни Балтії взагалі не видають візи росіянам.
Читайте також:
Деколонізація: як позбутися минулого, не втративши своєї спадщини
З нашою допомогою Україна зможе перемогти в цій війні, — Захід впевнений у краху Росії
Європарламент підтримав скасування всіх мит ЄС для України