Боєприпаси для ЗСУ: як триває реалізація плану ЄС із постачання України (ВІДЕО)

ЗСУ. Фото: facebook.com/93OMBr

Глава МЗС України Дмитро Кулеба розчарований нездатністю Євросоюзу забезпечити Київ снарядами. Про це міністр написав у Twitter. ЄС пообіцяв надати 1 млн снарядів Україні до кінця року, але розбіжності щодо того, як реалізувати спільні закупівлі, сповільнили зусилля блоку, інформує FREEДОМ.

Позиція українських військових під Бахмутом. Обстріл піхоти противника ведеться з радянської гаубиці Д-30. Дальність стрільби гармати — понад 15 км, доводиться коригувати вогонь під час бою, витрачати більше снарядів, каже командир артилерійської частини Дмитро.  

“Для нас було б ідеально, щоб нам постачали зразки західного озброєння, яке б’є на більшу відстань, щоб ми могли знищити на підступах до наших позицій їхні склади з БК, відповідно, їхні ж командні пункти, які розташовані в глибині. Ми не можемо нашою гарматою туди дістати”, — зазначив військовий. 

Понад місяць тому країни Європейського Союзу погодили загальну закупівлю мільйона боєприпасів для Збройних сил України. Прискорену процедуру ухвалили на зустрічі міністрів закордонних справ і оборони в Брюсселі. 

Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив тоді, що отримав схвалення своєї пропозиції про виділення першого траншу в 1 млрд євро з Європейського фонду миру на спільну закупівлю боєприпасів.

“Я поясню лідерам угоду про надання Україні боєприпасів. Вони обговорювали це на останньому засіданні Європейської ради. Естонія внесла пропозицію. Мені було доручено реалізувати цю пропозицію. І на цьому засіданні у мене буде можливість і честь представити лідерам нашу пропозицію про надання Україні боєприпасів. Ви знаєте, 1 мільйон снарядів за 12 місяців вартістю 2 млрд євро”, — резюмував Боррель. 

20 квітня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розкритикував ЄС і написав у Twitter, що члени блоку так і не дійшли спільного рішення, як реалізувати озвучений план із постачання Україні снарядів. 

“Викликає розчарування нездатність ЄС реалізувати власне рішення про спільні закупівлі боєприпасів для України. Це перевірка того, чи володіє ЄС стратегічною автономією в ухваленні нових важливих рішень у сфері безпеки. Для України ціна бездіяльності вимірюється людськими життями”, — акцентував глава української дипломатії.

Виданню Politico стало відомо, що переговори зайшли в глухий кут щодо того, як витратити 1 млрд євро, виділений на спільні контракти.

“Головний предмет розбіжностей у переговорах про закупівлю боєприпасів обертається навколо того, наскільки обмежити гроші для виробників ЄС і чи включати компанії в таких країнах, як США і Великобританія. Франція висуває вимоги залишити гроші всередині блоку, тоді як інші країни, включно з Польщею, побоюються, що європейська оборонна промисловість не зможе поставити Україні 1 млн снарядів в обіцяні 12 місяців”, — ідеться в публікації видання. 

Експерт із міжнародної політики Петро Олещук вважає, що коли в України на рахунку кожен снаряд, то європейським союзникам необхідно забути про бюрократію і почати діяти.

“По суті Україна нічого не просить понад те, що було обіцяно раніше, тобто відповідне зобов’язань Європейський Союз взяв на себе і зараз стоїть питання, що вони все одно надійдуть. Але Україні вони потрібні зараз, а не колись потім, коли Європейський Союз вирішить усі бюрократичні питання”, — наголосив Олещук. 

21 квітня глава українського МЗС Дмитро Кулеба провів телефонну розмову з Жозепом Боррелем, під час якої сторони обговорили невідкладну закупівлю снарядів для України.

“Закликав сприяти якнайшвидшому завершенню обговорень другого траншу в 1 млрд євро на спільні закупівлі заради гарантування безпеки в Європі”, — зазначив Кулеба. 

Зі свого боку, Боррель у Twitter наголосив, що ЄС виконує свої зобов’язання з надання Україні боєприпасів. За його словами, з 9 лютого Україні було доставлено понад 66% від першого обіцяного мільярда євро.

Читайте також: 1 млрд євро на боєприпаси: союзники посилюють позиції ЗСУ на полі бою (ВІДЕО)

Нагадаємо, що 20 березня на зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС було узгоджено постачання 1 мільйона снарядів до України протягом 12 місяців.

Читайте також: Захист військових секретів та прискорення допомоги Україні: порядок денний 11-го “Рамштайну” спрогнозував Снєгирьов

Прямий ефір