Блекаути в Україні: як люди з важкими хворобами борються за життя після російських атак — історії (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Після масованих російських обстрілів, ударів по енергооб’єктах і спровокованого Росією блекауту українцям із важкими хворобами доводиться боротися за життя. Через відсутність електрики вони змушені госпіталізуватися до лікарень або запасатися великою кількістю акумуляторів, інформує FREEДОМ.

Киянка Тетяна Глинська доглядає за своєю літньою матір’ю в одному зі стаціонарів столиці. Перебування тут вимушене і незвичне, каже жінка. Раніше їхня родина цілком могла обходитися домашнім лікуванням. З посиленням російського терору та ударами по цивільній інфраструктурі Тетяні не залишалося нічого більше, окрім як госпіталізувати 75-річну пенсіонерку, однак і в лікарняній палаті все не так просто.

“Споживання кисню довелося урізати втричі. Мама ротом хапає повітря, щоб витрачати менше. Під час блекаутів вона просто не рухалася. Вона так завмирала, щоб не збільшувати потребу в кисні. Намагалася сама своїми легенями дихати. А для неї це фізично дуже складно”, — розповідає Тетяна. 

Переносний кисневий концентрат — саме ця річ допомагає матері виживати під час обстрілів. Однак і він, на жаль, потребує харчування. За словами Тетяни, ніч на 18 грудня 2023 року була найстрашнішою ніччю. У ті дні стався черговий масований обстріл мирного населення України.

“Того разу було дуже тривале відключення, понад 10 годин. Залишалися останні 40 хвилин заряду. Я бачила, що перспектив немає, довелося викликати приватну швидку, адже це трапилося посеред ночі, попросила медичну бригаду”, — згадує вона.

Того дня мама Тетяни ще була на ногах і активно займалася домашніми справами, каже жінка. Удень сім’я обідала приготованим нею супом, а вночі вже сиділа в кареті швидкої. 

“Поки що додому повертатися страшно. Тим паче після того, що ми пережили востаннє, коли маму госпіталізували. У нас у будинку не було ні світла, ні опалення, ні води. Чотири доби. І я зрозуміла, наскільки моє рішення було правильним. Вона б однозначно померла”, — зазначила киянка.

Таких пацієнтів в Україні, для яких відключення перетворилися на питання життя і смерті, десятки тисяч. Клініки щосили намагаються підтримувати звичне лікування, проводячи операції та живлячи апарат ШВЛ від генераторів ситуації, в яких рідним доводиться буквально рятувати хворих родичів. Відбувається дедалі частіше. Так було в родині Мозгових.

“Чоловік 10 хвилин дихав сам. Те, як ми дихали, було страшно. Я дістала віяло і ковдрою, так на нього махала. Те, що ми тільки не робили, щоб пережити цей момент, коли нам принесуть запасний акумулятор, щоб під’єднатися хоч до чогось, щоб там готувати запасні акумулятори. Щоб перечекати й десь ковтнути повітря. Це була страшна ніч, тут і сусіди сиділи, і від машин заряджали, і знімали акумулятори. Що тільки не робили”, — ділиться спогадами Людмила Мозгова.

Вдома у Людмили та Валентина цілий арсенал різних зарядних пристроїв. Коли відключається електрика, у жінки є буквально кілька хвилин, щоб перемкнути живлення. Вони найстрашніше. 

“Ми живемо, ми молодці. Важко, звичайно, він не рухається, але голова дуже світла, і він стільки порад дає корисних, і розуміє все про всі ці пристрої, і підказує: він наш командир”, — тепло говорить жінка.

За словами пацієнтів та їхніх рідних. Усе, чого хотілося б зараз, хоч якась стабільність. Головне дочекатися весни, тоді буде тепліше і не так важко, каже Людмила. Однак і зараз намагається не втрачати бойового духу.

Читайте також: Життя та побут воїнів ЗСУ в окопах біля Красногорівки Донецької області — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір