Уранці 30 травня в Москві пролунали вибухи. Причиною стала ліквідація невстановлених безпілотних літальних апаратів, які масово летіли на російську столицю.
Подробиці атаки безпілотників
Мер Москви Сергій Собянін повідомив, що кілька будівель зазнали незначних пошкоджень і ніхто серйозно не постраждав. Пізніше він уточнив, що по медичну допомогу звернулися двоє людей.
Вибухи пролунали і в багатьох населених пунктах Підмосков’я. Пізніше в Міноборони РФ сказали, що Москву вранці нібито атакували вісім безпілотників, і нібито всі вони були вражені. У соцмережах же називають різні цифри — від 25 до 32 дронів.
Київ проводить “операції з формування обстановки”, щоб ввести в оману або відвернути увагу російського командування і сформувати сприятливе для себе тло для контрнаступу, вважає британське видання Financial Times.
“Спочатку був удар безпілотника по Кремлю. Потім було “вторгнення”, незручні наслідки якого для Москви можуть змусити її перекинути фронтові війська в прикордонні регіони. Потім, наприкінці минулого тижня, Україна здійснила атаку морських безпілотників на російський шпигунський корабель у Чорному морі. У вівторок вранці до двох десятків безпілотників атакували Москву”, — пише видання.
Нагадаємо, що в той самий час, 29 травня, російські війська випустили по Києву 11 крилатих і балістичних ракет: “Іскандер-К” та “Іскандер-М”. Уламки шести ракет упали у трьох районах столиці. Цю атаку на Київ Росія почала через 6 годин після першої, яку також було успішно відбито. У ніч на 30 травня РФ зробила ще одну атаку на столицю України. Россі] активно використовує дрони-камікадзе іранського виробництва “Shahed”.
“Спочатку був удар безпілотника по Кремлю. Потім було “вторгнення”, незручні наслідки якого для Москви можуть змусити її перекинути фронтові війська в прикордонні регіони. Потім, наприкінці минулого тижня, Україна здійснила атаку морських безпілотників на російський шпигунський корабель у Чорному морі. У вівторок вранці до двох десятків безпілотників атакували Москву”, — пише видання.
Президент РФ Володимир Путін, природно, заявив про те, що атака безпілотників на Москву — це “ознака терористичної діяльності”. Він укотре заявив, що НАТО нібито “обдурило” Росію.
Крім цього, російський президент стверджує, що ЗС РФ завдають ударів по території України нібито “високоточною зброєю і по військових об’єктах”. У відповідь же, за словами Путіна, влада України обрала “шлях залякування громадян Росії і удари по житлових будівлях”.
Він додав, що ППО Москви “спрацювало штатно, задовільно”, але потрібно попрацювати над “ущільненням ППО столиці”.
Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков зі свого боку додав, що Кремль хотів би побачити засудження атаки БПЛА на Москву на Заході, але цього не сталося.
Реакція Києва
Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк зазначає, що Україна не має стосунку до атаки дронів.
“Це ті дрони, які народилися десь на російській землі. Їхні творці вважали за потрібне покарати авторів війни РФ проти України й атакувати центр ухвалення злих рішень”, — сказав він в ефірі телеканала FREEДОМ.
Він підкреслює, що Росія не може називати свої удари “дзеркальними”, оскільки з початку повномасштабного вторгнення щодня обстрілює мирні міста України.
“Росія — єдина країна, яка відповідатиме за все, що вона робить, включно з ударами по власному населенню. Вона їх завдає і буде завдавати. Коли репресивний режим помирає, він перебуває в афективному стані, і не розуміє, кого потрібно вбивати — зовнішнього ворога чи внутрішню лояльну людину, яка не може забезпечити йому збереження”, — сказав Подоляк.
Крім цього, радник глави Офісу президента зробив кілька висновків з огляду на інформацію про події в Москві та Підмосков’ї:
“По-перше, Росія абсолютно беззахисна на внутрішньому просторі, і вона точно не контролює ті процеси, які відбуватимуться всередині і вже відбуваються.
По-друге, у Росії абсолютно відсутня компетенція швидко ухвалювати рішення і швидко виправляти ті чи інші ситуації. І, відповідно, масштаб загроз буде швидко наростати, тому що зараз усі вже розуміють, що Росія — неспроможна з точки зору протидії загрозам.
По-третє, політична еліта РФ прийняла для себе внутрішнє рішення – спалити ту кількість внутрішнього населення, яку зможе встигнути спалити. Росія буде все більше і більше завдавати ударів по власній території. Військово-політичне керівництво буде віддавати накази, бомбити ці міста, тому що там літають не встановлені дрони незрозумілої природи”.
Подоляк закликав не забувати про те, що РФ постійно намагається змістити акценти, звинувачуючи Україну в тероризмі та виправдовуючи свої військові злочини, за якими стежить увесь світ.
“Росія весь час каже: “Дивіться, там — терористи, ми маємо право, ми вважали за потрібне 24 лютого 2022 року атакувати крилатими ракетами цивільне населення в суверенній державі”. Нібито в них право є, це не тероризм. Потім вони прийшли в Бучу, почали відрізати голови людям, почали спалювати тіла тощо. Це для росіян нібито не тероризм.
Проти цих людей уже відкрито кримінальне провадження — одну з перших справ у міжнародній юрисдикції, яка чітко фіксує, що для цивілізованого світу, існує одна країна-автор війни, одна країна-терорист, яка веде геноцид і краде дітей”, — сказав Подоляк.
Думки експертів
Інші висновки про атаку дронів на Москву в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучили:
- Тарас Загородній, політтехнолог;
- Ольга Романова, голова російського фонду “Русь сидящая”;
- Костянтин Криволап, авіаційний експерт, аналітик;
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”.
ТАРАС ЗАГОРОДНИЙ: Україні дуже вигідні такі акції як дрони над Москвою
— Такими ударами руйнується не тільки довіра до Путіна, російської влади, військового керівництва, а й, зокрема, загострюються протиріччя: бідні регіони і багата Москва. І тут ще незрозуміло, хто кого більше ненавидить Росія — Москву чи українців. Подальші удари по Москві загострять цю супротивність.
Це дуже гарне підґрунтя для громадянської війни, в якій Україна, звісно ж, жодним чином не братиме участі, але буде “підливати бензин” різними способами.
Як, наприклад, рейдами загонів “Свободной России” на території Бєлгородської області. І в Брянській, і в Курській областях можуть з’явитися “шахтарі-трактористи” разом із “доярками”, які купили форму і зброю у військторзі.
Це можливість, яка дозволяє Україні керувати процесами кризи влади Путіна безпосередньо в Росії. Я не виключаю, що там, десь, сама ФСБ починає розгойдувати, об’єднати росіян навколо єдиної ідеї боротьби з Україною. А з іншого боку, судячи з конфігурації, це були українські дрони. Ніхто в таких випадках нічого підтверджувати чи спростовувати не буде.
Відбувається створення невизначеності та страху в росіянах. Це дуже хороша больова точка, на яку потрібно обов’язково тиснути, оскільки в Росії формуються якісь сили, які не проти того, щоб країна зазнала поразки. Насамперед, я вважаю, це глава приватної військової компанії “Вагнер” Євген Пригожин. Тому що це для нього шанс на тлі смути, ерозії російської влади захопити шматочок російської влади і отримати новий шанс уже в російській політиці в постпутінську епоху.
Пригожин уже формує новий міф побєдобєсія, який пов’язаний не з Путіним і з Другою світовою війною, а з “вагнерівцями”. Він відкриває кладовища по всій країні. Є люди під рушницею, які готові піти за Пригожина. І він на чолі цього міфу.
Це хороший бульйон, який Україна повинна “варити”, підкидати дров на всі боки.
ОЛЬГА РОМАНОВА: Реакція москвичів на подію не перестає дивувати
— Протягом шести років я залишаюся в різних чатах Москви, тихо-тихо там присутня, щоб ніхто не помічав. Я просто дивлюся, чим живуть люди з мого дому. І судячи з повідомлень, серед людей досі існує нерозуміння того, що відбувається.
Ось уже на Москву полетіли дрони. Ось уже атака, а люди пишуть: “Ми думали, що феєрверк”. “Що сталося?”. “А з чого раптом? Нас-то за що?”. Я не думаю, що тут справа тільки в пропаганді. Багато в чому спрацьовує захисна реакція, що, виявляється, життя прожите даремно і людина вірила не в те.
Адже дуже важко визнати, що мої близькі й ті, кого я підтримую, — фактично злочинці. Що я підтримую злочинців. Це дуже важко визнати, але треба. Дуже багато хто не зробить цього ніколи. І виросте ще покоління, яке не зможе визнати, що його країна — злочинець.
“Командири і бояри — погані, цар — хороший” — це відома “мантра”. Вона не допомагає нікому і нічому. Але вона якось дозволяє знаходити в собі сили жити далі. Це стратегія локального оптимізму. Ти постійно вмовляєш себе, відриваючись від реальності, від цивілізації, від загальносвітового життя.
КОСТЯНТИН КРИВОЛАП: Я не вірю в ефективний захист неба Москви
— Системи ППО в Москві поставлені на панівні висоти, а летять безпілотники на низьких висотах. Ви будете цими гарматами стріляти по своїх громадянах чи куди ви будете стріляти? Виходить, що Москва — велике стрільбище?
Безпілотники не виявили заздалегідь. За радянських часів система складалася з трьох кілець навколо Москви, по кордонах Радянського Союзу тощо. У сучасної Росії ж немає засобів вирішення цієї проблеми.
В України є проблема з “Шахедами”. У нас не вистачає просто засобів для того, щоб їх почати збивати здалеку значно заздалегідь. І щоб нам не треба було використовувати ракети на їхнє знищення. Але в нас є технічні рішення. У них же цього близько немає. “Панцирі” їх не врятують, їх, може, вистачить на захист Путіна, а далі їх там не так вже й багато.
Усе озброєння, яке робиться в Росії і не має аналогів, фактично все – у штучних екземплярах і виготовляється в ручному режимі.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Наліт безпілотників — це, скоріше, фактор внутрішньої боротьби
— Безпілотники придушила система радіоелектронної боротьби (РЕБ. Тобто просто з бойовою частиною, начинені [вибуховим пристроєм], вони були спрямовані на багатоповерхівки.
Це зайвий раз демонструє те, наскільки нерозважливими є дії російських військових, які намагалися якось протидіяти. Найбільш ефективне знищення таких небезпечних об’єктів здійснюється за допомогою комплексів ППО: зенітно-ракетних або зенітно-ракетно-гарматних. Щоб сама по собі бойова частина детонувала в повітрі, а залишкові елементи, осколки, вже впали на землю.
У разі ж, коли працює РЕБ, у такого об’єкта збивається його траєкторія, і він стає неконтрольованим і некерованим. Тому, збиваючись із траєкторії польоту, ми бачимо результати — три влучання в багатоповерхівки.
Офіційні особи в Москві звинувачують Україну в тому, що вона здійснила наліт безпілотників. Виникає запитання: а як російське ППО могло пропустити ось цей рій безпілотників через сотні кілометрів і почати діяти тільки почати в районі самої Москви? Те, що запуски могли масово здійснюватися з Підмосков’я, цілком імовірно.
Якщо ми говоримо про ППО, то це дискредитація кого? Шойгу, Герасимова, які відповідають за протиповітряну оборону, зокрема. А хто зараз максимально критикує цих людей? Знову-таки повертаємося до Євгена Пригожина і його останніх заяв, які дискредитують міністерство оборони і Генштаб ЗС РФ.
Я не виключаю, що всі ці нальоти — внутрішній фактор, який зумовлений інтенсифікацією внутрішньої конфронтації між силовими структурами, міністерством оборони і ФСБ, яка є кураторською структурою для Пригожина.
Чи могли люди, наближені безпосередньо до ФСБ, здійснити цей наліт для чергового інформаційного удару по Шойгу? Так, звісно. У них під Санкт-Петербургом розміщувався табір для підготовки ПВК “Вагнер”, ультранаціоналістичних і радикальних угруповань. Їм дуже легко б було запустити безпілотники з території Підмосков’я.
Читайте також: Антирейтинг Кремля у світі різко зріс — цифри та коментарі