Російська Федерація може розпалити в Європі новий збройний конфлікт. Цього разу на Балканському півострові.
Росія намагається посіяти ворожнечу і спровокувати початок бойових дій між різними країнами цього нестабільного регіону.
Загроза нової війни на території колишньої Югославії
Про такий можливий варіант подій під час зустрічі з африканськими ЗМІ повідомив президент України Володимир Зеленський. За його словами, Україна має дані, що Росія може розв’язати нову війну між державами колишньої Югославії.
Зеленський зазначив, що Росія та її союзник Іран стоять за подіями в Ізраїлі, на який на початку жовтня напало терористичне угруповання ХАМАС. Тепер, як підкреслив президент України, Європа може постати перед новим викликом.
“Зверніть увагу на Балкани. Повірте, ми отримуємо інформацію. У Росії довгий план. Близький Схід, другими будуть Балкани. Принаймні, якщо партнери зараз нічого не зроблять, то буде знову такий вибух, і знову не нова якась історія. У їхніх стосунках криза, і вона давно. Тому Росія буде вкладатися для того, щоб одна балканська країна сьогодні воювала з іншою”, — сказав Зеленський.
У Європейському Союзі поділяють стурбованість Зеленського щодо російської загрози на Західних Балканах. Як заявив речник зовнішньополітичної служби ЄС Петер Стано, Євросоюз посилить підтримку і співробітництво з країнами Західних Балкан, щоб уникнути можливої дестабілізації ситуації.
“Уже деякий час ми говоримо про те, що Росія намагається здійснювати свій шкідливий вплив, зокрема, і на території Західних Балкан. Так, це занепокоєння, яке ми поділяємо. Ми солідарні в цьому питанні з українським президентом. Ми знаємо, що Росія робить усе, що вона може, щоб посіяти невдоволення, політичну нестабільність, іноземне втручання, маніпуляції інформацією. Саме тому ми посилюємо нашу співпрацю і підтримку з нашими партнерами на Західних Балканах”, — зазначив Петер Стано.
Про небезпеку розв’язання нових військових конфліктів на Балканському півострові, особливо на тлі втручання Росії, розуміють і в Північноатлантичному альянсі. Зокрема, в НАТО занепокоєні сепаратистською риторикою в Боснії, а також впливом Росії в цій країні після того, як лідери боснійських сербів дедалі частіше стали заявляти про своє бажання відокремитися.
Після завершення війни в Боснії НАТО розмістив на Західних Балканах близько 60 тис. військовослужбовців, яких 2004 року замінили європейські миротворці. У 2022 році, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, ЄС подвоїв їхню чисельність. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час візиту до Боснії і Герцеговини (БіГ) заявив, що НАТО рішуче підтримує суверенітет і територіальну цілісність БіГ.
“Ми продовжуємо зберігати пильність… Ми — об’єднані. Є наша військова присутність у цьому регіоні, є штаб-квартира в Сараєво, а також офіс у Белграді. І ми готові миттєво надати все, що необхідно для захисту, будь-якому нашому союзнику. Але поки що ми не бачимо будь-якої безпосередньої загрози для будь-якого союзника по НАТО”, — сказав Єнс Столтенберг.
Генсек НАТО додав, що Північноатлантичний альянс може розширити військову присутність у Косово.
У Сполучених Штатах Америки також вважають, що Росія може дестабілізувати ситуацію на Балканах аж до військового конфлікту. Так, спеціальний посланник США з питань протидії глобальній дезінформації Джеймс Рубін заявив, що одним із дієвих важелів на країни Західних Балкан є російська пропаганда, повідомляє Associated Press.
“Основним джерелом загрози в цій частині світу є російська дезінформація, яка часто повторюється і діє через сербські медіа-платформи, а потім поширюється тут, на Західних Балканах. Я б сказав, що цей регіон досить серйозно отруєний російською дезінформацією”, — сказав Джеймс Рубін, виступаючи перед журналістами в Скоп’є.
Він додав, що працює в координації з багатьма європейськими урядами та Європейським Союзом, і зазначив, що Захід “тільки починає усвідомлювати”, як боротися з новою загрозою.
Згодна з Володимиром Зеленським і колишній офіцер військової розвідки США, автор книги “Сценарій Путіна” Ребекка Кофлер.
“Зеленський має рацію. Конфлікт на Балканах назріває вже кілька місяців, якщо не більше. Хоча Росія навряд чи почне повномасштабну війну зараз, оскільки Путін спрямував більшу частину своїх людських і матеріальних ресурсів на бойові дії в Україні, можна майже з упевненістю сказати, що Москва продовжить свої таємні операції з дестабілізації на Балканах. Росія не визнає незалежність Косова. Розпад Югославії став для Москви ударом під дих. Переламати ситуацію в Косово – стратегічна мета Путіна. Тому ми, найімовірніше, спостерігатимемо дедалі більшу нестабільність на Балканах, особливо зараз, коли США приділяють підвищену увагу Близькому Сходу”, — розповіла Ребекка Кофлер в інтерв’ю Fox News Digital.
Про шкідливий і руйнівний вплив Росії знають і на самих Балканах. Зокрема, Боснія і Герцеговина вважається однією з найбільш проблемних країн Європи. Держава складається з двох ентитетів: Федерації Боснії і Герцеговини та Республіки Сербської, кожен з яких має свого президента та уряд.
Нинішній президент Республіки Сербської Мілорад Додік намагається відокремитися від БіГ і приєднати свій регіон до Сербії. Він також всіляко блокує введення санкцій проти Російської Федерації.
Як розповів в інтерв’ю “Європейській правді” член Президії Президії Боснії і Герцеговини Желько Комшич, Росія прагнутиме зберігати власний вплив на Західних Балканах, особливо за посередництва Мілорада Додіка і Сербії. У цьому їй також допомагають і низка інших політиків, наприклад, президент Хорватії Зоран Міланович, відомий своїми проросійськими поглядами. Желько Комшич вважає, що Росія використовує в Боснії і Герцеговині безліч засобів військової дії.
“Це і розвідка, і представники парамілітарних формувань. Вони з’являються в Боснії і Герцеговині, потім залишають країну, потім з’являються знову. Також ідеться про вплив засобів масової інформації. Однак він у Боснії і Герцеговині зараз не такий потужний, як колись. І, безумовно, існує політичний вплив, який відчувається, здебільшого, через Мілорада Додіка. І звісно, у нас завжди були радикали, які підтримують різні зв’язки з Росією в цьому її впливі. З ними треба зберігати пильність”, — наголосив Желько Комшич.
Раніше про загрозу країнам Західних Балкан говорив президент Північної Македонії Стево Пендаровський. Він зазначив, що війна в Україні ще більше загострила гібридні загрози, з якими його країна стикалася в останні роки.
“Ми стикаємося з цими гібридними загрозами, які надходять від Росії, з 2018 року, з моменту нашого референдуму про зміну назви, коли ми проголосували за зміну назви країни, щоб вступити в Альянс”, — констатував президент.
Читайте також: У ЄС поділяють оцінку Зеленського про російську загрозу для Західних Балкан — коментар представника Єврокомісії
Ситуація на Балканах у розборі експертів
Про те, яким чином і чому Росія намагається розв’язати війну на Балканах, і як Кремль розхитує ситуацію в різних країнах світу, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- Наталія Іщенко, міжнародний оглядач;
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
- Михайло Притула, полковник запасу СБУ, експерт з військової контррозвідки.
НАТАЛЬЯ ІЩЕНКО: Росія діє в Косово гібридним шляхом
— Стратегія Росії розширити свій вплив і втрутитися в конфлікти в різних регіонах наштовхується на стратегію Заходу, який хоче заспокоїти ситуацію. Хоча НАТО — це військовий блок, проте основний акцент цієї організації, наприклад, на тих же Балканах — миротворчість.
І тому, незважаючи на те, що в іншій частині Європи йде повномасштабна війна, НАТО намагається на Балканах діяти так само, як він діяв до 24 лютого 2022 року. Тобто, це переговори, дипломатичні зусилля. Але при цьому нарощується військова присутність, посилюється військова підготовка і контингенту, який перебуває на Балканах, і армії союзників. Проте основний акцент робиться на переговори.
Головним союзником Росії на Балканах є сербські сили. Не тільки Сербія, а й Республіка Сербська, яка є частиною Боснії і Герцеговини. Столтенберг, коли був із візитом у цьому регіоні, зустрічався з президентом Сербії Александром Вучичем.
І що говорив Столтенберг Вучичу. Він пропонував співпрацювати, проводити спільні навчання, які були заморожені Белградом після 24 лютого минулого року. Таким чином, все одно ставка йде на переговори і співпрацю.
Вучич сказав, що Белград подумає над відновленням навчань із НАТО та іншими союзниками. А інші союзники Сербії — це ОДКБ (Організація договору про колективну безпеку, — ред.), це Росія і Білорусь, з якими сербські військові постійно проводили спільні навчання. А Сербія є спостерігачем у Парламентській асамблеї ОДКБ під керівництвом Росії.
І коли Вучич каже “НАТО та інші союзники”, це означає не тільки, звісно, Атлантичний альянс, а й Російський військовий союз, який ще називають Ташкентським договором. Тобто, він чітко говорить, що збирається і далі балансувати, і говорить це в обличчя Столтенбергу.
І меседж його такий: якщо хочете, щоб ми разом чогось там навчалися з військами НАТО, то ми відновимо навчання разом з Росією і Білоруссю. Тому я не дуже вірю, що саме цей момент буде реалізовано.
Що стосується “зелених чоловічків”, то якраз кілька тижнів тому загострення в Косово якраз і ініціювали “зелені чоловічки”. Вони готували якусь таку “народну республіку” на півночі Косова.
Просто косовська поліція випадково виявила ці приготування, зав’язалася перестрілка, і потім уже Приштина (столиця Косова, — ред.) проводила масштабну антитерористичну операцію на півночі республіки. Тобто, це вже сталося. Інша справа, що масштаби цього явища можуть розширитися.
І зараз Белград каже, що “це не ми, це лідер косовських сербів і в політичному, і у військовому плані все сам організував, а ми до цього не маємо жодного стосунку”. І нічого, що цей політичний лідер до цього завжди був на всіх офіційних зустрічах між косовськими сербами, його вчителями, сидів поруч із президентом Сербії.
Ні. Белград каже, що “ми нічого не знали”. Це смішно, але, тим не менш, цей процес почався, через що Захід і турбується останні місяці, що повторюється саме російська схема вторгнення в Україну.
А Росія діє в балканському регіоні гібридним шляхом, хоча в Сербії, недалеко від Косово є російська військова база, яка називається “гуманітарним центром”.
Але, по суті, там МНС РФ відкрило своє велике представництво. Там є доступ до аеродрому, вони можуть перекидати військову техніку, висаджувати десант. Уся інфраструктура для вторгнення створена.
Інша справа, що зараз, коли російська армія відвернута від Балкан і втягнута в конфлікт в Україні, якось не дуже віриться, що будуть ще сили для того, щоб забезпечити фізичну присутність армії в балканському регіоні.
Але гібридне втручання є, воно дуже сильне, проте його намагаються на Заході, так би мовити, в жодному разі не перебільшувати. Косовська влада постійно говорить, що Сербія готує військове вторгнення за прикладом Росії: скупчуються війська, підтягуються спеціальні засоби протиповітряної оборони.
Остання новина була про те, що навколо Косова Сербія поставила свої засоби ППО для того, щоб НАТО не змогло відповісти на агресію. Але Захід намагається якось усіх заспокоїти і намагається домовитися з усіма.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: ГРУ РФ у Сербії тісно співпрацює з місцевою мафією
— Звичайно ж, Росія може розпалити на Балканах таке багаття. На жаль, воно буде відповідним чином впливати і на реакцію міжнародних партнерів України, і Європи.
Так, періодично ми можемо бачити такі провокації, і якщо Росія надумає підлити масла у вогонь, щоб відвернути увагу, вона цілком може реалізувати таку операцію. І в списку проблемних регіонів сьогодні — Сербія.
Проблеми її полягають у тому, що це найбільш розгалужене місце російських спецслужб. А в основному там оперує Головне розвідувальне управління (ГРУ). Саме ГРУ керує всіма операціями на Балканах і країнах по сусідству з ними.
Російська розвідка тісно контактує із сербськими мафіозними кланами. Це дозволяє їм дестабілізувати північний регіон Косова.
І в сукупності з сильними проросійськими настроями в самій Сербії, з певним інформаційним впливом, присутністю в політичному середовищі проросійських настроїв і можливістю впливати в Косові на дестабілізуючі фактори, Росія може розпалити на Балканах нову війну.
МИХАЇЛ ПРИТУЛА: У світі немає такого місця, куди не намагається дотягнутися кістлява рука Москви
— Росія намагатиметься створити осередки агресії скрізь, куди вона може дотягнутися. Це така природна сила, яка вишукує слабкі місця в нашій єдності цивілізації, і і б’є туди, куди може бити.
Їй без різниці, з ким контактувати, з ким працювати, їй без різниці якісь морально-етичні підвалини. Це все не має для неї жодного значення. Є один принцип, який сповідує Кремль, він був озвучений ще Леніним, і він досі працює.
Це простий, банальний принцип. Це звучить так: якщо ми будемо їм заважати, то з нами будуть рахуватися. Тому Росія намагається заважати скрізь, куди вона може дотягнутися.
Це можуть бути Сполучені Штати, це можуть бути найрізноманітніші країни Європи, зокрема Велика Британія, Нідерланди, країни Балкан тощо. Тобто, немає такого місця, куди не намагається дотягнутися кістлява рука Москви.
Чим Росія може перешкодити? Це може бути створення якихось радикальних партій навіть у дуже благополучних країнах. Ось така логіка дій. Зробити нічого хорошого вони не можуть абсолютно, а роблять тільки погане.
Дивіться, який приклад був у благополучній частині Європи 2015 року. У Нідерландах проходить референдум про те, щоб заблокувати Україні приєднання до ЄС. Проходить успішно.
Але перед цим трапляється приголомшлива річ. У Москві проводять дуже закритий аукціон, який афішується як відкритий, але за фактом зареєструватися на ньому можуть тільки ті, кому дозволили. Знаєте з продажу чого? З продажу діамантів, величезної кількості сирих необроблених алмазів.
Чому це відбувається прямо перед референдумом у Нідерландах? А ми знаємо, що найбільша біржа діамантів, найбільші обробки саме там знаходяться. Ось пов’язані ці речі чи ні? Я думаю, що пов’язані, тому що випадковостей таких не буває.
І таких моментів ми можемо пошукати навіть у благополучній Європі дуже багато. Тому, якщо ми говоримо про роздмухування конфліктних ситуацій у Європі, Росія працює в цьому постійно, вдень і вночі, просто безупинно вишукуючи будь-які можливості.
Телебачення Росії працює скрізь, по всій Європі, і продовжує зомбувати своїх глядачів, розповідаючи їм байки про “велич Росії”, про те, що “Путін усіх переграв”. Причому логіка російських ЗМІ абсолютно божевільна, там логіки немає взагалі.
Людині, яка дивиться, їй здається, що все логічно, все правильно. Така ось, знаєте, спотворена свідомість. Над цим працюють спеціальні інститути в Росії. Люди, які дивляться це все, навіть перебуваючи в благополучних країнах, не розуміють, що їх зомбують, що їх просто тупо використовують спецслужби Росії.
Читайте також: Втручання РФ: що може спровокувати нову війну на Балканах (ВІДЕО)