Мешканці Маріуполя, які тимчасово залишили свої оселі та виїхали до найближчих населених пунктів, поступово повертаються до окупованого міста. Як повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, приблизна кількість людей, які зараз проживають у місті, – від 150 до 170 тисяч людей. При цьому Андрющенко наголосив, що повертаються люди, які виїжджали до інших окупованих міст і селищ біля Азовського моря.
“Це люди, що живуть у прибережних селах, у Микільському, Мангуші. Крім того, люди починають повертатися з Бердянська, оскільки там повністю заблоковано евакуацію. І ми бачимо збільшення кількості населення й можемо говорити про 150-170 тисяч”, – сказав Андрющенко у прямому ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі українського іномовлення UA.
Він зазначив, що людям, як і раніше, доводиться проходити через фільтраційні табори, які облаштували росіяни.
“На в’їзд до міста фільтраційна процедура набагато простіша сьогодні, враховуючи те, що люди їдуть не з території, підконтрольної Україні, а з окупованої. Тож окупанти більш-менш пропускають. До того ж, запрацювали фільтраційні пункти всередині міста за допомогою державних волонтерів Російської Федерації. Тому сама процедура фільтрації всередині міста також прискорюється. Але людей попереджають, що найближчим часом вони не зможуть залишити містом”, – розповів Андрющенко.
Він підтвердив інформацію про те, що населенню Маріуполя окупанти активно накидають ідею про те, що місто тепер є частиною Росії. Тим часом росіяни посилюють режим у місті.
“Ми бачимо це внутрішнє посилення режиму через фільтраційні процедури. Ми дивимося на прогнози, вони дуже, на наш погляд сумні, тому що, на відміну від інших знову окупованих міст, ми не спостерігаємо введення репресивної машини у вигляді Росгвардії або кадировців, яких уже вивели. Тобто ми підозрюємо, що буде сценарій маргіналізації населення у підтримці різного типу бандформувань, тобто місто контролюватимуть бандформування. І, на наш погляд, це один із найгірших сценаріїв, які можуть бути. Це призведе до скорочення чисельності населення та самодепортації частини маріупольців до Росії. Вони шукатимуть порятунку. Це також ми розуміємо”, – припускає Андрющенко
Він зазначив, що повернення людей ставить під загрозу гуманітарну ситуацію в Маріуполі.
“На сьогодні якщо ми говоримо про медицину, у місті дуже умовно працюють дві лікарні, бо катастрофічно не вистачає лікарів, адже їх вивезли до Донецька і досі не повернули. Бракує не те що профільних лікарів. Банально терапевтів не вистачає. Немає аптек, немає ліків, централізованих постачань немає. Тому навантаження лише збільшується. При цьому сама окупаційна влада фіксує у своїй пропаганді гуманітарну допомогу Маріуполю. Наприклад, вони вдзвітували, що за останній місяць було ввезено до міста близько 100 тисяч продуктових наборів, які роздали маріупольцям. А в нас маріупольців лише за скромними підрахунками 100-130 тисяч. Тобто кожен маріуполець отримав продуктовий набір один раз на місяць від окупаційної влади. Про яке покращення гуманітарної ситуації може йтися? А тепер навантаження ще збільшиться. Тобто точно краще не буде. Люди просто тягнуться за останньою надією. Це навіть не надія. Вони шукають місце, де сховатися, де жити. Дуже поширений випадок, коли маріупольці виходить на контакт зі своїми знайомими, друзями, які евакуювалися та перебувають на території, підконтрольній Україні, в яких залишилося відносно нормальне житло. Вони домовляються, заходять до вцілілого житла, оселяються там”, – розповів Анрющенко.
Читайте також:
Україна розпочала переговори щодо евакуації тяжко поранених воїнів з “Азовсталі” – Верещук