Візит російського диктатора Путіна до свого білоруського колеги Лукашенка мав кілька цілей. Про це сьогодні, 25 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів радник керівника Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк.
Першу мету Подоляк охарактеризував як “скомороші танці”.
“Путіну хотілося показати свою подовжену посмішку, наговорити якихось кринжевих речей і так далі. Тобто це пропагандистський тур”, — сказав він.
По-друге, це можливість для Путіна перед місцевими і російськими телекамерами “надути” свою значимість.
“Він надувається. Мовляв, дивіться, у мене є стратегічні можливості, я продовжую війну. Я відкрив другий фронт на півночі Харківської області. У нас зараз будуть ядерні випробування. Бійтеся мене. І паралельно з цим він каже: ми ж запропонували переговори, давайте ці переговори проведемо на умовах, що Україна визнає свою поразку, віддає території, на яких ми зараз перебуваємо, не висуває ніяких претензій і не відмовлятися від своєї суб’єктності”, — зазначив Подоляк.
“Людина з таким світоглядом не потребує додаткового аналізу, окрім як психіатричного. Надувний персонаж у скоморошому обличчі”, — додав радник глави ОПУ.
По-третє, візит Путіна до Мінська не вартий уваги. Уваги варті дані розвідки щодо готовності або неготовності Білорусі безпосередньо брати участь у війні проти України.
“Розвідка відстежує все, що відбувається. Тобто чи змінюється там логістика, чи відбувається військове пересування на території Білорусі, чи є концентрація військових, техніки. Це важливі параметри, їх потрібно аналізувати. А оцінювати візити, заяви, посмішки та кривляння примітивної людини — це дивно. Це все не має жодної цінності, крім того, що персонаж, який надувається, розповідає про те, що в нього є стратегічні ресурси”, — наголосив Подоляк.
Лукашенко перебуває в іншій ситуації.
“Його Путін завжди використовує як віп-агітатора. У ситуації, в яку він потрапив, йому потрібно зробити висновки та вибір. Те, що Путін недієздатний, неадекватний, Лукашенко прекрасно розуміє. Зараз Лукашенко розуміє, що ця війна завдає тільки гігантські збитки. І йому нецікаво втягувати Білорусь у цю війну в тих обсягах, у яких хоче Путін”, — вважає спікер.
Як заявив Путін у Мінську, під час візиту він обговорював із Лукашенком участь білоруської сторони в навчаннях із ядерною зброєю.
“Що стосується ядерних тактичних випробувань, це більш глобальне питання. Для мене загадка, чому західні країни, інституції, які мають відношення до контролю за ядерною зброєю, якось байдуже ставляться до періодичних “ядерних” заяв Путіна. Було б краще, якби вони більш жорстко на все це реагували”, — прокоментував радник глави ОПУ.
“Підсумуємо. Перше — візит Путіна до Мінська несуттєвий. Друге — все, що відбувається на території Білорусі, активно відстежує наша розвідка. Третє — суб’єкт Путін, який надувся від своєї важливості та значущості, намагається продавити свої стратегічні плани. І четверте — все, що стосується якихось політичних конструкцій Путіна, не має жодного значення. І я б рекомендував не звертати на це жодної уваги”, — резюмував Михайло Подоляк.
Читайте також: Зустріч Путіна і Лукашенка в Мінську — рутинна робоча планерка: хитрощі диктаторів викрив політичний аналітик
Нагадаємо, Путін прибув до Мінська пізно ввечері 23 травня. Він заявив, що під час свого візиту має намір обговорити з Лукашенком участь білоруської сторони в навчаннях із нестратегічною ядерною зброєю. З 25 годин, які Путін пробув у Мінську, 14 годин пішло на спілкування диктаторів двох країн.
Росія перекинула в Білорусь свою тактичну ядерну зброю 2023 року. За даними західних ЗМІ, її було розміщено в місті Осиповичі, що приблизно за 200 км від кордону з Україною. Білоруські військові можуть запускати ядерні боєголовки за допомогою ракет “Іскандер”, які Москва поставила Мінську 2022 року. Тактичні боєголовки мають дальність дії до 300 км. Потенційно подібна ракета здатна вразити цілі в країнах Балтії, Польщі та Україні.
Читайте також: У подарунок Путіну Лукашенко змінив начальника Генштабу Білорусі на “яструба” — подробиці від Латушка