Російські активи в країнах Заходу поки що зберігають статус заморожених, і досі немає одностайного рішення саме про їхню конфіскацію. Дискусії на цю тему зумовлені низкою причин. Про це 4 травня в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів кандидат економічних наук Іван Ус.
Дискусія про вилучення російських заморожених активів ведеться з 2022 року — з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, коли в Європі були заморожені перші активи Центробанку РФ. І в той час уся європейська преса писала, що ці кошти передадуть Україні.
Приблизно в червні 2022 року була заява глави Центрального банку ЄС про те, що це не можна робити, оскільки підірве довіру до банківської системи Європейського Союзу, послабить його економіку. І була велика кількість інших аргументів, чому не можна конфіскувати російські заморожені активи.
“Відтоді ведеться дискусія, вона не припинилася і до сьогодні. Шукають різні аргументи, юридичні механізми, як можна вилучити ці активи з урахуванням міжнародного права”, — зазначив Ус.
На початку січня цього року нобелівський лауреат з економіки Джозеф Стігліц написав статтю на цю тему. Він зазначив: дійсно, є побоювання, що вилучення росактивів підірве довіру до країн, які це зроблять. Але при цьому він наводить інші аргументи. По-перше, коли заморозили російські активи, це не підірвало довіру. По-друге, всі ці кошти зберігаються в країнах Заходу (їх немає в Китаї, в Індонезії, в Індії, Бразилії, Пакистані тощо) — бо є довіра до Заходу. І говорити про те, що ця довіра може змінитися, поки що підстав немає.
“Далі Стігліц пише, що якщо не ухвалити рішення про вилучення активів країни-агресора, то це буде сигналом усьому світу, що можна підривати світоустрій, порушувати світовий порядок і бути впевненим, що з вашими грошима, які зберігаються на Заході, нічого не буде”, — додав Ус.
До цієї дискусії долучилося багато світових економістів, юристів. Агентство Bloomberg опитало юристів: наскільки законною буде конфіскація російських державних активів.
“Юристи сказали — без проблем. Вони навіть висунули такий термін — злочин проти всіх. І саме так треба класифікувати дії Росії, і це спростить передачу її активів Україні”, — продовжив експерт.
Зараз у Євросоюзі проти конфіскації активів виступає Німеччина. Бо вона побоюється, що це створить прецедент для конфіскації німецьких активів за агресію в період Другої світової війни. Хоч Друга світова і закінчилася 80 років тому, в 2022 році Польща висунула позов проти Німеччини в розмірі понад 1,3 трлн доларів як репарації за свої втрати під час Другої світової.
“І суди досі ухвалюють рішення стосовно тих чи інших суперечок часів Другої світової війни. Це позови саме до Німеччини про те, що треба заарештувати німецьке майно за кордоном. І Німеччина боїться, що якщо Україні передадуть російські гроші, то це буде прецедент, який можна використати проти самої Німеччини. Тому дуже важливо, щоб фінальне рішення про конфіскацію російських активів наголошувало на його ексклюзивності щодо України, і що воно не поширюватиметься щонайменше на Другу світову війну, щоб Німеччина була спокійна”, — наголосив Ус.
Читайте також: Це всього лише бравада: можливість заарештувати активи Заходу в Росії оцінив економіст
Нагадаємо, в Євросоюзі ухвалено рішення про передачу Україні дивідендів від заморожених на Заході активів Центробанку РФ, але немає остаточного механізму саме про конфіскацію коштів. На цей час заморожено близько 300 млрд доларів (понад 200 млрд — у ЄС) суверенних активів РФ. З вилучених доходів від цих активів Україна зможе отримувати 3 млрд щорічно, а ще 10% планують перераховувати до бюджету Євросоюзу, щоб використовувати для підвищення потенціалу української оборонної промисловості.
Крім того, 16 квітня Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) ухвалила резолюцію про підтримку відновлення України коштом активів Російської Федерації. У документі йдеться вже не про дивіденди, а про використання і тіла активів. Але резолюція має рекомендаційний характер для країн.
Читайте також: Відсотки від заморожених активів РФ необхідно спрямувати на закупівлі зброї для України, — президент Єврокомісії