Канцлер Німеччини Олаф Шольц сам окреслив “червоні лінії” в постачанні озброєння Україні, і не хоче їх переступати. Єдине, що сьогодні може заважати лідеру ФРН у питанні передачі ракет TAURUS, це внутрішньополітична ситуація в Німеччині. Таку думку озвучив політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 25 квітня.
Він наголосив, що Німеччина на сьогодні посідає друге місце в рейтингу допомоги Києву. Проте питання постачання TAURUS не можна знімати з порядку денного, зазначив спікер. На думку Чаленка, його буде вирішено позитивно.
“Шольц сам для себе окреслив певні “червоні лінії”, які не хоче переступати в питанні поставок озброєння в Україну. Німеччина, я нагадаю, посідає другу позицію за рейтингом допомоги Українській державі. І плюс основні консультації зараз ведуться щодо передачі Києву додаткових систем ППО, таких як Patriot, IRIS-T. Проте питання передачі ракет TAURUS однаково не можна знімати з порядку денного”, — сказав Чаленко.
Раніше Олаф Шольц фактично прив’язував цю тему до надання далекобійних ракет ATACMS Сполученими Штатами, доповнив політолог.
“Причому йшлося не про касетну варіацію з дальністю на 160 кілометрів, а про фугасну — до 300 кілометрів. І, як ми бачимо, зрештою з боку Сполучених Штатів дійсно є вже “зелене світло”. Єдине, що сьогодні може все-таки заважати Шольцу в питанні передачі ракет TAURUS, це внутрішньополітична ситуація в Німеччині, де опозиція використовує цю тему, щоб безпосередньо тиснути на канцлера і в такий спосіб знижувати його рейтинг”, — сказав Чаленко.
Політолог припускає, що Шольц, найімовірніше, не хоче здатися слабким і таким, що йде на повідку в опозиції.
“Тому для України було б непогано, щоб внутрішньонімецька дискусія все-таки зменшила оберти, а питання надання ракет лобіювали партнери України. Ми вже бачимо, що фактично таку розмову з Берліном веде Британія та інші країни. Але знову ж таки, в самому уряді Шольца та ж Анналена Бербок (очільниця МЗС Німеччини, — ред.) підтримує надання Україні ракет. Тому, я думаю, це питання вирішуватиметься позитивно для України”, — акцентував Чаленко.
Він також зауважив, що Україна сьогодні потребує далекобійної зброї, не тільки додаткових систем ППО.
“Німеччина має розуміти, що Росія готує наступ на початок літа, збирається організувати мобілізацію понад 300 тис. осіб. Відповідно, Україна потребує не тільки систем ППО, а й, звісно ж, таких далекобійних ракет, які дадуть змогу діставати ворога далеко в тилу, на суверенній території України”, — доповнив спікер.
Політолог звернув увагу й на те, що Німеччина ніколи не хоче перебувати в авангарді надання того чи іншого озброєння Україні, сторониться цього процесу.
“Тобто ми бачимо політику — якщо надавати щось, то разом. Але в темі саме далекобійного озброєння інші партнери України вже ухвалили відповідні стратегічні рішення. Тому зараз Берліну досить складно відповідати на критику стосовно “Таурусів”. Тим паче, в умовах формату “Рамштайн” роль окремих держав-учасниць саме знижується, а підвищується роль коаліцій. У межах формату їх уже створено вісім. Зокрема діє коаліція з далекобійного озброєння, яку очолює Франція. Тому в цьому питанні, я думаю, Німеччина може не боятися якоїсь особистої відповідальності і запитань з боку тієї ж Російської Федерації. Берліну слід переглядати свої позиції щодо далекобійного озброєння”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: TAURUS для України: кілька причин, через які Шольц побоюється передавати ракети, назвала Розе
Нагадаємо, керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко висловив думку, що надання Києву далекобійних ракет ATACMS, що передбачено законопроєктом про допомогу Україні, має не тільки практичне, але й символічне значення. Це — аргумент для активізації переговорів із Німеччиною щодо передачі ракет TAURUS.
Читайте також: Німеччина залишиться лідером Європи у допомозі Україні, — німецький політолог