Путін нелегітимний, російські нафтопереробні заводи (НПЗ) — законні цілі для Сил оборони України, а Російська православна церква (РПЦ) — це інструмент російської пропаганди. Усі ці резолюції були проголосовані Парламентською асамблеєю Ради Європи (ПАРЄ). Міжнародні партнери України вже охарактеризували ці рекомендації як історичні. Підсумки сесії зі Страсбурга підбив кореспондент телеканалу FREEДОМ Олег Борисов.
Це був один із найпродуктивніших тижнів для України. Саме так оцінюють роботу ПАРЄ міжнародні партнери. Безліч резолюцій, які стосуються і підтримки України в питанні її відновлення коштом заморожених російських активів, і пошуку механізмів для притягнення Росії до відповідальності за її агресію, і пошуку можливостей для повернення цивільних українців, яких незаконно утримує Росія.
Так, 16 квітня ПАРЄ ухвалила резолюцію про підтримку відновлення України коштом активів Російської Федерації. Її положення викладені всього на чотирьох сторінках, але цей документ має історичне значення.
“ПАРЄ — це одна з найбільш авторитетних міжнародних організацій. Якраз на парламентському рівні дуже важливо сьогодні продовжувати ті рішення, які вона ухвалює на підтримку України, починаючи з 2014 року. Я дуже сподіваюся, що ця резолюція [про відновлення України] стане тією точкою відліку для вже реального заморожування російських активів і передачі їх Україні в тій чи іншій формі, а також буде створено повноцінний компенсаційний механізм. Тому що ми всі розуміємо, що за цю війну має заплатити Путін і російський народ”, — наголосив голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук.
Ще два роки тому було складно уявити, що в стінах ПАРЄ можна буде почути заклики до надання зброї Україні. Але сьогодні ці стереотипи зруйновано. Прямо з трибуни президент ПАРЄ Теодорос Русопулос озвучив чіткі вимоги. І це не просто слова. Це підтвердження того, що у Страсбурзі, майже за 3000 км від українського фронту, розуміють, що таке війна і наскільки вона небезпечна для всієї Європи.
“Агресивна війна в Україні продовжує щодня приносити смерть і страждання її народові, і безсумнівно залишатиметься головним питанням нашого порядку денного. Україна вже третій рік мужньо бореться проти жорстокої російської агресії. Україна потребує нашої підтримки й не тільки на словах. Зараз вона потребує зброї, яка дасть їй змогу продовжувати захищати себе, захищати всіх нас і захищати найфундаментальніше право, закріплене в Європейській конвенції з прав людини, — право людей на життя. Україна веде цю війну не тільки за власну свободу і суверенітет, а й за свободу всіх нас”, — акцентував Русопулос.
Окрім резолюцій, варто звернути увагу і на дискусії, сайдівенти, які проводяться в ПАРЄ. Пошуки механізмів повернення цивільних українців, яких російські окупанти незаконно утримують у в’язницях. Робота з цього питання ведеться. Результати є, але в цілях безпеки поки що без розголошення.
“Цей захід покликаний змінити цю ситуацію, щоб більше про це говорити, бо питання цивільних заручників досі недостатньо висвітлене”, — зазначила віцепрезидентка ПАРЄ Олена Хоменко.
“У питанні звільнення українських громадян ми маємо звертатися до існуючих механізмів Міжнародного комітету Червоного Хреста, який отримує багато коштів і має виконувати свій мандат. Саме ці люди мають розшукувати цивільних у полоні та також військовополонених”, — додала глава української делегації в ПАРЄ Марія Мезенцева.
Наратив російської пропаганди про втому Європи від війни в Україні розвінчали в ПАРЄ. Це підтверджує і глава литовської делегації Емануеліс Зінгеріс, який працює в ПАРЄ понад 30 років. Він каже, що такої колосальної консолідації навколо України ще не бачив. Зінгеріс прокоментував голосування за резолюцію “Смерть Олексія Навального і необхідність протистояти тоталітарному режиму Володимира Путіна та його війні проти демократії“, яке відбулося 17 квітня.
“Те, що відбулося вчора, це унікально. Я в ПАРЄ з 1993 року, але такого не пам’ятаю. Резолюцію одноголосно підтримали представники всіх парламентських партій, навіть найбільш ліві комуністи з Італії чи з Португалії. Україна легітимно знищує ворожі цілі на території Росії. Це легітимно з погляду міжнародного права, тому що ви — країна, на яку напали, і ви маєте право на самооборону по цілях поза Україною. Європейські парламентарії всі вже чітко усвідомлюють, що Росія йде з війною на Європу. Не було жодного, який би не розумів, що це не тільки війна Росії проти України”, — заявив Зінгеріс.
Тим часом уже розробляються нові резолюції, які розглядатимуться на літній сесії ПАРЄ. За словами української делегації, у червні Асамблея може проголосувати за механізм і юридичне обґрунтування передачі заморожених російських активів Україні.
Читайте також: “Це важливо для історичної справедливості”: підсумки весняної сесії ПАРЄ підбиваємо з Єлизаветою Ясько
Нагадаємо, весняна сесія ПАРЄ відбувалася у Страсбурзі (Франція) з 15 по 19 квітня. Тема України та протидії російській агресії була ключовою:
- 16 квітня було проголосовано резолюцію про підтримку відновлення України коштом активів Російської Федерації;
- 17 квітня ПАРЄ ухвалила резолюцію, в якій визнала президентство Путіна нелегітимним;
- 18 квітня підтримано резолюцію, в якій ПАРЄ закликає ухвалити Екологічний договір для України;
- 18 квітня відбулося обговорення теми “Жертви насильницьких зникнень: як РФ захоплює українських цивільних і порушує міжнародне право“.
Читайте також: В ПАРЄ показали справжнє ставлення до путінського режиму: на важливі моменти звернув увагу Гончаренко