Україна повідомила про більш ніж 14 тисяч цивільних осіб, які потрапили в російський полон, причому 2000 з них — старші за 70 років. Це офіційні цифри, надані правозахисними організаціями, але відомо, що ці цифри вищі. Дуже важливо встановити офіційне місцеперебування кожної людини, щоб спільно з неурядовими організаціями та міжнародними спільнотами звільнити їх, зібрати докази злочину і домогтися справедливості. Про це сьогодні, 18 квітня, заявив президент Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Теодорос Русопулос, повідомляє FREEДОМ.
“Ніхто не може бути підданий насильницькому затриманню. Конвенція ООН забороняє це. Що означають насильницькі затримання з погляду людських страждань? Це викрадення, утримання під вартою без зв’язку із зовнішнім світом, тортури, позасудові страти. Систематична практика насильницьких затримань являє собою злочин проти людства. І сьогодні ми з упевненістю можемо сказати, що насильницькі затримання стали візитною карткою Російської Федерації”, — зазначив він.
Русополос звернув увагу, що українська судова система сильно перевантажена більш ніж 120 тис. кримінальних справ, пов’язаних із воєнними злочинами, зареєстрованими генеральним прокурором України.
“Як можна звільнити систему від такого важкого тягаря і при цьому домогтися справедливості для жертв? Справа українських цивільних жертв незаконних затримань і тортур російськими військами 2022 року, передана в інший куточок планети, в Аргентину, може стати історичним кроком для українських жертв. Це перша справа, в якій принцип універсальної юрисдикції застосовується до злочинів, скоєних Росією в Україні. Якщо справа буде прийнята аргентинськими прокурорами, це буде проривним кроком. Це допоможе розвантажити судову систему України та проявити солідарність із країною, яка переживає горе. Але перш за все, це зробить світ меншим для злочинців”, — наголосив президент ПАРЄ.
Він додав, що тоді воєнні злочинці зрозуміють, що на планеті майже немає місця, де вони можуть жити спокійно.
Нагадаємо, весняна сесія ПАРЄ проходить у Страсбурзі (Франція) з 15 до 19 квітня. Тема України та протидії російській агресії — ключова. 16 квітня було проголосовано резолюцію про підтримку відновлення України коштом активів Російської Федерації. 17 квітня ПАРЄ ухвалила резолюцію, в якій визнала президентство Путіна нелегітимним.