Україні у виробництві дронів потрібно переходити на високотехнологічні проєкти. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив командир спецпідрозділу ударних дронів “Білий орел” Валерій Боровик.
Він зазначив, що наразі проблемою для підрозділів, які працюють на передовій, є той факт, що велика кількість дронів не можуть подолати російську РЕБ.
“Зараз дуже багато уваги зосереджено на FPV-дронах, з яких не всі долітають, а точніше 70-80% не долають ту стіну РЕБ, яку фактично росіяни побудували по всій протяжності лінії зіткнення. Тому тут треба переходити вже на високотехнологічні речі, проєкти, на ті вже дрони, які проявили себе на передовій, які будуть проявляти себе на передовій… Якщо з 2 млн дронів, які збираються побудувати, буде 1,5 млн FPV-дронів, то це біда”, — сказав Боровик.
На його думку, акцент має робитися на дрони, здатні долати ворожі системи протидії, які нестимуть більше озброєння, більшу вагу бойових частин, які зможуть працювати через спеціальні мілітарі-канали.
“FPV-дрони потрібні, але не в таких кількостях. Гроші мають витрачатися на, ще раз повторюю, українські розробки з хорошою системою зв’язку, телеметрії, відеопозиціонування тощо. Потрібно досягати різними засобами, а не тільки в топку кидати FPV-дрони”, — вважає командир спецпідрозділу ударних дронів “Білий орел”.
Він повідомив також, що Україна працює над збільшенням дальності безпілотників.
“Потрібно готуватися до різних типів безпілотників, які літатимуть уже за 800 кілометрів, тисячу й далі — до 2 000. Я знаю, наші друзі роблять такі розробки в реактивному плані. У нас розробка “Київська Русь”, поставлю три крапки”, — сказав Боровик.
Він також розповів, що вже є випадки застосування штучного інтелекту в дронах.
“Уже був прецедент, коли дрон сам ухвалив рішення, знайшов об’єкт і знищив його. Тобто яким чином він це робить? У його пам’ять завантажується інформація про необхідні цілі. Припустимо, йому кажуть: “Так, ми бронетранспортери сьогодні не чіпаємо в цьому завданні, ми б’ємо по САУ, шукаємо РЕБ або танки”. І він уже летить конкретно на цей об’єкт, який у нього закладений у пам’яті як пріоритетний, і він по них б’є. Звичайно ж, можна вибудувати різні системи пріоритетності. Тобто ти можеш поставити мету як пріоритетну, якщо він не знайшов її протягом якогось періоду часу, він перемикається на другорядну мету. Або ти можеш поставити завдання, що якщо в цьому квадраті, куди він летить, він не знаходить цей об’єкт, він може шукати інший об’єкт. І тоді ти даєш право машині за допомогою штучного інтелекту визначити, зараз йому бити чи ні. Тобто фактично ухвалює рішення машина на основі завантаженої в її “мізки” інформації, уже не пілот натискає на кнопку”, — пояснив Боровик.
Він повідомив, що зараз на українських полігонах проводяться випробування системи доведення до цілі. На думку Боровика, війна дає поштовх для різкого розвитку штучного інтелекту в тематиці дронів.
Читайте також: Українські “Валькірії” “полюють” на Бахмутському напрямку — репортаж з передової (ВІДЕО)
Нагадаємо, Велика Британія, яка очолює коаліцію дронів, повідомила про намір передати Україні нову технологію, розроблену у співпраці зі США та іншими партнерами. Це нові ройові безпілотники, якими керуватиме не живий оператор, а штучний інтелект.