У євроінтеграційних процесах Україна займає проактивну позицію та задає вектор руху європейським партнерам. Про це сьогодні, 5 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.
“Найближчими днями має бути саміт Європейського Союзу. Якщо на цьому саміті питання про переговорні рамки буде вирішено, то далі вже буде узгоджуватися, власне кажучи, технічна сторона — це саме технічний початок переговорів. Це буде тривалий процес, на кілька років як мінімум”, — сказав він.
Політолог пояснив, що українська сторона наполягає на тому, щоб питання було вирішене саме в березні, бо вже влітку відбудуться вибори до Європарламенту, потім — формування нового складу Єврокомісії, через що на кілька місяців може виникнути пауза в переговорному процесі.
Фесенко зазначив, що під терміном “переговорна рамка” розуміється набір тем для перемовин: ідеться про понад 30 напрямів.
“За кожним із цих напрямів треба сформувати зміст. Про що саме будуть вестися переговори, за якими конкретно темами? Теми можуть коригуватися під час переговорів. Але ось набір цих тем можна сформулювати вже зараз. Українська сторона підштовхує європейських партнерів до того, щоб переговорний процес ішов швидше. Це в наших інтересах”, — наголосив він.
Політолог звернув увагу, що Україна не чекає, поки будуть розв’язані якісь питання в Брюсселі й їй щось запропонують.
“Це дає нам змогу рухатися набагато швидше, ніж, наприклад, країнам Західних Балкан, які ведуть переговори з Європейським Союзом — деякі вже 10 років, деякі вже мало не 15 років, й вони і свої зобов’язання виконують не в повному обсязі, й немає, на жаль, конкретики в переговорному процесі за багатьма позиціями. І це уповільнює переговорний процес. А ми ось якраз частіше задаємо подальший вектор руху, ніж наші європейські партнери”, — сказав політолог.
Читайте також: Це відважне рішення України — під час безжальної агресії РФ продовжувати політику зближення з ЄС, — Ауштрявічюс
Нагадаємо, 14 грудня 2023 року Брюссель оголосив про початок переговорів про вступ України до ЄС. Але шлях до євроінтеграції почався задовго до цього. У 2014 році Брюссель підписав із Києвом Угоду про асоціацію, а 2016 року Україна приєдналася до Поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі. У 2017 році українці отримали можливість безвізового в’їзду до країн Шенгенської зони, а у 2022 році Україна стала кандидатом у члени ЄС.