У другому турі президентських виборів у Фінляндії переміг колишній прем’єр-міністр Александр Стубб. Він стане 13-м президентом країни — новим головнокомандувачем, який визначатиме вектор зовнішньої політики. Стубб уже заявив про подальшу підтримку України та назвав Фінляндію сильним членом НАТО, повідомляє FREEДОМ.
Це були перші вибори президента у Фінляндії від моменту її приєднання до НАТО. Новообраний глава держави Александр Стубб є членом правоцентристської партії “Національна Коаліція”, яка перемогла на парламентських виборах торік. Його президентський термін розпочнеться від 1 березня і триватиме 6 років.
“Я дуже рада, що Александр Стубб переміг, і хочу, щоб він добре представляв Фінляндію, розвивав наші стосунки з іншими країнами, з Європою, з США і з НАТО. Це моє побажання”, — сказала жителька Гельсінкі Сату Лаппалайнен.
“Я голосувала за Хаавісто, тож, звісно, я трохи засмучена, але вже є як є. Це демократія, тож ми приймаємо результат”, — поділилася жителька Гельсінкі Юлія.
“Я почуваюся цілком щасливим. Я маю визнати, що обидва кандидати були для мене, скажімо так, нормальними, тож я не мав дуже сильної позиції з приводу того, хто має перемогти. Я просто відчуваю, що в обох випадках ми отримали хорошого президента”, — каже житель Гельсінкі Антту Альберг.
У політичному житті країни Александр Стубб ще з двохтисячних років і відтоді неодноразово очолював Міністерство закордонних справ Фінляндії. У 2014-2015 роках був прем’єром, після — міністром фінансів. Також у нього за плечима чималий досвід роботи в Брюсселі: спершу посада аналітика в представництві Фінляндії при ЄС, робота радником президента Єврокомісії, далі — успішне обрання до Європарламенту вже від “Національної Коаліції”. Стубб був упевненим послідовником вступу Фінляндії до НАТО ще в той час, коли така думка була непопулярною у фінському суспільстві.
Переможець президентських перегонів пообіцяв продовжити всіляко підтримувати Україну і максимально віддалятися від Москви. Найближчий сусід країни — Росія, кордон Фінляндії з якою становить понад 1300 км.
“У нас зараз немає політичних стосунків із Росією, і я не бачу можливості їх відновлення в найближчому майбутньому. Причиною, звичайно ж, є те, що ми не можемо мати політичних стосунків, поки Росія не припинить свою війну та агресію проти України”, — заявив Стубб.
Його суперник у президентських перегонах Пекка Хаавісто — член партії “Зелений союз”. У минулому теж обіймав посаду міністра закордонних справ, а також міністра довкілля і міністра з питань розвитку Фінляндії. На відміну від виборців Скубба, які здебільшого є менеджерами, підприємцями та пенсіонерами, аудиторія Хаавісто — це наймані працівники та студенти, попри той факт, що він на 10 років старший за свого 55-річного опонента. Хаавісто прийняв програш і подякував Стуббу за чесну конкуренцію.
“Мені потрібно подякувати Александру, і також усій моїй команді. Це була чесна кампанія, тут не було жодних махінацій… Найтепліші вітання команді Александра”, — сказав Хаавісто.
Як стверджують експерти, така схожість у позиціях щодо НАТО і підтримки України в обох кандидатів пояснюється однозначними настроями всередині фінського суспільства. За словами аналітиків, це пов’язано з тим, що Фінляндія довгий час перебувала під сильним впливом Москви в питаннях зовнішньої політики.
“Поки гніт був сильний, фіни розігрували, так би мовити, лояльність якоюсь мірою, але щойно в них з’явилися можливості щодо вступу в міжнародні організації та рука Кремля ослабла, вони почали дуже різку антиросійську, антипутінську риторику”, — коментує кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко.
Нагадаємо, Фінляндія повністю закрила сухопутний кордон із Росією через наплив нелегальних мігрантів із Близького Сходу. Влада називає це рішення необхідним і усвідомленим, оскільки стихійна міграція з боку РФ може становити серйозну загрозу національній безпеці та громадському порядку. Також під приводом загрози для національної безпеки фінський уряд блокував угоди продажу нерухомості для громадян РФ.
Читайте також: Обидва кандидати мають жорстку позицію щодо Росії — у Фінляндії відбувся другий тур виборів президента (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, за Стубба проголосували 51,6% або 1 млн 575 тис. 211 виборців. За його конкурента — Хаавісто — 48,4% або 1 млн 476 тис. 548 виборців. Явка у другому турі становила 70,7%.