У межах першого етапу договору між Ізраїлем і ХАМАС про тимчасове припинення вогню та обмін заручниками передбачалося, що буде звільнено 50 ізраїльтян. З якихось причин оперативного характеру уряд Ізраїлю вважав допустимим і достатнім такі умови. Таку думку сьогодні, 24 листопада, в ефірі телеканала FREEДОМ висловив ізраїльський політолог, громадський діяч Михайло Пелліверт.
За його словами, в оригіналі угода мала розпочатися вчора, з невідомих нам причин вона зірвалася.
“Форс-мажори можна очікувати до останньої хвилини. На жаль, репутаційно ХАМАС не є стороною, яка за традицією виконує всі обіцяні пункти угоди. В Ізраїлі б сказали, що не йдеться про перемир’я, йдеться про гуманітарну паузу. Ізраїлю трохи незручно визнавати ту неприємну правду, що нам довелося якоюсь мірою піти на вимоги терористів. Від самого початку заявлені умови для подібної гуманітарної паузи були зовсім інші, вони були жорсткішими. Ізраїль вимагав, по-перше, інформацію про всіх ізраїльських викрадених, по-друге, вимагав, щоб Червоний Хрест їх відвідав, вимагав обмін за формулою “всі на всі””, — сказав Пелліверт.
Також політолог прокоментував заяву міністра оборони Ізраїлю про те, що війна з ХАМАС триватиме ще мінімум два місяці. За його словами, 4-денна гуманітарна пауза буде лише “коротким перепочинком, після якого інтенсивні бої триватимуть, і ми тиснутимемо на противника, щоб повернути ще заручників”.
“Мене дуже бентежать такі чіткі точні терміни, які називає міністр оборони, до нього міністр закордонних справ кілька днів тому заявив, що в Ізраїлю є дипломатичний карт-бланш, як він оцінив, до кінця листопада. Мені здається, це сьогодні контрпродуктивно. Особливо у світлі тих обіцянок, запевнень, які робить ізраїльський уряд, що війна триватиме до повного знищення ХАМАС. Повне знищення, мабуть, має на увазі не тільки військову інфраструктуру цієї терористичної організації, а й її адміністративну структуру. Для цього, за найскромнішими оцінками, знадобляться довгі місяці, називають цифру навіть у рік”, — висловився громадський діяч.
Відповідно, уточнив він, 2024 рік, якщо вірити ізраїльському уряду, буде роком бойових дій, що триватимуть.
“Можливо, не в такій активній фазі, як зараз, але якийсь більш уповільнений конфлікт. Але ситуація ускладнюється географією сектора — це одне з найбільш густо населених місць у світі. Площа цього анклаву всього лише 360 кв. км (третина міста Києва), тому говорити про якісь бойові дії у звичному для нас контексті, як, умовно, український фронт Східної Європи, не доводиться. Зараз є чимало критики на адресу міністрів уряду щодо того, що вони називають безвідповідально ці цифри. Мені здається, що на цьому етапі дуже складно говорити про два місяці війни, якщо насправді початкова мета цієї операції — знищення ХАМАС. Якщо мета залишилася, то це займе набагато більше часу”, — каже Пелліверт.
За його даними, з багатьох сотень підземних тунелів ХАМАС ізраїльська армія знищила, за різними оцінками, приблизно 15-20%, 80% все ще дієздатні. Передбачається, що в цих тунелях, зокрема, терористи утримують заручників. Тому процес руйнування тунелів пов’язаний із небезпекою для життя громадян Ізраїлю. Це ціле підземне місто — під кожним надземним квадратним кілометром сектора Гази є 2-3 км підземних тунелів.
Передбачається, що ХАМАС може вести таку війну протягом багатьох місяців, оскільки у нього є достатньо зброї і харчових продуктів, резюмував Пелліверт.
Зазначимо, що між Ізраїлем і ХАМАСом почалося чотириденне “перемир’я”. Сьогодні о 7:00 набув чинності договір про тимчасове припинення вогню та обмін заручниками. Про це сторони домовилися 22 листопада за посередництва Катару. У ЦАХАЛ повідомили, що невідомі палестинські бойовики в секторі Газа порушили режим припинення вогню вже за 15 хвилин, випустивши ракету в бік Південного Ізраїлю. Однак про зрив домовленостей не заявляли.
Читайте також: В Ізраїлі набуло чинності чотириденне припинення вогню — деталі
Нагадаємо, раніше голова Ради національної безпеки Ізраіля Цахі Ханегбі повідомив, що Армія оборони Ізраїлю досягла всіх цілей, поставлених Радою національної безпеки в межах операції зі встановлення контролю над містом Газа.