Керівна верхівка, яка прийшла до влади внаслідок заколоту в Нігері, уклала військовий союз про заснування альянсу держав Сахеля із сусідніми Буркіна-Фасо і Малі. Про це на своїй сторінці в Х (Twitter) повідомив лідер Малі. У всіх трьох країнах раніше відбулася зміна влади шляхом державного перевороту: у Буркіна-Фасо та Малі — 2021 року, а в Нігері — наприкінці липня цього року. Крім того, Буркіна-Фасо і Малі об’єднує присутність угруповань ПВК “Вагнер”, повідомляє FREEДОМ.
Буркіна-Фасо і Малі — країни відкрито орієнтовані на Москву. В обох державах під час переворотів були присутні бойовики ПВК “Вагнер”. Приходячи до влади, заколотники розривали зв’язок із Францією, а Росія, навпаки, зміцнювала там свої позиції. Нещодавній заколот у Нігері лідери Буркіна-Фасо і Малі підтримали, а тепер скріпили відносини між країнами хартією. Згідно з документом, будь-яке порушення суверенітету і територіальної цілісності будь-якої з них розцінюватиметься “як агресія проти інших учасників договору”.
“Росія всі ці перевороти, що відбуваються в західній Африці та в Африці загалом останнім часом, активно використовує: вона встановлює відносини з заколотниками, які прийшли до влади, починає постачати зброю, “вагнерівців” і таким чином нарощує свій вплив на континенті. У всіх цих трьох країнах при владі перебувають заколотники, там немає демократично обраних урядів”, — пояснила дослідниця-африканістка Марта Олійник-Демочко.
Нестабільність у регіоні — наслідок безлічі економічних і соціальних проблем. Приміром, багата покладами марганцю і золота Буркіна-Фасо — одна з найбідніших аграрних країн світу. Однак присутність у країнах Африки російського впливу лише погіршує стан справ. Неодноразово в пресі з’являлися розслідування про те, що бойовики ПВК “Вагнер” тоннами вивозять золото з країн африканського регіону. Ще одна вигода для Кремля — голосування в міжнародних організаціях деяких африканських лідерів на користь Москви. І, звичайно, створення пропагандистської картинки для внутрішнього споживача — на державному телебаченні часто спростовують дипломатичну ізоляцію Росії дружбою з африканськими лідерами.
“Проблема в тому, що політика Росії щодо африканських держав насправді є неоколоніалістською, і ці впливи в Африці Росії потрібні для двох причин: щоб викачувати ресурси подібно до тих неоколоніалістів нібито, про яких міркує Росія, і щоб, так би мовити, відродити щось від колишнього впливу Радянського Союзу”, — зазначив політолог-міжнародник Володимир Воля.
Росія своєю чергою допомагає таким режимам в Африці силовою підтримкою бойовиків ПВК. І, звісно, шантажує глобальний Південь продовольством.
“Росія допомагає їм насамперед політичними радниками, тобто це якісь певні політичні консультації. Тому “вагнерівці” — це не тільки безпека, вони часто беруть участь у розправі з опонентами, в етнічних чистках, тобто виконують таку функцію, як цементування влади цих недемократичних заколотників. Росія активно намагається залучити й зерно, вона вже пообіцяла, що відправить кораблі до Малі, до Буркіна-Фасо, до Центральної Африки — до тих країн, які є більш до неї дружніми”, — розповіла дослідниця-африканістка Марта Олійник-Демочко.
Однак вплив Москви на деякі країни Африки, впевнені експерти, недовговічний. Російська зброя та найманці з ПВК Вагнер стрімко падають у ціні після кожної невдачі на фронті в Україні.
“Якщо для африканських керівників багатьох дедалі зрозуміліше стає зрозумілим, що війна на території України складається не на користь Путіна, то з часом це зрозуміють і ці путчистські режими. Тому я думаю, що поки що можна говорити, що формується якийсь ось такий фронт — антизахідний фронт, мовляв, дивіться, Африка прокидається і Росія підтримує антиколоніальні рухи”, — висловив думку політолог-міжнародник Володимир Воля.
Уряди з антизахідною риторикою, які підтримує Москва в країнах Африки, в Білорусі, Ірані, КНДР та інших державах, — розрізнені й тримаються лише на авторитарній силі. А такі уряди хиткі й недовговічні, нагадують експерти.
Читайте також: РФ не має у своєму розпорядженні таких ресурсів, щоб взяти під контроль процеси на глобальному Півдні, — Семиволос
Нагадаємо, головним архітектором дестабілізації в Нігері та першим вигодонабувачем від держперевороту є РФ.