Головним архітектором дестабілізації в Нігері та першим вигодонабувачем від держперевороту є РФ — деталі від Добряка

Акція прибічників держперевороту в Нігері. Фото: ap.org

Першим вигодонабувачем від державного перевороту в Нігері є Росія. Таку думку сьогодні, 18 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт-міжнародник Євген Добряк.

“Цей переворот стався не просто так на рівному місці. Перший вигодонабувач — це Російська Федерація. Тому що ви знаєте, що щойно трапилася ситуація з переворотом, за кілька буквально днів представники хунти попросили допомоги у ПВК “Вагнер”. Тобто це свідчить про те, що тут був прямий вплив Російської Федерації”, — сказав він.

Добряк також нагадав, що Нігер входить до п’ятірки найбільших експортерів уранової руди. 55% усіх надходжень до бюджету країни — від торгівлі ураном, а головним торговим партнером Нігеру була Франція.

“Учора і сьогодні, 17-18 серпня, триває нарада в Аккрі, у столиці Гани, де начальники генеральних штабів і оборонних відомств усе-таки, я так розумію, хочуть ухвалити остаточне рішення: буде військова інтервенція — не буде інтервенції. Я думаю, що 50 на 50 зараз ідуть рішення”, — сказав експерт.

На думку Добряка, ситуацію в Нігері спробують врегулювати дипломатією, за чим може піти військова інтервенція західноафриканських країн.

“Інтервенція можлива. Треба відновити конституційний порядок, конституційний лад у Нігері. Але ситуація дуже непроста, тому що те, що тут видно руку Російської Федерації, це зрозуміло. Це дестабілізація і всередині Нігеру, і всередині Західної Африки, яка завжди була історично підконтрольна Франції, і, відповідно, на сьогодні блокування п’ятого експортера уранової руди у світі. Це я вважаю найголовнішим стратегічним завданням РФ на території Африки”, — сказав експерт.

Він нагадав, що російський вплив є в Малі, у Центральній Африканській республіці та в інших державах Африки. Добряк не виключає, що в разі відсутності реагування з боку Євросоюзу, США та країн Західної Африки Росія продовжить свою дестабілізаційну політику на континенті.

“Головним архітектором дестабілізації в Нігері є РФ. І я вважаю, що це одна з частин спецоперацій Російської Федерації, де вони прекрасно прорахували всі позитиви, які вони будуть як бенефіціари мати від дестабілізації в цій країні. Тобто це можливе введення далі “Вагнера” і контроль на території цієї держави. А це, як ми бачимо, і рідкоземельні метали, і уран. Так, це далі дестабілізація в Європі. Це один бік медалі. Я вважаю тільки так. Плюс це розширює зону впливу “Вагнера” і Росії на африканському континенті”, — сказав експерт. 

За словами Добряка, США насамперед цікавить звільнення демократично обраного президента Нігеру Мохамеда Базума і його родини. Водночас хунта Нігера хоче легалізувати свою владу в країні.

Читайте також: Кому вигідний переворот у Нігері, і як тепер вчинять країни світу — думки експертів

Нагадаємо, 26 липня в африканському Нігері стався державний переворот. Військові Національної гвардії затримали президента країни Мохамеда Базума й оголосили про його повалення. Вони сформували Національну раду з охорони батьківщини (військову хунту), яка 28 липня проголосила командувача президентської гвардії генерала Абдурахамана Чіані главою перехідного уряду. Ситуація в країні не стабілізувалася досі.

Прямий ефір