Акції до дня народження російського опозиціонера Олексія Навального, який зараз перебуває у виправній колонії, напередодні відбулися у низці країн. Виходили люди й у РФ, проте значно менше, ніж коли Навальний повернувся з Німеччини, де проходив лікування після отруєння, і навіть менше, ніж на антивоєнні акції у перші дні повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ зазначив російський правозахисник та журналіст, член Ради новоствореного Центру захисту прав людини “Меморіал” Олександр Черкасов.
Гість ефіру не обговорював заклик соратників Навального до росіян, які залишаються у РФ, виходити на акції, зазначивши лише, що сам ззовні, тобто з-за кордону, утримався б від такого заклику.
“Але люди, які виходять на маніфестації, роблять це за своїми внутрішніми переконаннями. Тому що Олексій Навальний багато років був людиною, яка найбільш послідовно боролася з режимом… Ті, хто вважав за потрібне вийти на знак солідарності, вони вийшли”, — додав Черкасов.
Водночас він зазначив, що таких людей стало “істотно менше”. Це правозахисник пояснює репресіями та масовим від’їздом активних росіян за кордон.
“Ми бачимо, що їх істотно менше, ніж було, скажімо, коли Навальний повернувся, коли щодня протестів затримували тисячі людей. Це приблизно стільки, скільки затримували в перші дні війни проти України, коли були масові протести… Потрібно мати неабияку мужність, щоб виходити з перспективою не тільки адміністративного, але й кримінального переслідування. Але, мабуть, люди вважають, що в якихось випадках честь дорожча”, — прокоментував Черкасов.
Він наголосив, що протести все ж таки були, і російським силовикам довелося їм протидіяти. Посилені наряди поліції були навіть на цвинтарях, влада пояснювала їх Трійцею. Однак, як зазначив Олександр Черкасов, патрулі прибрали, щойно закінчилися акції на підтримку Навального.
Читайте також: Люди масово вийдуть скоріше за межами країни, ніж усередині, — Гудков про акцію на підтримку Навального
Раніше повідомлялося, що акції на підтримку Олексія Навального 4 червня відбувалися у РФ та багатьох містах світу, зокрема, в Амстердамі, Берліні, Вільнюсі, Белграді, Батумі, Тбілісі.
Нагадаємо, 22 березня 2022 року Лефортовський районний суд Москви засудив Олексія Навального до дев’яти років позбавлення волі в колонії суворого режиму за шахрайство в особливо великому розмірі та неповагу до суду.
Документальний фільм “Навальний”, знятий канадським режисером Деніелем Роером, здобув премію “Оскар” 2023 року.