Сила ордера Міжнародного кримінального суду (МКС) і страх перед цим ордером — лише частина страхів президента РФ Володимира Путіна. Він боїться за своє життя. Таку думку сьогодні, 3 червня, в ефірі телеканала FREEДОМ висловив доцент кафедри міжнародного права Київського національного університету ім. Т. Шевченка Захар Тропін.
За його словами, формально Вірменія має заарештувати Путіна, тому що країна ратифікувала Римський статут, але паралельно вона поки що є членом Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ).
“Але там треба подивитися документи ОДКБ, щоб остаточно говорити, чи є можливість, чи ні. Річ у тім, що за статутом Міжнародного кримінального суду держава може не виконувати ордер, якщо це суперечитиме її іншим міжнародним зобов’язанням. Зокрема, США користувалися цим механізмом. Вони укладали двосторонні договори з іншими державами, за якими інші держави брали на себе зобов’язання не видавати військовослужбовців Сполучених Штатів Америки. Якщо подібне положення є в договорі ОДКБ, або ж там був, або буде укладено подібний договір між Вірменією і Росією, це може бути використано як лазівка. Якщо цього немає, то тоді відповідних лазівок немає”, — каже Тропін.
Разом із цим країни, які є членами Міжнародного кримінального суду і ратифікували Римський статут, можуть мати лазівки для невиконання рішення МКС. Так, експерт нагадав прецедент у ПАР із президентом Судану Омаром аль-Баширом.
“Коли було видано ордер на його арешт, і він прибув до ПАР, тоді місцевий суд розпочав провадження і видав постанову про те, що він повинен перебувати на території до моменту закінчення розгляду питання про його видачу Міжнародному кримінальному суду. Він того ж дня або наступного покинув територію ПАР. Тобто начебто і процесу було дотримано, що мали б затримати, і ПАР відповідно до свого законодавства, відповідно до зобов’язань за Римським статутом розпочали процедуру для того, щоб видати Омара аль-Башира до Міжнародного кримінального суду. Але він встиг якимось дивовижним чином покинути територію держави”, — розповів доцент.
Він зазначив, що подібний механізм, подібна ситуація можливі, але стосовно Путіна ПАР навряд чи підуть на цей крок.
“Я не думаю, що зараз, з огляду на тиск на ПАР і значущість цього питання, його обговорюваність не тільки в пресі, але серед фахівців, що ПАР вдасться до аналогічного механізму, аналогічних дій. Все-таки якісь сигнали або будуть, або були надіслані і Путін утримається все-таки від візиту до ПАР”, — висловив думку Тропін.
Щодо Туреччини, то, експерт нагадав, що країна не є членом МКС.
“Це [неприїзд Путіна на інавгурацію Ердогана] пов’язано з особистими якимись страхами психологічними або ще якими у Путіна і з цими проблемами. Хочу нагадати, що це давня історія, оскільки ще свого часу, коли міжнародні відносини були більш-менш нормальними, він прибував на саміти на військовому кораблі, боячись якихось там агресивних дій проти літаків, на яких він може летіти тощо. Тут можемо говорити не тільки про силу ордера і страх перед ордером, а й також про якісь особисті проблеми Путіна і його страхи”, — резюмував Захар Тропін.
Читайте також: Вірменія — не союзник Росії у війні проти України, — Пашинян
Нагадаємо, раніше Тропін заявив, що президент РФ Володимир Путін відчуває страх перед виконанням ордера МКС. З огляду на тиск на ПАР і значущість питання ордера МКС на арешт глави РФ, Путін утримається від візиту до цієї країни.