Поки не буде чіткої позиції цивілізованих країн щодо обходу санкцій Росією, ситуація не зміниться. Уперше до санкційного пакета Європейського Союзу можуть увійти обмеження для китайських компаній. Про це сьогодні, 26 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
Водночас він упевнений, що в 11-му пакеті не буде обмежень ні на золото, ні на алмази, ні на ядерну сферу.
“Практично все російське золото на 98% у 2022 році йшло до трьох країн, у три адреси. Це Туреччина, Китай і Об’єднані Арабські Емірати. До того ж цифру назвали — це 75 тонн в Арабські Емірати і по 20 тонн грубо десь золото в Туреччину і в Китай. І в цій ситуації є дуже схожа історія, така сама, як на сьогоднішній момент відбувається з російськими алмазами, які потрапляють для ограновування, наприклад, до Індії, і потім радісно йдуть на ринок Євросоюзу”, — сказав Пендзин.
За словами економіста, ситуація точно така сама, як із російською нафтою, яка потрапляє на індійські нафтопереробні заводи і потім перепродається у вигляді нафтопродуктів до Європи.
“Коли ми говоримо про золото, історія приблизно досить близька. Звичайно, що ці 75 тонн вони ж не осіли в Арабських Еміратах, вони тією чи іншою мірою переробилися, очистилися і пішли на ювелірку та на інші цілі в країни, які мають санкційні переваги і не торгують із Росією золотом. Тобто ось цей механізм, коли більша частина світу перебуває жорстко в опозиції проти РФ і чітко підтримує санкції, низка країн, скажімо так, обходить ці санкційні обмеження й активно бере участь у торгівлі. До того ж, зауважте, різко збільшили Арабські Емірати. З 1,3 тонни до 75 тонн. Або Індія по нафті в сім разів. Або, наприклад, алмази, 30% яких ідуть на індійське огранювання. Ми повинні розуміти, що доти, доки не буде чіткої позиції у цивілізованих країн щодо країн і компаній, які обходять санкційні обмеження, це триватиме”, — розповів він.
Пендзин вважає, що 11-й пакет, на який очікують, має дуже жорстко обмежити, посилити контроль за обходом насамперед товарів подвійного призначення.
“Йдеться про речі, які безпосередньо можуть сприяти відновленню російської військової машини. І, звісно, там будуть і компанії переважно з неросійською юрисдикцією. До того ж вперше в санкційному пакеті можуть з’явитися компанії китайської юрисдикції, що досить показово”, — резюмував виконавчий директор Економічного дискусійного клубу.
Читайте також: Санкції Заходу працюють: нові обмеження та реальна економічна ситуація в РФ — огляд
Як повідомлялося раніше, майже 100% експорту російського золота тепер припадає на Об’єднані Арабські Емірати, Китай і Туреччину. Хоча раніше “золоті ріки” Кремля текли, в основному, до Європи. Попри санкції, Росія продовжує заробляти на продажу дорогоцінного металу.