У ніч з 3 на 4 травня Збройні сили України (ЗСУ) з американського зенітно-ракетного комплексу (ЗРК) Patriot збили над Україною російську аеробалістичну ракету “Кинджал”.
Таким чином, ЗСУ стали першою у світі армією, яка змогла знищити російську гіперзвукову ракету “Кинджал” із ЗРК Patriot. Раніше в керівництві Повітряних сил запевняли, що в арсеналі ЗСУ немає засобів, які могли б убезпечити Україну від цих ракет.
Patriot проти “Кинджала” в небі над Києвом
4 травня Київська міська військова адміністрація (КМВА) повідомила, що внаслідок нічної атаки на столицю в трьох районах міста впало близько 10 уламків збитих російських ракет. За попередньою інформацією КМВА, системи протиповітряної оборони (ППО) збили балістичні цілі.
На основі аналізу фотографій уламків військово-аналітичне видання Defence Express припустило, що українська ППО збила ракету Х-47 “Кинджал”.
6 травня Повітряні сили ЗСУ підтвердили знищення російської гіперзвукової ракети “Кинджал”. Про це повідомив командувач ПС ЗСУ Микола Олещук.
“Вітаю український народ з історичною подією! Так, ми збили “Кинджал”, що “не має аналогів”! Сталося це під час нічної атаки 4 травня в небі Київщини. Ракету Х-47 випустив МіГ-31К з території Росії”, — написав у Telegram Микола Олещук.
Пізніше в Пентагоні підтвердили інформацію про знищення “Кинджала” із ЗРК Patriot, передає CNN.
“Можу підтвердити, що вони (ЗСУ — ред.) збили російську ракету за допомогою системи протиракетної оборони Patriot. Як ви знаєте, ця система є частиною ширшого спектра засобів протиповітряної оборони, які Сполучені Штати і міжнародне співтовариство надали Україні”, — заявив на брифінгу речник Міністерства оборони США бригадний генерал Патрік Райдер.
Представник Міноборони США наголосив, що Сполучені Штати в координації з партнерами прискорять надання Україні наземних засобів ППО і боєприпасів, щоб допомогти ЗСУ контролювати свій повітряний простір і вберегти українців від ракетних атак Росії.
Проте у військовому командуванні запевняють, що радіти поки що зарано, оскільки Збройним силам України необхідно набагато більше таких комплексів, щоб убезпечити українське небо від балістичних та інших снарядів противника.
При цьому новими цілями для випробування Patriot можуть стати вже не самі “Кинджали”, а їхні пускові установки.
Читайте також: Збиття ЗСУ ракети “Кинджал” — це історична подія — деталі від Командування Повітряних сил України
“Аналогів немає” або що з себе представляє “Кинджал”
“Кинджал” (іноді використовують назву Х-47М2) — це російський авіаційний ракетний комплекс. Багато хто називає його авіаційним варіантом операційно-тактичного ракетного комплексу “Іскандер”.
Перші випробування “Кинджала” відбулися в грудні 2017 року. Передбачалося, що ракети з цього комплексу вражатимуть як стаціонарні об’єкти, так і надводні кораблі, авіаносці, крейсери, есмінці та фрегати.
Під “Кинджали” росіяни адаптували кілька типів літаків: МіГ-31 здатні нести одну ракету, Ту-22 із загальним залпом — чотири ракети, а Ту-160 — по чотири ракети на кожному з двох барабанів.
Максимальна дальність ураження, залежно від типу літака, становить від двох і понад три тисячі км. Максимальна швидкість — до 4080 метрів на секунду. Літак може нести звичайний або ядерний заряд із масою бойової частини 500 кг.
У Росії називають ракети “Кинджал” “гіперзвуковими”, наголошуючи на тому, що ракета, після скидання в потрібній точці, далі летіла з гіперзвуковою швидкістю, перевищуючи швидкість звуку в 10 разів і маневруючи на всій траєкторії польоту. Висота польоту в момент досягнення гіперзвукової швидкості — 20 км.
Уперше про появу в Росії “Кинджалів” оголосив у своєму посланні Федеральним зборам у березні 2018 року президент РФ Володимир Путін. Під час виступу кремлівський диктатор продемонстрував присутнім відеозапис випробування ракетного комплексу.
“Найважливішим етапом розробки сучасних систем озброєння стало створення високоточного гіперзвукового авіаційно-ракетного комплексу. Як ви вже зрозуміли, напевно не має світових аналогів. Його випробування успішно завершено”, — заявив тоді Путін.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну окупаційні війська почали застосовувати “Кинджали” по українській території. Так, 18 березня 2022 року речник Міноборони РФ Ігор Конашенков заявив, що російські війська авіаційним ракетним комплексом “Кинджал” із гіперзвуковими аеробалістичними ракетами нібито знищили “великий підземний склад ракет і авіаційних боєприпасів українських військ у населеному пункті Делятин Івано-Франківської області”.
У Повітряних силах України тоді підтвердили нанесення противником удару глибоко в тилу, однак чи був це той самий “Кинджал”, тоді відповісти не змогли.
Від початку повномасштабної війни російські війська випустили по Україні понад десяток “Кинджалів”. 9 травня 2022 року росіяни масово обстріляли Одеську область, зокрема з Ту-22 було випущено три “Кинджали” в той момент, коли в Одесі з офіційним візитом перебували глава Євроради Шарль Мішель і прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
27 серпня у Вінницькій області сталася серія вибухів, які прогриміли ще до звукового сигналу повітряної тривоги. Російська авіація вдарила по об’єктах регіону одразу кількома “Кинджалами”. 26 січня 2023 року під час чергового масованого ракетного удару по Україні противник застосував “Кинджали” по енергетичних об’єктах Києва та Запоріжжя.
У ніч із 8 на 9 березня було зафіксовано рекордну кількість запущених “Кинджалів”, під ударом знову опинилися об’єкти критичної інфраструктури.
Якщо у випадку з безпілотниками і крилатими ракетами українські Повітряні сили навчилися збивати до 90% цілей, то відсоток влучань, які руйнують інфраструктуру і забирають людські життя, що залишився, припадає саме на балістичні та аеробалістичні ракети.
У зв’язку з частими ракетними ударами по території України, зокрема крилатими і балістичними ракетами, у грудні 2022 року західні партнери вирішили все-таки передати Києву ЗРК Patriot.
Примітно, що Володимир Путін, дізнавшись про передачу Україні цих зенітно-ракетних комплексів, поставився до цього скептично, і з насмішкою тоді сказав: “Поклацаємо, як горішки”.
“Що стосується Patriot — це досить стара система, і вона не працює так, скажімо, як наша С-300. Але, з усім тим, ті, хто нам протистоїть, виходять із того, що це нібито оборонна зброя. Ну гаразд, ми просто будемо мати це на увазі. І протиотрута завжди знайдеться. Тож ті, хто це робить, вони роблять це даремно. Це просто затягування конфлікту. Ось і все”, — заявив Путін після того, як Захід заявив про передачу Україні Patriot.
Дійсно, система Patriot — розробка ще 1970-80-х років минулого століття. Але вона далеко не раз відмінно проявляла себе в різних військових конфліктах. Тому вище керівництво України доклало чимало зусиль, щоб отримати у свій арсенал це озброєння.
Проте гарантій, що Patriot зможуть вражати сучасні аеробалістичні ракети, ніхто не давав, оскільки раніше подібних випадків зафіксовано не було.
І тільки після 4 травня стало зрозуміло, що навіть не найновіша військова розробка США — зенітно-ракетний комплекс Patriot — успішно пройшов нове випробування, збивши сучасний російський “Кинджал”, який нібито “не має аналогів”.
Читайте також: Patriot проти “Кинджалів”: як старий засіб ППО збиває ракету, що “не має аналогів” (ВІДЕО)
Експертна думка
Наскільки проблемними для української ППО є ракети “Кинджал”, і як змінилася система протиповітряної оборони України з появою ЗРК Patriot, в ефірі телеканалу FREEДОМ розбиралися:
- Юрій Ігнат, речник речник Командування Повітряних сил України;
- Валерій Романенко, авіаційний експерт, провідний науковий співробітник Державного музею авіації ім. О. О. Богомольця; Валерій Романенко, авіаційний експерт, провідний науковий співробітник. О. К. Антонова;
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
- Ян Матвєєв, військовий аналітик.
ЮРІЙ ІГНАТ: “Кинджал” — це той самий “Іскандер”, тільки повітряного базування
— Коли тільки перші повідомлення були про атаку “Кинджала” ще на початку війни, то багато “військових експертів” критикували нас, мовляв, “не будемо вихваляти російську зброю”, і що ця ракета не гіперзвукова.
Тут я, зокрема, погоджуся: ми брали ту інформацію, що є. А хто знав про цю ракету, окрім як самих виробників — росіян? Вони ж так її представляють, вони її так називають. Ну нехай собі називають. Називають надзброєю, яку неможливо знищити.
На сьогодні ми бачимо, що це можливо. Що ніяка вона особливо не “гіпер”. Слово “гіпер” просто прикрашає її назву, скажімо так. Путін свого часу хвалився цією ракетою, а зараз він хвалиться ракетою “Циркон”, яка вже надводного морського базування.
“Кинджал” — це, в принципі, “Іскандер-М” повітряного базування, так її можна охарактеризувати. Ми називаємо її аеробалістична ракета.
Балістика — це та ракета, що летить знизу вгору як “Іскандер-М”, скажімо. А це аеробалістична ракета, тому що її підіймає літак. Тобто цій ракеті не потрібно витрачати ресурси, час на те, щоб піднятися в повітря. Її з літака запускають, і на великій швидкості вона летить у верхніх шарах атмосфери, розвиває велику швидкість і вже балістичною траєкторією різко опускається вниз до цілі.
Так, ціль важка, безумовно, потребує певних засобів для її знищення. Саме Patriot і є таким засобом, який може її знищувати. Сподіваємося, що ЗРК SAMP/T, який буде теж в Україні, зможе робити це не менш ефективно.
Patriot — це унікальний комплекс. Раніше кремлівський диктатор говорив, що це нібито застарілий комплекс 1970-х років. Але, як бачимо, з новітньою російською “суперзброєю” він справляється, і принадність цього комплексу полягає в тому, що він може заряджати в чотири контейнери різні ракети: призначені для літаків, для крилатих ракет, а також ракети, які призначені для збиття балістичних ракет, що успішно довели наші зенітники.
На жаль, “Кинджал” — це високоточна зброя, і, за непідтвердженими даними, його вже понад 20 разів запускали по нашій території.
Скільки вони можуть їх виробляти? Ось у цьому проблема. І чи зможуть вони виробляти надалі під санкціями? У нас є доказ того, що Росія продовжує виробництво, вже є запчастини крилатих ракет — це Х-101 і “Калібр”.
Це говорить про те, що, як не крути, вони мають можливість ще виробляти ракети, але темпи виробництва не можуть бути високими. Не тому, що навіть санкції впливають на цей процес — на нього впливає все-таки технологічність виробництва. І час, який потрібен їм для того, щоб виготовляти все те, що вони випустили по нашій інфраструктурі восени і взимку.
Тому будемо спостерігати, і я думаю, розвідка має ширшу інформацію про те, скільки в них залишилося [ракет]. В офіційній інфографіці Головного управління розвідки йшлося про півсотні “Кинджалів”.
ВАЛЕРІЙ РОМАНЕНКО: З отриманням Patriot жодних обмежень на знищення російських ракет уже немає
— Згідно з інформацією Головного управління розвідки, кількість “Іскандерів” у росіян не перевищує 100-120 ракет. А з “Кинджалами” ситуація набагато простіша — там цих ракет щонайбільше два десятки, тому що самих носіїв — літаків МіГ-31 — усього близько 10.
Що стосується наших можливостей — 4 травня був Рубікон. До цього в нас були дві групи цілей: чітко сказали, що ми не можемо знищувати “Кинджали”, “Іскандери”, С-300 і Х-22 поблизу лінії фронту. Якщо залітають глибоко, то можемо, а поблизу лінії фронту не дістаємо. А все інше – крилаті ракети всіх видів, дрони та інше ми можемо знищувати.
Зараз з отриманням двох комплексів Patriot жодних обмежень на знищення російських засобів ураження вже не залишилося.
Єдине, що ми поки що не можемо “Петріотами” прикрити всю територію, тому що Patriot проти балістичних і аеробалістичних ракет діє 50 кілометрів ліворуч, 50 праворуч, 100 кілометрів по фронту. Тобто якісь найбільш важливі ділянки ми можемо прикрити.
Причому, ці ділянки можуть бути різні, тому що Patriot — це рухомий комплекс, він хоч не самохідний, але рухомий. І на автомобільному шасі він на досить великій швидкості може бути перекинутий у різні райони, приміром, з-під Києва куди-небудь під Дніпро, під Харків або в інші місця.
І таких комплексів у нас два. Таким чином, є можливість проводити маневри. Але знову ж таки залишається питання: якщо, наприклад, Німеччину прикриває 32 комплекси, Японію прикриває приблизно таку саму кількість, понад 20 комплексів з їхньої території, то Україну прикривають поки що тільки два “Петріоти”.
Тобто збивати ми можемо, але не всі об’єкти на нашій території ми зможемо надійно прикрити від балістичних ракет. А щодо крилатих ракет тут ситуація набагато краща. Майже завжди під час усіх нальотів із п’яти запущених ракет чотири надійно збивалися.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: “Кинджал” і “Циклон” не є якоюсь суперзброєю
— На сьогодні у них є дві ракети, які вони вважають верхом свого технологічного генія. Перша — це Х-47М2 “Кинджал”. І ми бачимо, наскільки вона “не має аналогів у світі” і наскільки вона “геніальна”.
Хоча, в принципі, протягом усього того часу, як Росія піарила цю ракету, багато хто говорив про те, що в ній немає нічого такого надприродного.
Це звичайна балістична ракета типу ЗРК “Іскандер” 9М723 і 9М728, яка була модернізована під авіаційний носій.
Тобто це балістична ракета авіаційного базування з дещо доопрацьованою паливною системою, щоб розвивати швидкість гіперзвукового типу. У принципі, так воно і виявилося: насправді нічого особливого для сучасної системи ППО, яка проєктувалася як система проти балістичних цілей, з нею немає.
Є ще одна ракета “Циклон”, це ракета морського базування великого радіусу дії, там заявляється понад 5 тисяч кілометрів. Але в чому сіль “Циркону”? Він, власне, до кінця не випробуваний. Це фактично той самий “Іскандер”, але вже морського базування.
Ми бачимо, що з себе представляє ракета авіаційного базування, а морського, знову-таки, до кінця не випробувана. У неї дуже багато дефектів і велика кількість внутрішніх проблем. Наприклад, під час пуску цієї ракети все може погано закінчитися для самого корабля, який цей пуск здійснює.
Тому можна сказати, що дві найбільш розкручені російські ракети, що залишилися, насправді такими не є.
ЯН МАТВЄЄВ: Усі історії про “невразливу зброю” потрібні тільки для пропаганди
— Треба пам’ятати, що всі російські ракети, які були використані російською армією проти українських міст, проти об’єктів в Україні, показали себе, скажімо так, досить погано. Тобто практично всі вони виявилися досить неточними. І всі їх можна збити.
Тому не дивно, що “Кинджал” тут ніяк особливо не відрізняється. По суті, це ж та ж сама ракета “Іскандер”, яка просто запускається з повітря.
І, наскільки я пам’ятаю, гіперзвукова ракета — вона гіперзвукова тільки тоді, коли летить до цілі. Коли вона підлітає до цілі, то уповільнює свою швидкість, щоб навестися на ціль. І якраз у цей момент її і можна збити. Що, власне, і сталося.
Тож тут, напевно, не потрібно сильно дивуватися. Усі ці історії про “гіперзвукову невразливу зброю” потрібні тільки для пропаганди, будь-яка така зброя досить вразлива.
І якщо мати хорошу систему ППО, то можна збивати і якісь легкі дрони, і складні ракети, які навіть летять із великою швидкістю. Ну а якщо мати таку ППО, як у Москві, то, звісно, і нічого збити особливо не вийде.
Читайте також:“Іскандери” вже не сміються: ракетний дефіцит у Росії в огляді експертів