Patriot проти “Кинджалів”: як старий засіб ППО збиває ракету, що “не має аналогів” (ВІДЕО)

Patriot. Фото: defence-ua

“Поклацаємо як горішки” американські Patriot — це одна із заяв російського диктатора Володимира Путіна, армія якого за понад рік кривавої війни проти України завдала кілька десятків ударів ракетами “Кинджал”. Тривалий час Повітряні сили України повідомляли: в арсеналі немає засобів, які могли б убезпечити українців від цих ракет. Тепер можна сказати, що так було в минулому. Про ураження цілі “Кинджал” 6 травня заявив командувач Повітряних сил ЗСУ Микола Олещук. Водночас у Повітряних силах запевняють: радіти зарано, адже потрібно набагато більше таких комплексів, щоб українці могли спати спокійно, повідомляє FREEДОМ.

1 березня 2018 року російський президент Володимир Путін представив на Федеральній раді гіперзвуковий комплекс “Кинджал”.

“Найважливішим етапом розробки сучасних систем озброєння стало створення високоточного гіперзвукового авіаційно-ракетного комплексу. Як ви вже зрозуміли, напевно не має світових аналогів. Його випробування успішно завершено”, — заявив тоді глава РФ.

Зал таке повідомлення зустрів оплесками.

Через чотири роки росіяни заговорили про “Кинджали” знову: вперше на практиці ракету застосували в Україні вже в перший місяць великої війни.

“18 березня авіаційним ракетним комплексом “Кинджал” із гіперзвуковими аеробалістичними ракетами знищено великий підземний склад ракет і авіаційних боєприпасів українських військ у населеному пункті Делятин Івано-Франківської області”, — повідомив речник російського Міноборони Ігор Конашенков.

У Повітряних силах України 19 березня підтвердили нанесення противником удару глибоко в тилу. Але чи був це той самий “Кинджал” — тоді не змогли відповісти.

“Україна, на жаль, стала полігоном для випробування всього арсеналу ракетного озброєння Росії. Вони застосовують ракети, які летять 2 тис. км, 5,5 тис. км за дальністю — це і крилаті ракети, і оперативно-тактичні комплекси “Іскандер”, крилаті ракети “Калібр”, і інші Х-101, Х-55, Х-555. Була заява про “Кинджал”, яким росіяни хваляться. Ми не знаємо, яка насправді була ракета. Поки що не можемо підтвердити гіперзвукових”, — після завдання удару по населеному пункту заявили в Командуванні Повітряних сил ЗСУ.

Ракета “Кинджал” або, як її ще називають Х-47, — це авіаційний варіант комплексу “Іскандер”. Перші випробування озброєння відбулися в грудні 2017. Задумувалося, що вона буде вражати як стаціонарні об’єкти, так і надводні кораблі, авіаносці, крейсери, есмінці та фрегати. Під “Кинджали” росіяни адаптували кілька типів літаків: МіГ-31 здатні нести одну ракету, Ту-22 зі загальним залпом — чотири ракети, а Ту-160 — по чотири ракети на кожному з двох барабанів. Максимальна дальність ураження, залежно від типу літака, — від двох і понад 3000 км. Максимальна швидкість — до 4080 метрів на секунду. Висота польоту в момент досягнення гіперзвукової швидкості — 20 км. Може нести звичайний заряд або ядерний із масою бойової частини 500 кг.

Більш ніж за рік противник випустив по Україні понад десяток “Кинджалів”. 9 травня 2022 року росіяни масово обстріляли Одеську область, зокрема з Ту-22 було випущено три “Кинджали” в той момент, коли в Одесі з офіційним візитом перебували глава Євроради Шарль Мішель і прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

27 серпня жителі Вінницької області здригнулися від вибухів, що сталися до звукового сигналу повітряної тривоги. Росіяни вдарили по об’єктах області одразу кількома “Кинджалами”. 26 січня 2023 року під час чергового масованого ракетного удару по Україні противник застосував “Кинджали” по Києву і Запоріжжю, руйнуючи енергетичну інфраструктуру. Рекордну кількість випущених “Кинджалів” зафіксовано в ніч із 8 на 9 березня, під ударом знову опинилися об’єкти критичної інфраструктури. Якщо у випадку з безпілотниками та крилатими ракетами українські Повітряні сили навчилися збивати до 90% цілей, то відсоток влучень, які руйнують інфраструктуру і забирають людські життя, що залишився, припадає саме на балістичні та аеробалістичні ракети. У грудні 2022 року західні партнери зважилися на передачу Києву зенітно-ракетних комплексів Patriot.

“Що стосується Patriot — це досить стара система, і вона не працює, так скажімо, як наша С-300. Ну, з усім тим, адже ті, хто нам протистоїть, виходять із того, що це нібито оборонна зброя. Ну гаразд, ми просто будемо мати це на увазі. І протиотрута завжди знайдеться. Тож ті, хто це роблять, вони роблять це даремно. Це просто затягування конфлікту. Ось і все”, — виступив із заявою президент РФ Володимир Путін після того, як Захід заявив про передачу Україні Patriot.

Дійсно, система Patriot — розробка ще 1970-80-х років минулого століття. Але вона неодноразово відмінно показувала себе у війнах, тому вище керівництво України виконало колосальну роботу, щоб отримати у свій арсенал це озброєння. Утім, гарантій, що Patriot зможуть вражати сучасну аеробалістику, ніхто не давав, адже раніше в історії таких випадків просто не було.

“У всіх у всіх виробників військової техніки є унікальна можливість перевірити тактико-технічні характеристики, які заявляє виробник, у нас в Україні — на полі бою. Тож ми спробуємо”, — заявили в ЗСУ.

Українці — хороші учні у військовій справі, особливо якщо сусід щодня намагається їх вбити або завдати якомога більшої шкоди критичній інфраструктурі, тому буквально за лічені місяці перші екіпажі установок пройшли експрес-курс і повернулися в Україну.

“У чому плюс цього комплексу? Це можливість заряджати одну пускову різними типами ракет. Тут заявлено, що це і ракети, які працюватимуть за балістикою і за аеродинамікою. Наш особовий склад досить швидко освоїв систему. Взагалі термін навчання набагато більший”, — кажуть українські військові.

Понад 50 днів затишшя, і на початку травня українці знову не сплять. Росіяни масово запускають Shahed, крилаті ракети та “Кинджал”. Щоправда, про це стало відомо лише 6 травня від командувача Повітряних сил України Миколи Онищука.

“Вітаю український народ з історичною подією. Так, ми збили “Кинджал”, який не має аналогів. Сталося це під час нічної атаки 4 травня в небі Київської області. Ракету Х-47 випустив МіГ-31 з території Росії”, — повідомив він.

Виходить, не найновіша військова розробка — зенітно-ракетний комплекс Patriot успішно пройшов нове випробування, збивши сучасний “Кинджал”, який нібито не має аналогів. Але у Повітряних силах України попереджають, щоб убезпечити українське небо від аеробалістики та балістики противника, необхідно й надалі продовжувати посилювати протиповітряну оборону. А новими цілями для випробування Patriot можуть стати вже не самі “Кинджали”, а їхні пускові установки.

Читайте також: ЗРК Patriot захищатиме одне з українських міст-мільйонників — деталі від експерта

Нагадаємо, Повітряні сили Збройних сил України підтвердили знищення російської гіперзвукової ракети “Кинджал”.

Прямий ефір