Чи заарештує ПАР Путіна: експерти оцінили можливість виходу країни з Римського статуту (ВІДЕО)

Володимир Путін та Сиріл Рамафоса. Скріншот: uatv.ua

Президент Південно-Африканської Республіки (ПАР) Сиріл Рамафоса 25 квітня заявив, що правляча партія ухвалила рішення про вихід з-під юрисдикції Міжнародного кримінального суду (МКС), а вже за кілька годин в адміністрації президента назвали його слова помилкою, повідомляє FREEДОМ.

ПАР — одна з перших країн-підписантів Римського статуту — договору, за яким працює Міжнародний кримінальний суд. Раніше цей суд видав ордер на арешт Володимира Путіна. Південно-Африканська Республіка влітку 2023 року прийматиме щорічний саміт країн БРІКС, на який може приїхати президент РФ Володимир Путін. Якщо це станеться, влада ПАР повинна буде заарештувати його.

“У законодавстві ПАР, наскільки я знаю, є положення щодо того, що якщо, скажімо так, такі дії мають бути здійснені щодо особи, яка користується імунітетом, і щодо якої справа не була порушена Радою Безпеки Організації Об’єднаних Націй, то, відповідно, необхідне окреме рішення фактично на екстрадицію місцевих судів у ПАР”, — заявив доцент кафедри міжнародного права Київського національного університету ім. Т. Шевченка Захар Тропін.

Саме з цим міжнародні експерти пов’язують висловлювання президента Рамафоси про вихід із МКС. Хоча офіційна позиція Преторії — це була просто помилка. Але навіть якби справді ПАР заявила про денонсацію Римського статуту, це б не вплинуло на зобов’язання щодо арешту Путіна влітку.

“Власне, сама процедура виходу — досить тривала. Близько 12 місяців після того, як країна заявила про бажання виходу, вона все ще виконує обов’язки. А саміт БРІКС буде в серпні. У будь-якому разі, виходила б ПАР із Міжнародного кримінального суду чи ні, але це для неї не знімає цієї дилеми, яка буде пов’язана з приїздом Володимира Путіна”, — пояснила кандидатка політичних наук, експертка-африканістка фонду Global Ukrain Марта Олійник-Демочко.

Від початку повномасштабної російської агресії проти України ПАР зайняла позицію нейтралітету, щоб зберегти широкі зв’язки й з Москвою, і з Заходом, тому раніше в Преторії тепло прийняли російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова і навіть погодилися з деякими його тезами. Але саме це бажання — залишатися нейтральним — ставить ПАР у глухий кут. Адже, щоб країна не зробила в разі візиту Путіна, вона зіткнеться з проблемами.

“Малоймовірним видається те, що він, у принципі, сам приїде через безпекову ситуацію і, напевно, через те, що у нього буде певна невпевненість у тому, як поводитиметься ПАР, і в тому, як його там зустрічатимуть, з огляду на те, що є наша українська громада, яка часто виходить із мітингом, коли хтось із Росії туди приїжджає. Тому мені ситуація, власне, з арештом Путіна в такому випадку здається малоймовірною”, — висловила думку Марта Олійник-Демочко.

Це вже не перший випадок, коли прибуття диктатора, розшукуваного МКС, стає проблемою для ПАР. У 2015 році країна не стала заарештовувати колишнього правителя Судану Омара Аль Башира, якого звинувачували у воєнних злочинах. Тоді Преторія послалася на особливості внутрішнього законодавства. І поки уповноважені органи з’ясовували, як правильно затримати Башира, той просто виїхав із країни. За словами експертів, цього разу ситуація може сильно відрізнятися.

“Я думаю, що ПАР не буде настільки ризикувати, щоб прямо відкрито не виконувати ордер Міжнародного кримінального суду. Хочу нагадати, що заяви, які були зроблені керівництвом і Офісом президента ПАР, говорять про те, що вони підтримують міжнародне правосуддя і всіляко, звісно ж, підтримують діяльність Міжнародного кримінального суду”, — звернув увагу доцент кафедри міжнародного права Київського національного університету ім. Т. Шевченка Захар Тропін.

Через вторгнення в Україну, масові воєнні злочини Росії та регулярне порушення міжнародного права Володимир Путін стає токсичною фігурою навіть для тих, хто раніше не виступав активно проти його політики. І хоча Римським статутом не передбачено покарання за невиконання рішень МКС, політичні наслідки для ПАР можуть бути занадто серйозними.

Читайте також: Захід говорить з Африкою мовою законів, а РФ — мовою сили, — Філатова

Нагадаємо, палата попереднього провадження II Міжнародного кримінального суду (МКС) в Гаазі видала ордери на арешт президента РФ Володимира Путіна і російського омбудсмена Марії Львової-Бєлової.

Читайте також: Клеймо злочинця і суд у Гаазі: чим загрожує ордер на арешт Путіну — детальний розбір

Прямий ефір