Влада Російської Федерації створила ще одну приватну військову компанію (ПВК). Цього разу — на території тимчасово окупованого Кримського півострова.
Назва нового військового формування — “Конвой”, особовий склад цієї ПВК набиратиметься переважно з ув’язнених. Найманцям пропонують зарплату у 200 тисяч рублів, а також ділянку землі в Абхазії або в анексованому Криму.
Відповідальним за цю ПВК призначено главу окупаційної адміністрації півострова Сергія Аксьонова, а командуватиме “Конвоєм” якийсь Костянтин Пікалов із позивним “Мазай”. Раніше він був найманцем у приватній компанії “Вагнер” і відомий своїм жорстоким ставленням до підлеглих.
Експерти вважають, що дозвіл на створення ПВК “Конвой” у Криму міг дати виключно президент РФ Володимир Путін, оскільки в Кремлі серйозно побоюються можливої військової операції Збройних сил України (ЗСУ) зі звільнення тимчасово окупованого півострова.
Крім того, військові аналітики стверджують, що створення нових підрозділів з ув’язнених свідчить про глибоку кризу в російській системі підготовки військових і брак людського ресурсу.
При цьому, не виключено, що сам Аксьонов може використовувати ПВК “Конвой” у своїх особистих інтересах. Зокрема, для вивезення награбованого за роки окупації Криму майна на територію Росії.
Читайте також: Найманцям — 200 тис. рублів і ділянки в Криму: навіщо Кремлю ПВК “Конвой” і що про неї відомо (ВІДЕО)
З якою метою Кремль створив ще одну приватну військову компанію? Чи зможе ПВК “Конвой” успішно протистояти Збройним силам України під час деокупації Криму? Для чого “конвоїри” можуть знадобитися голові окупаційної адміністрації Криму Аксьонову? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:
- Денис Чистиков, заступник постійного представника президента України в АР Крим;
- Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу;
- Михайло Притула, військовий експерт, полковник запасу СБУ;
- Іван Ступак, військовий експерт Українського інституту майбутнього, консультант комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки.
- Денис Попович, військовий оглядач;
- Марія Жолобова, журналістка російського видання “Важные истории”.
Денис Чистиков: Створення ПВК “Конвой” свідчить про невпевненість Аксьонова перед наближенням ЗСУ
— Практика створення приватних військових компаній говорить про те, що Росія вже наближається до розвалу, тому що вона як держава втрачає монополію на застосування сили. Тобто тільки держава має право на застосування сили, але тут уже йдеться зовсім про інше.
Приватні військові компанії вже з’явилися у “Російської залізниці”, цього року своя ПВК є у “Газпрому”. Це свідчить про те, що олігархи і люди, наближені до влади, не впевнені у своїх збройних силах, якщо намагаються забезпечити свою безпеку за допомогою таких методів.
Щодо Криму, то тут слід зазначити таке: правоохоронці з Кримського півострова зараз активно використовуються для забезпечення правопорядку на окупованих територіях, а в Криму людей для забезпечення правопорядку і безпеки досить мало. Тому Аксьонов вдається до таких дій.
З іншого боку, це також свідчить про те, що хоч би як запевняв Аксьонов зараз у кримських і російських ЗМІ про те, що Крим нібито готовий до зустрічі із ЗСУ, це якраз демонструє його невпевненість під час наближення Збройних сил України до Кримського півострова.
Поки що інформація про ПВК “Конвой” поширена тільки в російських джерелах, і тільки від Аксьонова. Перша згадка була в листопаді, це поява Telegram-каналу. Наступна була в березні 2023 року.
У цій ПВК, найімовірніше, використовуються саме мобілізовані військові. Щодо ув’язнених, то згідно з поширеною інформацією, ПВК “Вагнер” фактично повністю їх витратила на сході України, там залишили невеликий відсоток, тож і це довело їхню неефективність. Тобто їх просто використовували як живе м’ясо.
Тому Аксьонов більше застосовує і використовує саме мобілізованих військових. Є два підрозділи, які зараз усім відомі, і про них пишуть у російських ЗМІ. Один підрозділ проходить бойову підготовку на території окупованої частини Херсонської області, на Лівому березі. Інша частина знаходиться в Перевальному, на території Криму.
Фінансуються ці ПВК як Аксьоновим, так і Міністерством оборони РФ. Крім того, так звана “кримська влада” заманює потенційних найманців першочерговою видачею землі на території Кримського півострова.
Рефат Чубаров: Нову ПВК створили для виживання в умовах розпаду Росії
— Аксьонов належить до числа тих, хто в умовах путінської Росії відкрито підтримав Пригожина і, відповідно, схвалив появу підрозділів, які, на його думку, будуть більш ефективно виконувати поставлені завдання.
Я думаю, що таке уявлення в нього тягнеться ще з 2014 року, коли спецслужби Росії досить ефективно для залякування населення Криму використовували так звану “Кримську самооборону”. Адже тоді були створені парамілітарні підрозділи під егідою Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Вони створювалися ще в грудні 2013-го і в січні 2014 року.
Прагнення утримати Крим і привело Аксьонова до необхідності створення такого формування, як приватна військова компанія.
Крім того, ми вважаємо, що створення такого роду підрозділу спрямоване на те, щоб маніпулювати різними частинами кримського суспільства. Ті, хто очікує звільнення Криму — і з кожним днем у них надії на це посилюються — дуже турбують російську окупаційну владу і місцевих гауляйтерів. І тому ці надії, з їхнього погляду, мають бути розтоптані, вони мають випаруватися.
І звідси безліч інформаційно-психологічних операцій, цілеспрямованим об’єктом для яких обирають насамперед кримських татар, бо вони якраз демонструють неприйняття окупації. Вони очікують повернення України, і тому останнім часом почастішали різні провокації, спрямовані проти мусульман, проти кримських татар. Зокрема, відео зі спалюванням Корану нібито українськими військовослужбовцями.
Представники окупаційної влади Криму не такі, загалом-то, дурні, щоб не розуміти, що визволення Криму невідворотне, і це станеться. І вижити їм потрібно не стільки в нинішній ситуації в утримуваному ними Криму, а в умовах тієї вакханалії, децентралізації, хаосу, яка почнеться в Російській Федерації після перемог Збройних сил України.
Ось це прагнення, мені здається, у них дедалі більше й більше стає чільним, коли вони думають про посилення власної ролі, власної значущості. Аксьонов і той самий Константинов, так званий голова окупаційної “Державної думи Криму”, перебувають у служінні російським окупантам безперервно вже десятий рік.
Коли почнеться дезінтеграція Росії, коли почнеться пред’явлення рахунків один до одного, починаючи від найвищого рівня в оточенні Путіна і завершуючи регіональними лідерами, більше протримається той, у кого будуть багнети. І бажанням вижити в умовах хаосу, який обов’язково сягне Росії, і пояснюється якраз створення цієї приватної військової кампанії.
Михайло Притула: Окупанти вербують найманців, щоб убезпечити свою втечу з Криму
— Як ми знаємо, в окупованому Криму вже почали складати списки на евакуацію на випадок наступу Збройних сил України. Для цього випадку вони навіть урочисто окопи вирили по периметру Криму, у Перекопі тощо.
Але от халепа: у ці окопи має хтось залізти, хтось має захищати відхід Аксьонова і його команди з Криму. І хто буде це робити? Для цього потрібні люди, а де їх узяти? Для російської армії навіть людей не вистачає.
Потрібна якась замануха для того, щоб люди полізли, знову почали захищати дупу Аксьонова, який відходить. Вони ж прекрасно розуміють, що, якщо там почнеться наступ ЗСУ, то ця проблема буде не тільки в Криму, а й у всій Росії.
Тому вони будуть кудись відходити. І відходити найкраще з Пригожиним кудись в інше місце. Колега Путіна і його команда йшли в Аргентину, у Південну Америку. Я думаю, що в цьому випадку вони будуть йти в Африку, де дуже хороші позиції у ПВК “Вагнер”.
Тому насправді все дуже просто: вербують для того, щоб прикрити відхід цих людей у якісь теплі краї. Все досить банально, ніякої конспірології тут немає.
Іван Ступак: “Конвой” створили для захисту Криму від ЗСУ
— Я більше, ніж упевнений, що ПВК “Конвой” створена для того, щоб охороняти південні рубежі окупованих територій. Але насамперед, для протидії українським військам, які звільнятимуть Крим. Тобто, вважайте, що це приватна компанія для захисту Криму.
Чому я роблю такий висновок? По-перше, це не просто збір ув’язнених. “Вагнер” уже своє відпрацював. Пригожин себе спалив, він не виправдав довіри, він посварився з усіма, ПВК “Вагнер” занадто стала на слуху, її відсунули. Тепер Міноборони РФ набирає цих людей, вербує.
Друге запитання: а навіщо тоді створювати ще одну приватну військову компанію? У Міноборони вже є “Патріот”, “Редут”, ще якісь ПВК.
Я бачу концепцію так: створюють ПВК “Конвой”, вона захищатиме окупований Крим, і ця приватна військова компанія забезпечуватиметься коштом кримських бізнесменів.
Ми знаємо з вами, що утримувати таку банду — дуже недешеве задоволення. Це дуже великі ресурси, щомісяця це буде фінансуватися бізнесменами Криму. До речі, Аксьонов це вже підтвердив, що гроші не бюджетні, а саме кошти бізнесменів.
І ось вони ще вирішили зробити своєрідну реінкарнацію, знову брати ув’язнених. Ватажком “Конвою” є Костянтин Пікалов із позивним “Мазай”. Його основна роль — підтримання дисципліни.
Чому ПВК “Вагнер” змогла домогтися таких серйозних результатів у війні проти України порівняно з регулярними військами? Жахлива дисципліна і просто каральна машина: за будь-яку провину — розстріл, за зраду — вбивство з використанням кувалди.
І завдання цього Мазая буде точно таке саме — підтримувати дисципліну, розуміючи, що просто банальними військовими методами підтримати дисципліну неможливо. Тут діяти потрібно дуже жорстоко. І ось саме це куратор Мазай і зобов’язаний забезпечити.
Денис Попович: Аксьонову “Конвой” потрібен для власних цілей
— ПВК “Конвой” було створено за активної участі Аксьонова, якого пов’язують певні дружні стосунки з Пригожиним. Навряд чи між ними є якесь суперництво.
Я думаю, що тут якраз усе спрямовано на те, щоб створювати якісь структури, призначені для того, щоб протистояти можливому контрнаступу української армії на Крим.
Ну і, можливо, приватна армія могла б стати в пригоді Аксьонову для якихось власних цілей. Адже вони ж припускають, що українська армія може почати “окупацію” Криму і там як бог на душу покладе. Можливо, і знадобиться така приватна кампанія для якихось певних завдань.
Марія Жолобова: У ПВК “Конвой” набирають найманців з усієї Росії
— Монополії на людину у Пригожина немає давно, цих приватних армій у Росії вже просто море. Якщо ми будемо вважати за ПВК ще й мережу добровольчих формувань, то можна сказати, що їх навіть кілька десятків.
Пригожин набирав людей у в’язницях, тепер це робить Міноборони, а йому заборонили це робити. Ми знаємо, що Пригожина позбавили боєприпасів, тому його становище все-таки трохи похитнулося.
Ми побачили, що цей тандем (Пригожина й Аксьонова, — ред.) формується, тому що “глава Криму” заступався за Пригожина в проблемі з боєприпасами, яку той озвучував. І досить різко і виступав, і критикував Міноборони, так само як і Пригожин.
Тому я думаю, що ніякого суперництва в них не буде. Але я говорила вчора з главою цієї ПВК, і він мене запевняв, що Пригожин до них не має жодного стосунку, що це ініціатива самого Аксьонова.
У “Конвой” набирають людей з усієї Росії, там не тільки ув’язнені, це найманці. Тобто йде звичайний набір, їм пропонують воювати за гроші. Взагалі незрозуміло, яке в них ставлення до війни, але вони хочуть на ній заробити.
Поки що представництва ПВК ми бачимо тільки у “Вагнера”, з іншими губернаторами Аксьонов поки не домовився. Але і масштаби у нього не ті, звичайно, як у Пригожина. Я бачила безліч оголошень про набір у “Конвой”. Там не відіграє жодної ролі, звідки ти.
Так, звичайно, у них є якась взаємодія з регулярною армією, але я не впевнена, що ПВК “Конвой” здатна зіграти якусь велику роль, якщо в якийсь момент почнеться військове звільнення Криму.
Навіщо Аксьонов це зробив? Не знаю, можливо, вирішив набрати якісь очки перед Кремлем. Можливо, вирішив власну якусь гвардію для свого захисту створити.
Що стосується фінансування, то з цим у них усе добре. Ми не знаємо, звідки він бере гроші. Можливо, це регіональні бюджети. А може, це якісь бізнесмени допомагають. Той же Пригожин, наприклад.
Але в них справді дуже все добре зі спорядженням, з озброєнням. Можливо, це чи не єдине військове формування, де бійці не скаржаться, що їм доводиться все самим у військторзі купувати. У них є важка і легка бронетехніка. Запевняють, що навіть вертольоти є. Тобто з цим усе якраз чудово.
Пригожин нібито відкрив скриньку Пандори. Тепер ми розуміємо, що за створення ПВК ніхто покараний не буде, хоча в Росії формально це незаконно. Ба більше, тобі навіть заплатять у цій справі. Що буде далі, взагалі незрозуміло.
Читайте також: Навіщо Аксьонову в Криму своя ПВК — кілька версій назвав голова Меджлісу кримськотатарського народу