Офіс Міжнародного кримінального суду (МКС) незабаром з’явиться в Україні. Відповідну угоду український уряд підписав із представниками МКС. Як зазначили в українському Міністерстві закордонних справ, співробітники суду тепер зможуть працювати належним чином. Головним напрямом роботи Офісу стане розслідування воєнних злочинів РФ, злочинів геноциду та злочинів проти людяності, інформує FREEДОМ.
Слідчі МКС отримають постійну присутність в Україні, що виведе їхню співпрацю з українськими правоохоронцями на новий рівень, зазначають експерти.
“Це дуже важливо, адже кількість злочинів, яку зараз розслідує прокуратура, безпрецедентна. За даними Генеральної прокуратури України, вона перевалила за 70 тис. — тільки воєнних злочинів. Це колосальна кількість. Очевидно, що національні органи не здатні, просто фізично немає такої можливості, охопити всі ці злочини. Саме тому залучення експертів з боку Міжнародного кримінального суду вкрай важливе. Це дуже позитивний сигнал для притягнення до відповідальності російських воєнних злочинців”, — зазначив юрист-міжнародник Ерік Кучеренко.
Попри те, що Україна поки що не ратифікувала Римський статут — це основоположний документ у роботі Міжнародного кримінального суду — його прокурори працюють у країні за спеціальною юрисдикцією з 2014 року. Розслідували злочини, скоєні під час Революції Гідності та російської агресії на Донбасі.
У березні 2022 року МКС почав розслідувати злочини, пов’язані з повномасштабним російським вторгненням в Україну.
“Без верховенства права ми матимемо суспільство, де панує той, у кого більше зброї. Ми готові прискорювати роботу, щоб українці та люди в усьому світі якнайшвидше побачили справедливість, а винні отримали покарання”, — заявив прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан на зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським.
Головним напрямом роботи Офісу МКС в Україні стане розслідування воєнних злочинів, геноциду та злочинів проти людяності. Збір доказів допоможе притягнути до відповідальності російських солдатів і офіцерів.
“Міжнародний кримінальний суд працюватиме над цими трьома злочинами, які частково, безумовно, не зачіпатимуть вищого військово-політичного керівництва. Але щоб забезпечити повністю відповідальність і покрити четвертий міжнародний злочин, який визнаний і в Римському статуті, це злочин агресії. Ми будемо працювати над створенням окремо від Міжнародного кримінального суду, який, на жаль, не має юрисдикції розслідувати злочини агресії, спеціального трибуналу щодо злочину російської агресії проти України”, — пояснив Кучеренко.
Україна активно лобіює тему створення трибуналу над російським керівництвом на різних міжнародних зустрічах і майданчиках. І вже є успіхи: у ЄС заявили про створення Офісу міжнародної прокуратури. Він розпочне роботу в липні в Гаазі. Займатиметься збором доказів злочинів російського керівництва.
“Центр приєднаний до спільної слідчої групи, до якої входять шість країн і Україна. Метою Центру буде збереження доказів та їхній збір для майбутніх судів. Ми вже надали таку компетенцію Євроюсту (Агенція Європейського Союзу з питань судового співробітництва, — ред.), а також створили нову базу даних”, — повідомив комісар ЄС з питань юстиції в Європарламенті Дідьє Рейндерс.
Згодом буде створено і трибунал, зазначають аналітики. Питання лише в тому, чи будуть президент РФ Путін і його соратники на лаві підсудних, чи обвинувальний вирок оголосять заочно.
Читайте також: Наскільки сучасні технології можуть прискорити розслідування воєнних злочинів Росії, пояснив експерт
Як повідомлялося раніше, агентство Європейського Союзу з питань судового співробітництва (Євроюст) оголосило про запуск загальної Бази даних доказів щодо основних міжнародних злочинів (CICED). Вона, зокрема, допоможе документувати всі порушення, які росіяни здійснюють в Україні.