Російський опозиціонер та політв’язень Олексій Навальний опублікував головні засади своєї політичної платформи. У документі він наголосив на недоторканності міжнародно визнаних кордонів України, тобто тих, які були визначені 1991 року — включно з Кримом. Публікацію приурочили до роковин повномасштабного вторгнення РФ до України. Документ називається так: “15 пунктів громадянина Росії, який бажає блага своїй країні”, передає FREEДОМ.
“Крим — це що, бутерброд з ковбасою, щоб його туди-сюди повертати”. Цю фразу російського опозиціонера Олексія Навального в Україні запам’ятали. Це було сказано в інтерв’ю радіостанції “Ехо Москви” у жовтні 2014 року. Політик погоджувався з тим, що Росія незаконно анексувала Крим, і радив українцям не дурити себе.
“Крим — тих людей, хто живе в Криму… Крим залишиться частиною Росії і більше ніколи в найближчому майбутньому не стане частиною України”, — заявляв Навальний у 2014 році.
Згодом Олексій Навальний казав, що питання Криму не можна швидко вирішити.
“На даний момент там 3 мільйони громадян Росії, у них є паспорти, і ось так просто клацнути пальцем і сказати — віддайте… Перше і єдине, що можна почати робити — це провести чесний референдум із тривалим періодом підготовки, де і Україна, і кримські татари, тобто всі зацікавлені сторони, тривалий час зможуть вести агітацію. Потім ми проводимо референдум. За підсумками цього референдуму можна ухвалювати рішення”, — заявив Навальний в інтерв’ю російській службі “Радіо Свобода”.
А з 2017 року російський опозиціонер став заявляти, що “не бачить вирішення кримської проблеми”, оскільки останнім часом жодного територіального конфлікту так і не було вирішено. Але 20 лютого цього року Олексій Навальний висунув політичну програму з 15 пунктів, наголосивши на приналежності Криму Україні, у межах 1991 року.
“Які межі в України? Такі, як і в Росії, — міжнародно визнані, визначені 1991 року. Ми, Росія, їх також тоді визнали. Ці кордони Росія має визнавати і зараз. Тут немає чого обговорювати. Майже всі кордони у світі випадкові й викликають чиєсь незадоволення. Але воювати за їхню зміну в ХХІ столітті не можна. Інакше світ порине у хаос”, — каже тепер опозиціонер.
Своєю програмою Олексій Навальний, який є єдиним публічним конкурентом Володимира Путіна, дав зрозуміти, що розпочав підготовку до виборів. Так вважає колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін. За його словами, частина російських еліт, які пророкують наближення поразки Путіна, хочуть працювати з Навальним.
“Він відчуває зараз можливість, оскільки бачить, що є новий етап та динаміка війни та міжнародних відносин. Давайте не будемо детально аналізувати, що він каже. Він зараз говоритиме всім те, що вони хочуть почути. І Заходу зокрема. Що він робитиме потім — подивимося, але він хоче зробити із себе реального кандидата на президентські вибори”, — переконаний Клімкін.
Соратник Олексія Навального — російський громадський та політичний діяч Іван Жданов стверджує, що радикальних змін у висловлюваннях політика немає.
“Жодної зміни його поглядів немає. Крим — це Україна. І він спочатку так говорив, так заявляв, що Крим має бути повернутий рідній країні, якій належить по міжнародному праву”, — каже Жданов.
Якщо Росія хоче стати цивілізованою державою, то повернення Криму Україні неминуче, вважає Іван Жданов. На його думку, це можуть зробити Збройні сили України військовим шляхом або шляхом внутрішнього перевороту в Російській Федерації.