Соціальні мережі давно стали важелем керування думкою виборців. Один лише Facebook розглядав понад 30 випадків маніпуляції з інформацією з боку урядів у 25 країнах світу, з’ясували журналісти The Guardian. Популярна мережа TikTok, яка належить китайській технологічній фірмі ByteDance, стала новою платформою для дезінформації, пов’язаної з процесом волевиявлення, кажуть фахівці, повідомляє FREEДОМ.
За даними Оксфордського університету, ще 2019 року кількість країн, які маніпулюють громадською думкою за допомогою соцмереж, досягла 70. На думку вчених, в авторитарних країнах цим займаються влада та пов’язані з нею організації, а в демократичних — несумлінні політики, партії та приватні підрядники. Так, наприклад, на Філіппінах 64-річний Фердинанд Маркос-молодший, відомий під прізвиськом Бонгбонг, зумів виграти президентські вибори у травні цього року. Щоб переписати історію батька-диктатора, його син активно використав китайську платформу TikTok, пише видання Bloomberg.
“За шість років після того, як Facebook маніпулював алгоритмами, щоб допомогти Дональду Трампу стати 45-м президентом Америки, мережа поступилася місцем молодому TikTok, контент якого виявився набагато віруснішим і ще важчим для відстеження. Можливо, ми ніколи не дізнаємося, наскільки важливим був TikTok для повернення Фердинанда Маркоса-молодшого до палацу Малакананг, але ми можемо бути впевнені, що він відіграє головну роль на майбутніх виборах у США та за їхніми межами”, — написав Тім Калпан для Bloomberg.
Однак роль TikTok у поширенні дезінформації для формування виборів та громадської думки не обмежується Філіппінами. Дезінформація у TikTok розпалює політичну напруженість у Кенії, з’ясували дослідники компанії Mozilla Foundation. Дослідники вивчили понад 33 акаунти в TikTok, які публікують контент про кенійську політику, і переглянули понад 130 роликів на тему виборів. Виявилося, що багато з них містили фейки та заклики до насильства.
“Ми виявили на платформі контент, який у контексті виборчої історії Кенії є проблематичним і може потрапляти під категорію підбурювання та розпалювання ненависті за етнічною ознакою. Багато з переглянутих нами відеороликів містили явні погрози етнічного насильства, спрямовані безпосередньо проти членів етнічних громад, що у районі Ріфт-Валлі. Подібні наративи спровокували насильство після виборів 2007/2008 рр., коли загинуло понад 1000 кенійців і тисячі інших було переміщено”, — йдеться у звіті Mozilla Foundation.
Після публікації звіту TikTok видалив більшу частину відеороликів, проте до того, як платформа вжила заходів, контент набрав мільйони переглядів. Африканські вибори закінчилися перемогою віцепрезидента Кенії Вільяма Руто, команда якого вела масштабну виборчу кампанію в TikTok. Опозиція звернулася до суду, рішення мають ухвалити до 5 вересня.
“Як ви знаєте, ми подали нашу заяву до суду, і ми маємо кілька молитов. Перша молитва — про повторний підрахунок результатів із використанням справжніх результатів, отриманих із виборчих дільниць. Коли це буде зроблено — а ми маємо справжні результати — тоді ми маємо бути оголошені переможцями”, — повідомив лідер кенійської опозиції Раїла Одинга.
Водночас у Китаї задумали створити новий інтернет-орган WIC (World Internet Conference). Від 2014 року Пекін проводить Всесвітню інтернет-конференцію, на якій технологічні компанії та представники урядів з усього світу збираються, щоби обговорити можливості інтернету. Цьогоріч китайське державне інформаційне агентство оголосило, що Пекін планує переробити конференцію на нову міжнародну інтернет-організацію. Китайський уряд повідомляв, що у створенні нової структури беруть участь представники майже 20 країн та регіонів, але список назвати відмовився. До них входять деякі з сумнозвісних диктатур світу, пише Politiko, посилаючись на китайські ЗМІ.
“Включаючи Афганістан, Північну Корею, Камбоджу та Сирію. І хоча уряд стверджував, що нова організація вже залучила 100 членів, зокрема “всесвітньо відомих інтернет-лідерів, авторитетні галузеві органи, членів Залу інтернет-слави та інших”, він (уряд) не надав жодних подробиць”, — написав Фелім Кайн для Politiсо.
Як пише Politiсo, WIC — це не жарти. Ймовірно, ця нова структура просуватиме стандарти, які принесуть користь китайським компаніям та підтримають модель жорсткого державного контролю над інтернетом у Пекіні. Це відповідь Пекіна на декларацію про свободу інтернету під керівництвом США, оприлюднену у квітні, в якій 61 країна, яка її підписала, зобов’язалася зробити інтернет “дійсно відкритим і таким, що сприяє конкуренції, конфіденційності та повазі прав людини”.
Читайте також: TikTok може стати потужним інструментом пропаганди у перспективі, але не зараз – експерт назвав причини
Як повідомлялося раніше, США оприлюднили нову редакцію стратегії національної безпеки. Документ публікується раз на кілька років і є своєрідною “дорожньою картою” зовнішньої політики, а також сигналом для союзників Штатів.