Справи про депортацію українських дітей до Росії розслідуватиме ООН. Протягом свого візиту до України комісія відвідала Київ та область — Бучу, Ірпінь, а також Харків та Суми. Представники ООН разом із українськими правоохоронцями зібрали дані, пов’язані зі злочинами російської армії, скоєними на території України, пише UA.
Росія продовжує вивозити українських громадян спочатку на тимчасово окуповані території, а потім у РФ. Відомо, що на кінець травня кордон із Росією перетнули вже понад 238 000 дітей.
Встановити їхні імена та прізвища неможливо. Верифікувати вдалося лише близько 3 000 неповнолітніх громадян України.
Ті дії, які зараз робить Російська Федерація стосовно українських дітей, мають абсолютно всі ознаки геноциду українського народу. Росія називає це “евакуацією із зон бойових дій”, при цьому замовчуючи, що веде на території України повномасштабну війну та знищує колись мирні українські міста. Правозахисники кажуть — це не що інше, як депортація. Таке формулювання підтримав і Сейм Литви.
“Сейм упевнений, що справедливість переможе лише тоді, коли до кримінальної відповідальності буде притягнуто керівників Росії, інших високопоставлених організаторів злочинів та безпосередніх виконавців військових дій та депортації українського цивільного населення”, — йдеться в “Резолюції про викрадення та незаконну депортацію українського народу Російською Федерацією”.
Крім того, президент Росії Володимир Путін підписав указ про спрощене отримання громадянства Росії для українських сиріт. У квітні у РФ прискорили процедуру усиновлення. Правозахисники вважають, що таким чином це дозволить росіянам швидше забирати в сім’ї вкрадених українських дітей.
“Йдеться про, скажімо так, спрощений порядок усиновлення дітей у разі відсутності у них документів, якщо немає необхідного свідоцтва про народження і так далі. Це в цілому зміна порядку, спрощена система, за якою достатньо волевиявлення дорослого громадянина Російської Федерації на усиновлення дитини з українським громадянством”, — каже російський адвокат, правозахисник Микола Полозов.
Поки що нова система усиновлення не працює. Але її активно готують до реалізації. Депортація, нове громадянство та усиновлення за кордоном без дозволу з української сторони — це грубі порушення міжнародних домовленостей.
Повернути додому вкрадених російською армією дітей можна. Механізм визначає Міністерство соціальної політики України: якщо у дитини, вивезеної на територію Росії, не знайдуться батьки чи опікуни, її визнають сиротою, а отже, у неї з’явиться законний представник — держава. І в такому разі Україна може вимагати від Росії повернення своїх неповнолітніх громадян. Проте гарантії, що Москва дотримуватиметься цих правил — немає.
Читайте також:
Зеленський: Європейські лідери бачать закінчення війни таким, яким його бачить український народ
Кількість загиблих та поранених внаслідок удару по Миколаєву зросла — репортаж з місця подій